Witamina A, osobisty ochroniarz skóry

Wszyscy wiemy, że witamina A pomaga widzieć w ciemności. Ale można nie zdawać sobie sprawy z kluczowej roli, jaką odgrywa ona w przypadku skóry. Przyglądnijmy się bliżej tej wielofunkcyjnej witaminie.

WSKAZÓWKA
1

Witamina A pod mikroskopem

Witamina A to nazwa odnosząca się do grupy substancji, które mają podobne struktury i właściwości. Retinol należy do jednej z najbardziej znanych. Witamina A wspiera właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomagając nam widzieć w ciemności i utrzymać zdrową skórę. Występuje ona w dwóch formach – czysta witamina A znajduje się w produktach nabiałowych, jajkach, wątróbce rybnej i mięsie. Drugą jej formą jest beta-karoten, cząsteczka, którą organizm przekształca w witaminę A. Znana również jako prowitamina A, występuje głównie w owocach i warzywach, zwłaszcza w marchwi, pomidorach, morelach, szpinaku, roszponce i papryce.
 
WSKAZÓWKA
2

Działanie odmładzajace witaminy A

Retinol, podobnie jak witamina C i kwas hialuronowy, jest skutecznym środkiem do usuwania zmarszczek, który również zwalcza zwiotczałą skórę. Witamina A oddziaływuje na powierzchnię skóry poprzez działanie łuszczące: jednocześnie wygładza i rozjaśnia skórę. Działa również na głębszym poziomie, stymulując produkcję elastyny i syntezę kolagenu, który działa jako wewnętrzne rusztowanie skóry, wypełniające i ujędrniające od wewnątrz. W ten sposób przyspiesza wzrost komórek skóry. Normalizuje również przepływ krwi, więc skutecznie pomaga w leczeniu chorób takich jak trądzik różowaty. Witamina A ma niezwykłą zdolność do równoważenia funkcjonowania komórek, dzięki czemu zachowują się jakby były młodsze a tym samym skóra wygląda młodziej.
 
WSKAZÓWKA
3

Działanie antyoksydacyjne witaminy A

Nie cały beta-karoten jest przekształcany w witaminę A w organizmie, pozostała jego część jest skutecznym przeciwutleniaczem, zwiększającym tolerancję skóry na światło słoneczne i zwalczającym stres oksydacyjny powodowany przez wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry. Dlatego często jest zawarty w suplementach diety przeznaczonych do przygotowywania skóry do opalania. Witamina A pomaga również regulować produkcję melanocytów, komórek wytwarzających melaninę w dolnej warstwie naskórka skóry. Pomaga to zmniejszyć intensywność wszelkich plam wątrobowych, które mogą pojawiać się wraz z wiekiem.