Trwała ondulacja i inne zabiegi stylizujące włosy – na czym polegają?

Fryzura jest elementem mającym bardzo duży wpływ na wizerunek człowieka, stąd też chętnie poddajemy się rozmaitym zabiegom fryzjerskim. Jedne z popularniejszych zabiegów to te mające na celu trwałą stylizację włosów, takie jak np. trwała ondulacja. Jakie zabiegi stylizujące włosy możemy wykonać i na czym dokładnie one polegają?

Jak odpowiednio dobrać fryzurę?

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy" }

Zanim zdecydujemy się na ingerencję w strukturę włosa poprzez trwałe zabiegi stylizujące, powinniśmy ustalić, w jakiej fryzurze będziemy wyglądać najbardziej korzystnie. Czym należy kierować się podczas wyboru fryzury? Ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy dobrze prezentujemy się w danej fryzurze, jest kształt twarzy.

Fryzura przy twarzy okrągłej

Jeśli twarz jest okrągła, należy dążyć do jej wyszczuplenia np. za pomocą wysoko upiętych koków czy cieniowania włosów na końcówkach. Przy tym typie twarzy dobrze wypadają fryzury o dużej objętości, dzięki którym wydaje się ona mniejsza. Osoby z okrągłymi twarzami często świetnie prezentują się w bujnych falach lub lokach i włosach mocno odbitych u nasady. Mając ten kształt twarzy trzeba unikać fryzur o małej objętości, czyli np. krótko ściętych włosów. Proste włosy w przypadku okrągłej twarzy wypadają dobrze, ale tylko wtedy, gdy są gęste i grube.

Fryzura przy twarzy kwadratowej

Twarz kwadratowa wymaga nie tylko wyszczuplenia jak twarz okrągła, ale również złagodzenia jej kantów i rysów. Posiadając ten kształt twarzy, należy nosić półdługie bądź długie włosy, ponieważ nie podkreślą one mocno zbudowanej żuchwy. U osób z kwadratową twarzą świetnie wyglądają włosy proste lub lekko falujące, najlepiej mocno wycieniowane. 

Fryzura przy twarzy owalnej

Owal uważany jest za idealny kształt twarzy, dlatego pasują do niego praktycznie wszystkie fryzury. Mając owalną twarz, nie trzeba niczego korygować, jednak należy wystrzegać się noszenia rozpuszczonych włosów z przedziałkiem na środku, które niepotrzebnie wydłużają twarz.

Fryzura przy twarzy trójkątnej

Twarz trójkątna, nazywana też twarzą w kształcie serca, wymaga przede wszystkim poszerzenia jej dolnej części. Przy tym typie twarzy bardzo dobrze wypada fryzura typu bob oraz krótkie i kręcone włosy, a także krótka grzywka. Osoby o trójkątnym kształcie twarzy powinny unikać fryzur o zbyt dużej objętości, ponieważ podkreślą one dysproporcję między górną a dolną częścią twarzy. 


{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy" }

Najpopularniejsze zabiegi stylizujące włosy

W dzisiejszych czasach, z uwagi na dużą ilość kosmetyków oraz szeroką ofertę salonów fryzjerskich, prawie każdy z nas może pozwolić sobie na posiadanie fryzury, która najbardziej mu się podoba. Do najpopularniejszych zabiegów stylizujących obecnie zalicza się:

  • trwałą ondulację skręcającą,

  • trwałą ondulację prostującą,

  • trwałą ondulację podnoszącą.

Czym jest trwała ondulacja?

O trwałej ondulacji na pewno słyszał każdy z nas, jednak mało kto jest w stanie wytłumaczyć, czym ona tak naprawdę jest. Trwała ondulacja jest zabiegiem fryzjerskim opierającym się na zmianie struktury włosa za pomocą środków chemicznych oraz nadaniu mu nowego kształtu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedynym znanym w Polsce rodzajem trwałej ondulacji była trwała skręcająca, dlatego wielu osobom zabieg ten kojarzy się głównie z lokami. Obecnie za pomocą trwałej uzyskuje się rozmaite efekty, wśród których każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Trwała ondulacja skręcająca

Trwała ondulacja skręcająca pozwala na otrzymanie fal i loków o różnej wielkości. Od kilku lat ten rodzaj trwałej staje się coraz częstszym wyborem, co wynika przede wszystkim z powrotu mody na kręcone włosy. Dzięki zastosowaniu niniejszego zabiegu można szybko tworzyć różne fryzury, bowiem trwale zakręcone włosy są łatwe do upinania i nie wymagają stosowania pianek czy lakierów. Trwała ondulacja skręcająca to świetne rozwiązanie dla osób posiadających włosy o niewielkiej objętości.

Przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie zastanowić się, w jakim rodzaju skrętu będziemy wyglądać najkorzystniej. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że kręcenie włosów powoduje, że wydają się one krótsze. W przypadku długich lub bardzo długich włosów możemy pozwolić sobie na dużą dowolność, natomiast przy włosach do ramion lub krótkich lepiej zrezygnować z drobnych loków.

Trwała ondulacja prostująca

Trwała ondulacja prostująca umożliwia uzyskanie prostych włosów nawet u osób posiadających mocny skręt loków. Na trwałą prostującą decydują się zazwyczaj panie, które na co dzień używają prostownicy. Pomimo że trwała ingeruje w strukturę włosa, jest zdecydowanie mniej szkodliwa niż częste narażanie ich na działanie wysokiej temperatury. Dzięki trwałej prostującej znika problem tworzenia się niechcianych fal w wyniki wilgotności powietrza. 

Trwała ondulacja podnosząca

Trwała ondulacja podnosząca jest idealnym rozwiązaniem dla osób narzekających na brak objętości włosów. Za pomocą tego typu trwałej włosy stają się bardziej puszyste i elastyczne, w związku z tym wydaje się, że jest ich więcej. Trwała podnosząca jest świetną opcją w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć objętość, ale nie chcemy kręcić włosów. Plusem takiego zabiegu jego niewielka ingerencja w strukturę włosa, znacznie mniejsza niż w przypadku trwałej skręcającej i prostującej.


{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy" }

Co prócz trwałej ondulacji?

{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy" }

Pomimo że trwała ondulacja jest zdecydowanie najczęściej wybieranym zabiegiem stylizującym na włosy, istnieje kilka innych zabiegów, dzięki którym można uzyskać pożądaną fryzurę, takich jak np.:

  • keratynowe prostowanie włosów,

  • keratynowe kręcenie włosów.

Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem wybieranym często przez osoby o suchych, zniszczonych, szorstkich i puszących się włosach. Keratyna głęboko odżywia uszkodzone włosy, czego efektem jest ich wyprostowanie. Warto pamiętać, że keratynowe prostowanie włosów tak naprawdę nie prostuje włosów, a jedynie je nawilża, wzmacnia i regeneruje, co prowadzi do ich wyprostowania. Keratynowe prostowanie włosów w większości przypadków nie jest w stanie zastąpić trwałej ondulacji prostującej, więc jest polecane osobom o naturalnie prostych lub lekko falowanych włosach.

Keratynowe kręcenie włosów działa na podobnej zasadzie co keratynowe prostowanie włosów, jednak jak sama nazwa wskazuje, pozwala na uzyskanie fal i loków. Niniejszy zabieg nie jest jednak tak skuteczny jak trwała ondulacja skręcająca, stąd też nie należy do zbyt popularnych.


{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy" }

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Włosy po trwałej ondulacji mogą wyglądać świetnie pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Jakich kosmetyków używać do włosów po tym zabiegu? Wiele ciekawych produktów idealnych do włosów po trwałej ondulacji znajdziemy w ofercie firmy L'Oréal Paris. Włosy po trwałej ondulacji wymagają intensywnego nawilżenia, co ułatwi ich układanie. Szamponami idealnymi do mycia takich włosów będą te bogate w olejki, takie jak np. Elseve Magiczna Moc Olejków Bogaty Szampon Odżywczy z olejkiem z jojoby oraz Elseve Magiczna Moc Olejków Szampon Odżywczy do włosów suchych. Pierwszy z nich ze względu na obecność olejku jojoba intensywnie odżywia i wygładza włosy, nadając im przy tym niesamowitą miękkość. Drugi z kolei wyprodukowany został na bazie olejków kwiatowych, gwarantujących włosom olśniewający blask i odżywienie.

W ofercie L'Oréal Paris znajdują się również odżywki do spłukiwania stanowiące doskonałe uzupełnienie szamponów, takie jak np. Elseve Magiczna Moc Olejków Kremowa Odżywka do włosów suchych oraz Magiczna Moc Olejków Lekka Kremowa Odżywka z olejkiem kokosowym do włosów normalnych lub suchych.

Włosy po trwałej ondulacji oprócz pielęgnacji za pomocą szamponów i odżywek, wymagają co jakiś czas dogłębnego odżywienia za pomocą masek. Marka L'Oréal Paris posiada w swojej ofercie taki produkt jak Botanicals Fresh Care Maska odżywcza Olejek Arganowy & Krokosz, który przywraca miękkość włosom. Innym wartym uwagi kosmetykiem jest Elseve Full Resist Wielofunkcyjna Maska Wzmacniająca Power Mask do włosów osłabionych, która skutecznie wzmacnia włosy wraz z ich cebulkami.
{ "@context": "https://schema.org/", "@type": "WebPage", "speakable": { "@type": "SpeakableSpecification", "cssSelector": ["speakable-content"] }, "url": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy" } { "@context": "http://schema.org", "@type": "Thing", "subjectOf": { "@type": "ItemList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "url" : "https://www.lorealparis.pl/rozjasnianie-wlosow-w-domowych-warunkach", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"rozjasnianie-wlosow-w-domowych-warunkach", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/loreal-paris-bmag-article-can-you-dye-your-hair-while-pregnant-d.jpg?rev=a97f817cf8a641ab9c10f7407612a86b", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-08-08T08:47:42+00:00", "dateModified": "2022-08-08T08:48:07+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"" } }, { "@type":"ListItem", "position": 2, "url" : "https://www.lorealparis.pl/jakie-kosmetyki-do-wlosow-powinny-wchodzic-w-sklad-rutyny-pielegnacyjnej", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Jakie kosmetyki do wlosow powinny wchodzic w sklad rutyny pielegnacyjnej", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/jakie-kosmetyki-do-wosw-powinny-wchodzi-w-skad-rutyny-pielgnacyjnej.jpg?rev=46dbdd8fdd034a79a5c688e6ddb49fe8", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-08-08T08:18:17+00:00", "dateModified": "2023-07-11T10:28:04+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"Żeby pielęgnacja włosów przyniosła efekty, powinna być wieloetapowa i oczywiście dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Warto porzucić przeświadczenie, że wystarczy pierwszy lepszy szampon oraz odżywka, żeby utrzymać kosmyki w doskonałej kondycji. Jeśli chcemy rozpocząć świadomą pielęgnację włosów, która sprawi, że będą one rosły zdrowe i piękne, dobrze wiedzieć, jakich produktów nie powinno zabraknąć na półce w łazience. Które kosmetyki do włosów są absolutnie obowiązkowe, a które pozostają jedynie dodatkami zależnymi od preferencji?" } }, { "@type":"ListItem", "position": 3, "url" : "https://www.lorealparis.pl/wypadanie-wlosow", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Wypadanie-wlosow", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/loreal-paris-article-how-much-hair-do-you-lose-in-a-day-d.jpg?rev=aa91425a6ae5494391da92ccb95b6bf9", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-08-08T08:54:22+00:00", "dateModified": "2022-08-08T08:54:45+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"Nadmierne wypadanie włosów jest przypadłością dotyczącą dużej części społeczeństwa. Wypadające włosy są problemem zarówno z punktu widzenia estetycznego, jak i zdrowotnego. Co należy robić, gdy zauważymy u siebie nadmierną utratę włosów? Z jakich metod zapobiegających wypadaniu włosów warto skorzystać?" } }, { "@type":"ListItem", "position": 4, "url" : "https://www.lorealparis.pl/zniszczone-cienkie-wlosy-wskazowki-jak-poprawic-ich-wyglad", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Zniszczone cienkie wlosy wskazowki jak poprawic ich wyglad", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/lop-bmag-article-how-to-take-care-of-brittle-hair-d.jpg?rev=b8fe85358d1a4cb9b6764cac609ec232", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-09-19T10:27:25+00:00", "dateModified": "2022-09-19T10:27:35+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"Włosy to wizytówka wielu z nas. Zależy nam na tym, aby były zdrowe, lśniące, gładkie w dotyku i przykuwały spojrzenia innych osób. Niestety bardzo często, nawet nieświadomie, narażamy je na uszkodzenia, które powodują, że nasze włosy stają się cienkie, matowe, pozbawione blasku i źle się układają. Przyczyn takiego stanu włosów może być wiele, gdyż wpływ na ich wygląd, jak i kondycję mają zarówno stosowane przez nas kosmetyki oraz zabiegi stylizujące, jak i nasz stan zdrowia. Poznaj przyczyny zniszczonych oraz cienkich włosów i dowiedz się, jak skutecznie poprawić ich wygląd" } }, { "@type":"ListItem", "position": 5, "url" : "https://www.lorealparis.pl/farbowanie-wlosow-w-domu", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"farbowanie-wlosow-w-domu", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/farbowanie-wosw-w-domu--jak-przeprowadzi-udan-koloryzacj.jpg?rev=e7d8b72d38ac4b22826639d04797d23c", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-08-08T07:56:51+00:00", "dateModified": "2022-08-08T07:57:27+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"" } }, { "@type":"ListItem", "position": 6, "url" : "https://www.lorealparis.pl/rytual-na-piekne-wlosy", "item":{ "@type": "Article", "mainEntityOfPage":{ "@type":"WebPage" }, "headline":"Rytual-na-piekne-wlosy", "image":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/emea/pl/articles/new-articles/rytua-na-pikne-wosy--jak-odpowiednio-zadba-o-kondycj-swojej-fryzury_.jpg?rev=8c3597fd452742cd9b8e1465162c6989", "height":900, "width":2000 }, "datePublished": "2022-08-08T08:40:27+00:00", "dateModified": "2022-08-08T08:40:45+00:00", "author": { "@type": "Brand", "name": "L'Oréal Paris" }, "publisher":{ "@type":"Organization", "name":"L'Oréal Paris", "logo":{ "@type":"ImageObject", "url":"https://www.lorealparis.pl/-/media/project/loreal/brand-sites/oap/shared/baseline/navigationext/loreal-paris-black-logo.svg?rev=7486a7176ed94d8b8e85503d113921fb", "width":189, "height":60 } }, "description":"Długie i gęste włosy to coś, o czym marzy niejedna kobieta. Niestety nie każdy został hojnie obdarowany przez naturę. Na szczęście istnieje wiele trików, które mogą okazać się pomocne w codziennej pielęgnacji kosmyków, by były piękne i zdrowe. O czym warto pamiętać?" } } ] } }
{ "@context": "http://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position": 1, "item": { "@id": "/", "name": "Home" } } , { "@type":"ListItem", "position": 2, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.pl/magazyn-kosmetyczny", "name": "Magazyn kosmetyczny" } } , { "@type":"ListItem", "position": 3, "item": { "@id": "https://www.lorealparis.pl/trwala-ondulacja-i-inne-zabiegi-stylizujace-wlosy", "name": "Trwala ondulacja i inne zabiegi stylizujace wlosy" } } ] }