Porowatość włosów określa, jak bardzo łuski włosa są odchylone od kory. Tym sposobem każdy pojedynczy włos swoją budową przypomina szyszkę. W związku z tym możemy wyróżnić włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate.
Włosy niskoporowate są najmniej wymagające pod względem pielęgnacji. Z racji tego, że ich łuski są nieznacznie odchylone od kory, z natury są gładkie, lśniące i sypkie. W ich przypadku najłatwiej osiągnąć tzw. efekt tafli. Jednocześnie warto zaznaczyć, że włosy niskoporowate bywają niezbyt podatne na układanie i stylizację, a na dodatek, jeśli zostanie zastosowana nieumiejętna pielęgnacja, bardzo szybko może dojść do ich przesadnego obciążenia. Wobec tego posiadaczki włosów niskoporowatych zmagają się często z ich przyklapnięciem i brakiem pożądanej objętości.
Włosy średnioporowate występują zdecydowanie najczęściej. Ich łuski są w średnim stopniu odchylone od kory włosa, a umiejętna pielęgnacja potrafi sprawić, że takie włosy będą niezwykle lśniące i miękkie. Mogą łączyć w sobie cechy włosów niskoporowatych, co sprawi, że prościej będzie je utrzymać w doskonałej kondycji, bądź mieć wiele wspólnego z włosami wysokoporowatymi, co stanowi większe wyzwanie pielęgnacyjne. W przypadku tzw. „średnioporów” najważniejsze jest zachowanie równowagi PEH, czyli ilość stosowanych protein, emolientów i humektantów.
Włosy wysokoporowate są najbardziej wymagające. Ich łuski są w dużym stopniu odchylone od kory włosa, co sprawia, że są narażone na uszkodzenia, w tym na łamanie się i wypadanie. Włosy wysokoporowate często bywają suche w dotyku i wyglądają na zniszczone. Warto zaznaczyć, że choć możemy z natury nie posiadać włosów wysokoporowatych, to na skutek licznych zabiegów stylizacyjnych (jak częste farbowanie czy prostowanie) mogą one zmienić swój charakter. Pielęgnacja powinna się zatem opierać na mocnym odżywieniu i nawilżeniu.
Aby poznać porowatość włosów, można wykonać jeden z dostępnych testów online lub przeprowadzić prosty test ze szklanką wody, który możemy wykonać samodzielnie w domu. Polega on na umieszczeniu w niej włosa (woda powinna być w temperaturze pokojowej) i pozostawieniu na kilka minut. Jeśli włos utrzymuje się na powierzchni, jest niskoporowaty, jeśli jest zanurzony do połowy – oznacza to średnioporowatość. W przypadku, kiedy włos całkowicie opada na dno, możemy uznać, że jesteśmy posiadaczkami włosów wysokoporowatych.