15, 20, 30, 50, każdy znajdzie SPF dla siebie!

Na plaży, w mieście lub w górach, nigdy nie możemy zapomnieć o naszym ulubionym wakacyjnym przyjacielu: filtrze przeciwsłonecznym. Kremy, mleczka, olejki, mgiełki... Niezależnie od tekstury liczy się wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej!

Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

Filtry przeciwsłoneczne tworzą na skórze film, który chroni ją przed promieniami UVA (odpowiedzialnymi za starzenie się skóry) i UVB (odpowiedzialnymi za poparzenia słoneczne). Zawierają kilka rodzajów filtrów: filtry chemiczne, które absorbują promieniowanie UV i przekształcają je w energię, i/lub filtr fizyczny odbijający promienie słoneczne.

Co oznaczają numery wskaźników ochrony przeciwsłonecznej?

SPF (ang. sun protection factor – wskaźnik ochrony przeciwsłoneczej) odnosi się do promieni UVB i czasu, po którym skóra staje się czerwona po wystawieniu na działanie słońca. Teoretycznie do zaczerwienienia skóry wystarczy 10 minut. Numer SPF kremu działa jak mnożnik tego czasu. Tak więc, SPF 20 zwiększa czas wystawienia na działanie słońca 20-krotnie zanim skóra zacznie się czerwienić: 20 x 10 minut = 3 godz. i 20 min.

Jaki numer SPF powinnam wybrać dla siebie?

Aby dowiedzieć się, jakiego współczynnika użyć, musisz określić fototyp skóry. Pomaga to określić reakcję skóry na światło słoneczne i wybrać odpowiedni SPF.

  • Fototyp 1 = jasna, piegowata skóra, włosy blond lub rude. Skóra fototypu 1 nie opala się i łatwo ulega poparzeniom. Zalecany filtr słoneczny: SPF 50+
  • Fototyp 2 = jasna skóra, która zaczerwienia się po wystawieniu na działanie słońca, włosy blond lub szatyn. Skóra fototypu 2 trudno się opala i często ulega oparzeniom słonecznym. SPF 50, a po kilku dniach ekspozycji 30.
  • Fototyp 3 = Jasna skóra, włosy blond lub szatyn. Fototyp 3 opala się powoli i może czasami ulec oparzeniom słonecznym. Zalecany filtr słoneczny: SPF 30.
  • Fototyp 4 = Oliwkowa skóra, która dobrze się opala, włosy szatyn lub ciemny szatyn. Zalecany filtr słoneczny: SPF 20.
  • Fototyp 5 = Ciemna skóra, która bardzo łatwo się opala. Zalecany filtr słoneczny: SPF 20, a następnie 15. Fototyp 6 = Czarna skóra, która nie ulega oparzeniom słonecznym. Zalecany filtr słoneczny: SPF 15 Bez względu na to, jaki krem przeciwsłoneczny wybierzesz, rozsądnie jest nakładać go co 2 godziny i po kąpieli. Warto również stosować wyższy SPF na twarzy i szyi, gdzie skóra jest bardziej wrażliwa.