Kremy z filtrem do twarzy – przed czym chronią?
Przed czym chroni krem do twarzy z filtrem? Mówiąc najogólniej, przed promieniowaniem. Jest to jednak zbyt ogólne stwierdzenie, gdyż tak naprawdę jesteśmy w stanie wyróżnić 3 rodzaje promieniowania UV.
Pierwszy typ to promieniowanie UVC. Nie ma ono jednak wpływu na naszą kondycję skóry, gdyż jest to rodzaj krótkiego promieniowania, którego fale nie docierają do powierzchni Ziemi i pochłaniane są przez warstwę ozonową.
Drugi rodzaj to promieniowanie UVB. Odpowiada za powstawanie opalenizny, jednak jest bardzo niebezpieczne dla naszej skóry. Dociera głównie do powierzchniowych warstw naskórka. Wywołuje zaczerwienienia oraz oparzenia, a także odpowiada za powstawanie zmian nowotworowych. Promieniowanie UVB i jego natężenie jest zależne od pory roku oraz dnia – jego największe natężenie ma miejsce pomiędzy godziną 10.00 a 16.00.
Równie niebezpieczne jest promieniowanie UVA. Jego promienie docierają aż do skóry właściwej. Zmiany wywołane promieniowaniem UVA są niekorzystne dla komórek skóry. Ma ono wpływ na struktury białek i kwasów nukleinowych, a zmiany, jakie w ten sposób zachodzą w DNA, nie pozostają bez znaczenia dla ewentualnego rozwoju nowotworów skóry. Oprócz tego promieniowanie UVA znacznie przyspiesza fotostarzenie komórek skóry, wpływa na rozwój wolnych rodników, a oprócz tego uszkadza włókna kolagenowe.
Wybierając krem ochronny z filtrem, oprócz faktora warto zwrócić uwagę na to, jakie filtry zostały zawarte w danym produkcie. Możemy wyróżnić:
- filtry naturalne;
- filtry chemiczne;
- filtry fizyczne.
Naturalne kosmetyki oraz produkty chroniące przed słońcem często wzbogacone są w naturalne składniki aktywne, które są naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Można zaliczyć do nich chociażby olej z pestek malin, masło shea, wosk pszczeli czy alantoinę. W przypadku naturalnych filtrów przeciwsłonecznych warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie są one stabilne, przez co nie będą w stanie zapewnić tak skutecznej ochrony jak filtry mineralne czy chemiczne, które są rekomendowanym wyborem. Dlatego też warto mieć świadomość, że naturalne kosmetyki i surowce, jak wspomniany popularny olej z pestek malin, mogą stanowić świetny dodatek w pielęgnacji skóry po opalaniu, jednak nigdy nie powinny pełnić funkcji samodzielnego filtra.
Filtry fizyczne to substancje, których działanie polega na odbijaniu promieni UV, które padają na skórę twarzy. Nie posiadają one zdolności wnikania do wnętrza naskórka, przez co na powierzchni skóry tworzą ochronną tarczę. Ich jedynym minusem może okazać się białe zabarwienie, jakie pojawia się na skórze po aplikacji. Najczęściej wykorzystywane filtry fizyczne to tlenek cynku, tlenek tytanu, tlenek żelaza oraz mika.
Krem do twarzy, który zawiera filtry chemiczne to także bardzo dobry wybór ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. W przeciwieństwie do filtrów fizycznych, filtry chemiczne wnikają w powierzchniowe warstwy naskórka. Ich działanie polega na częściowym pochłanianiu promieni o krótkiej fali i odbijaniu tych, których długość fali wynosi więcej niż 380 nm. W niektórych kremach można znaleźć także połączenie filtrów fizycznych z chemicznymi, co również jest bardzo dobrym rozwiązaniem.