Skin cycling – rozmowa z ekspertem L’Oreal Paris

Skin cycling to jeden z trendów pielęgnacji twarzy, który zdobywa coraz większą popularność. To proste, świadome podejście do rutyny pielęgnacyjnej z użyciem odpowiednio dobranych składników aktywnych. Co powinniśmy o nim wiedzieć według profesjonalistów? Dowiedz się z rozmowy z dr. Ivaną Stanković – dermatologiem i ekspertem marki L'Oréal Paris.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/skin-cycling-rozmowa-z-ekspertem" }

Skin cycling – czym jest? Kilka słów wstępu

Skin cycling to rodzaj wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Opiera się na prostym, czterodniowym cyklu, w którym używamy popularnych, skutecznych składników aktywnych w określonej kolejności. Pielęgnacja ta przeznaczona jest dla wszystkich typów skóry, w tym cery trądzikowej, suchej czy dojrzałej.

Jakie efekty może przynieść skin cycling? Do efektów pielęgnacji należą między innymi działanie przeciwzmarszczkowe (spłycenie zmarszczek, zarówno tych płytkich, jak i głębokich), wygładzenie skóry, redukcja przebarwień, blizn, ujednolicenie koloru skóry. Pomaga również wyciszyć stany zapalne, ujędrnić skórę twarzy, wygładzić ją i zadbać o barierę hydrolipidową skóry.

Jak wygląda skin cycling?

• 1. wieczór – złuszczanie (eksfoliacja)
Pierwszy wieczór to wykonanie peelingu enzymatycznego lub chemicznego. Dzięki temu złuszczamy martwy naskórek i przygotowujemy skórę do przyjęcia pozostałych składników aktywnych. Do wykonania eksfoliacji najczęściej używamy produktów z kwasami AHA (np. kwas glikolowy), kwasami BHA (np. kwas salicylowy) lub peelingów enzymatycznych.
• 2. wieczór – retinoidy (retinol lub retinal)
Drugiego wieczoru w skin cycling sięgamy po retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Należą do nich retinol oraz retinal. Są to składniki aktywne, które są odpowiedzialne między innymi za wygładzenie drobnych i głębokich zmarszczek, zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu (ujędrnienie skóry), rozjaśnienie przebarwień, spłycenie blizn. Regulują również wydzielanie sebum, zmniejszają widoczność zaskórników i wzmacniają barierę ochronną skóry.
• 3. i 4. wieczór – regeneracja
Trzeci i czwarty wieczór dedykowany jest intensywnej regeneracji skóry. W tym celu używamy produktów, które ją nawilżą i pomogą w jej odbudowie, między innymi kwasu hialuronogo, ceramidów, skwalanu, masła shea, witaminy E, aloesu, trhehalozy.
• Poranna pielęgnacja – nawilżenie i SPF 50
Bardzo istotne jest to, by przy skin cyclingu zadbać o odpowiednią poranną pielęgnację, która powinna opierać się o dwa elementy, czyli jej nawilżenie i ochronę przed promieniowaniem UV.

Nawilżanie oraz regeneracja skóry twarzy z użyciem takich składników jak kwas hialuronowy, witamina C, ceramidy, niacynamid lub peptydy. W skin cyclingu oprócz wieczornej pielęgnacji równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry w ciągu dnia. Tutaj stawia się głównie na nawilżanie oraz ochronę przed promieniami UV za pomocą odpowiedniego kremu z filtrem SPF50.

Skin cycling – rozmowa z ekspertem L'Oréal Paris

O pielęgnację Skin Cycling zapytaliśmy dermatologa, eksperta marki L'Oréal Paris dr Ivanę Stanković.Ivana
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/skin-cycling-rozmowa-z-ekspertem" }

dr Ivana Stanković
Dermatolog, Ekspert marki L'Oréal Paris

1. Dlaczego warto stosować rutynę skin cycling?

Rutyna Skin Cycling pozwala uporządkować rutynę, a także wprowadzić skuteczne składniki aktywne, bez naruszania bariery hydrolipidowej skóry. Rutyna ta, stosowana w prawidłowy sposób, minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień i zaczerwienienia na naszej skórze, będąc jednocześnie skuteczną rutyną dla różnych jej potrzeb.

 

2. Czy skin cycling jest odpowiedni dla każdego typu skóry?

Dzięki odpowiedniemu czasowi przeznaczonym na regenerację, Skin cycling jest bezpieczną rutyną pielęgnacyjną, która może być stosowana przez kobiety o różnym typie skóry. Przeciwskazaniem do stosowania rutyny będzie jednak okres ciąży, karmienia piersią, alergie na któryś ze składników aktywnych, bądź niedawno przebyte profesjonalne zabiegi kosmetyczne i kuracje dermatologiczne.

 

3. Co jeśli nigdy wcześniej nie stosowałam retinolu?

Jeśli dopiero rozpoczynasz pielęgnację z użyciem retinoidów, powinnaś zachować ostrożność, uzbroić się w cierpliwość i stopniowo budować tolerancję skóry na pochodną witaminy A. Wprowadzanie retinoidów najlepiej rozpocząć dopiero w okresie jesiennym, aby nie narazić skóry na pojawienie się przebarwień, które mogą powstać pod wpływem promieniowania słonecznego. Możesz wówczas stosować rutynę Skin cycling z pominięciem kroku numer dwa.

 

4. Czy retinol można stosować latem?

Jeśli Twoja skóra ma już zbudowaną tolerancję na retinol i używasz produktów z tym składnikiem aktywnym regularnie, nie warto rezygnować z niego w okresie wiosenno-letnim, ponieważ proces budowania tolerancji będzie trzeba budować od nowa. Przez cały rok, a szczególnie latem, należy jednak bezwzględnie pamiętać o codziennym stosowaniu kremów z wysokim filtrem SPF, nie zapominając o jego reaplikacji w ciągu dnia.

 

5. Czy na pewno można złuszczać skórę w noc przed użyciem retinolu?

Każda skóra, niezależnie od jej rodzaju i wieku, powinna być złuszczana. Kluczem jest natomiast odpowiednie dobranie stężenia odpowiedniej formuły produktu dla danego rodzaju cery, który skutecznie usunie zrogowaciały naskórek, bez wywoływania podrażnień. Co więcej, regularne złuszczanie pozwala „odkrywać” nowe komórki skóry, pozwalając na lepszą penetrację i wnikanie składników aktywnych, zwiększając skuteczność używanych kosmetyków, także tych z retinoidami. Pamiętaj jednak, by kwasów i retinoidów nie włączać w rutynie pielęgnacyjnej w trakcie jednego wieczora.

 

6. Jak najlepiej złuszczać skórę?

Złuszczanie skóry można jednak przeprowadzać na różne sposoby – z reguły wyróżnia się metody mechaniczne i chemiczne, te drugie obejmujące przede wszystkim peelingi enzymatyczne i kwasowe. Wszystkie wymienione peelingi, w zależności od wybranej formuły i jej stężenia, będą prowadzić do różnej intensywności złuszczania naskórka. W przypadku rutyny skin cycling zaleca się delikatne złuszczanie, które pozwalają osiągnąć peelingi enzymatyczne bądź produkty z kwasami o niskich stężeniach – na przykład toniki, żele oczyszczające bądź sera.

 

7. Czy można w tym samym dniu używać Witaminy C i retinolu?

Witaminę C i retinol można wykorzystywać w jednej rutynie pielęgnacyjnej, przy założeniu, że Witaminę C stosować będziemy w porannej rutynie, a retinol podczas wieczornej. Nie należy jednak nakładać tych składników na skórę tuż po sobie, ponieważ osłabimy w ten sposób działanie każdego z nich.

 

8. Czemu tak ważna jest regeneracja naskórka? Czy ten krok musi obejmować 2 noce?

Po kwasach i retinoidach, bardzo istotnym jest, by dać skórze „odpocząć”, a warstwie hydrolipidowej odpowiednio się zregenerować. To właśnie ten krok jest kluczowy, by zapobiec podrażnieniom skóry. Jeśli poczujesz taką potrzebę, bądź masz wrażliwą skórę, etap regeneracji możesz wydłużyć do 3 dni.

 

Retinol od L'Oréal Paris

Retinoidy to w dużym uproszczeniu pochodne witaminy A, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Do jej najczęstszych form należą retinol (alkoholowa forma witaminy A, która przekształca się w retinal, a następnie w kwas retinowy) i retinal (związek pośredni między retinolem i kwasem retinowym). L'Oréal Paris w swoich produktach używa zarówno czystej formy retinolu, jak i Pro-Retinolu, który jest bardziej stabilną formą retinolu magazynowaną w naskórku. Dzięki temu stopniowo przekształca się w retinol, a ten proces zachodzi bezpośrednio w naskórku.

Retinol znany jest między innymi ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych – redukuje zarówno płytkie, jak i głębokie zmarszczki i linie. Dodatkowo spłyca blizny (w tym również blizny potrądzikowe). Dzięki stymulacji przez retinol produkcji kolagenu i elastyny skóra jest bardziej odżywiona i elastyczna. Ten wyjątkowy składnik aktywny wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, zmniejsza widoczność zaskórników i ma działanie antyoksydacyjne.POLECANE PRODUKTY:

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/skin-cycling-rozmowa-z-ekspertem" }

L’Oréal Paris Revitalift Laser X3 Krem anti-aging o potrójnym działaniu z SPF 25

Ten wyjątkowy krem na dzień zawiera nie tylko pro-retinol, ale również inne topowe składniki polecane przez dermatologów: nawilżający i ujędrniający kwas hialuronowy oraz rozświetlającą i wyrównującą koloryt skóry witaminę Cg. Zawiera również filtr przeciwsłoneczny SPF 25

Sprawdź

L’Oréal Paris Revitalift Laser X3 Krem przeciwzmarszczkowy na noc

Krem przeciwzmarszczkowy na noc Revitalift Laser X3 to idealna propozycja w drugim etapie skin cycling. Zawiera pro-retinol, kwas hialuronowy i witaminę Cg. Już po jednym użyciu skóra jest bardziej sprężysta i jędrna, a po 6 miesiącach stosowania krem pomaga zniwelować 7 lat widoczności zmarszczek.

Sprawdź

Serum na noc Laser Pure Retinol Głębokie Zmarszczki

To serum na noc zawiera 0,2% czystego retinolu, który stymuluje regenerację komórek w głębokich warstwach naskórka, co sprawia, że skóra staje się zagęszczona i pogrubiona, co daje efekt jej wygładzenia. Formuła zawiera kwas hialuronowy i olejki naturalnego pochodzenia, dzięki czemu jego aplikacja jest bardzo komfortowa. Skóra natychmiast staje się nawilżona, elastyczna, po miesiącu stosowania wygląda młodziej i jest bardziej rozświetlona, zaś po czterech miesiącach stosowania serum wpiera redukcję aż do 36% zmarszczek

Sprawdź

Ochrona UV w skin cycling

Poranna pielęgnacja w skin cycling opiera się o nawilżenie i wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Jest ona szczególnie istotna dla ochrony naszej skóry przed promieniowaniem UVA i UVB, zwłaszcza, gdy stosujemy takie składniki aktywne jak kwasy czy retinoidy.

POLECANE PRODUKTY:

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/skin-cycling-rozmowa-z-ekspertem" }

Revitalift Clinical UV fluid z SPF50+ i witaminą C*

UV fluid SPF50+ wzbogacony o witaminę C* to niewidoczny, ultralekki krem o konsystencji płynnego fluidu, zapewniający bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dzięki takiej formule chroni skórę przed fotostarzeniem, wspiera redukcję przebarwień i pomaga widocznie zmniejszyć drobne linie i zmarszczki.
*pochodna witaminy C

Sprawdź
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "url" : "https://www.lorealparis.pl/pielegnacja-twarzy-krok-po-kroku", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"pielegnacja-twarzy-krok-po-kroku", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/pielgnacja-twarzy-krok-po-kroku--rutyna-na-dzie-i-na-noc.jpg?rev=cae6938134df4d269698218d3559f0e6", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2023-07-07T10:27:25+00:00", "dateModified": "2023-07-07T10:27:52+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"" } }, { "@type":"ListItem", "position": 2, "url" : "https://www.lorealparis.pl/witamina-a-osobisty-ochroniarz-skory", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Witamina A osobisty ochroniarz skory", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/skin-care/beauty-gestures/the-skincare-routine-you-need-in-your-life-post-baby-hero.jpg?rev=06c5d6e9a2de43ecbe9cd1852fa1b9ed", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2023-07-06T10:19:38+00:00", "dateModified": "2023-07-06T10:20:57+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"Wszyscy wiemy, że witamina A pomaga widzieć w ciemności. Ale można nie zdawać sobie sprawy z kluczowej roli, jaką odgrywa ona w przypadku skóry. Przyglądnijmy się bliżej tej wielofunkcyjnej witaminie. " } }, { "@type":"ListItem", "position": 3, "url" : "https://www.lorealparis.pl/korzysci-witaminy-c-dla-skory-zjedz-warzywa-aby-sie-rozjasnic", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Korzysci witaminy C dla skory zjedz warzywa aby sie rozjasnic", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/skin-care/still-life/vitamin-c-benefits-for-the-skin-eat-your-veg-to-get-glowing-article.jpg?rev=573de76a1de0444a85dbc592e09f2015", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2023-07-07T09:02:04+00:00", "dateModified": "2023-07-07T09:03:03+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"<p>Witamina C w kosmetyce</p><p>Witamina C jest niezbędna do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych w organizmie ludzkim. Ze względu na to, że nie jest w nim syntezowana musi być nieodzownym składnikiem naszej diety. <br></p>Trudno wyobrazić sobie wszystkie dobre rzeczy, jakie witamina C może zrobić. Znana ze swoich właściwości orzeźwiających i rozgrzewających, o tej gwieździe wśród witamin nie można zapomnieć zimą; oferuje szereg korzyści w naszym codziennym życiu i może odgrywać ważną rolę w zachowaniu zdrowej skóry. Ponadto, ze względu na swoje dobroczynne właściwości wykorzystuje się ją w kosmetologii. Witamina C - dlaczego jest taka ważna?" } }, { "@type":"ListItem", "position": 4, "url" : "https://www.lorealparis.pl/kwas-hialuronowy-w-calej-swej-okazalosci", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Kwas hialuronowy w calej swej okazalosci", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/best-serum-for-dry-skin-hero-bmag.jpg?rev=a9bb8f4306d846edbb7dbdd7e84fce43", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2023-07-11T11:08:34+00:00", "dateModified": "2023-07-11T11:08:58+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"Uważany za cudowną substancję kwas hialuronowy stał się niezbędny do zwalczania skutków starzenia się skóry. Gwarantuje nawilżoną, gładką i jędrną skórę. Ale jak Twoja skóra może wykorzystać te zalety? " } }, { "@type":"ListItem", "position": 5, "url" : "https://www.lorealparis.pl/jak-dbac-o-cere", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"jak-dbac-o-cere", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/jak-dba-o-cer-typy-skry-i-ich-najwaniejsze-potrzeby.jpg?rev=95db57f0c944409782f7f69b616e0804", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-07-25T07:47:49+00:00", "dateModified": "2023-07-07T08:13:26+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"" } } ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Home" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.pl/magazyn-kosmetyczny", "name": "Magazyn kosmetyczny" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.pl/skin-cycling-rozmowa-z-ekspertem", "name": "skin-cycling-rozmowa-z-ekspertem" } } ] }