Jak określić porowatość włosów i dobrać prawidłową pielęgnację?

Pielęgnacja włosów bywa bardzo wymagająca. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji ciała, wymaga ona specjalnego traktowania. Nie istnieje bowiem jeden rodzaj pielęgnacji, który będzie pasował do wszystkich typów włosów, dlatego też do tego aspektu należy podejść w sposób indywidualny. W ostatnich czasach w sferze beauty coraz częściej pojawia się termin określany jako porowatość włosów. Znajomość porowatości swoich włosów może okazać się bardzo pomocna w doborze odpowiedniej pielęgnacji i rozwiązać nasze dotychczasowe problemy związane z ich wyglądem. Dowiedz się, czym jest porowatość włosów i jaki rodzaj pielęgnacji wybrać.

Budowa włosa

Świadomość tego, w jaki sposób zbudowane są nasze włosy, pozwala zrozumieć zachodzące w nich procesy, w wyniku których zachowują się w określony sposób oraz to jak reagują na czynniki zewnętrzne. Każdy z nas posiada na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów. Kiedy mówimy o włosach, większość z nas ma na myśli tę część, która widoczna jest gołym okiem. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotna część włosa znajduje się pod skórą.

Podstawowy podział włosa to łodyga i korzeń. Łodyga to martwa część włosa, która wystaje ponad powierzchnię skóry. Korzeń, czyli niewidoczna część włosa potocznie nazywana cebulką, znajduje się w mieszku włosowym. Bardzo ważnym elementem budowy włosa jest brodawka. To właśnie ona transportuje substancje odżywcze do cebulki, dzięki czemu powstają nowe komórki włosa. Od wielkości brodawki zależy także grubość naszych włosów.

Wnętrze włosa składa się z rdzenia (występuje tylko w przypadku grubych włosów), kory i osłonki. Kora zajmuje 80% masy włosa i składa się ze zrogowaciałych komórek. Osłonka składa się z łusek – płaskich i bezbarwnych komórek. Pełnią one funkcję ochronną przed uszkodzeniami i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Pod względem chemicznym włos składa się z protein, wody, minerałów, lipidów i pigmentów. W zależności od tego, jakie są proporcje poszczególnych składników, włos może posiadać odmienne cechy. Jego kolor zależny jest od ilości pigmentu, czyli melaniny. Z kolei ilość cysteiny we włosach odpowiada za to, czy są one kręcone, falowane czy proste.


Czym jest porowatość włosów?

Termin porowatość włosów pojawia się coraz częściej, kiedy mówimy o pielęgnacji włosów. Warto pamiętać o tym, że nie istnieje jeden rodzaj pielęgnacji lub kosmetyków, które będą odpowiadać każdemu typowi włosów. Dlatego też, jeśli Twoje włosy sprawiają Ci problemy, są spuszone, źle się rozczesują, plączą lub są oklapnięte, może oznaczać to, że pielęgnacja, którą stosujesz, nie jest dopasowana do ich potrzeb. Choć wydaje się to żmudnym zadaniem, warto poświęcić chwilę temu, aby dowiedzieć się, jakie wymagania mają Twoje włosy.

Czym jest porowatość włosów? To jeden z kryteriów klasyfikacji włosów, który jest bardzo pomocny przy określaniu metod pielęgnacji i doboru właściwych kosmetyków. Zależy on bowiem od tego, w jaki sposób rozmieszczone są łuski włosa i w jakim stopniu odstają od kory.

Łuski, których głównym budulcem jest cysteina i kwasy tłuszczowe, stanowią warstwę ochronną włosa. W zależności od tego, jaka jest kondycja naszych włosów, łuski będą zwarte lub rozchylone. Warto jednak pamiętać, że odchylenie łusek nie zawsze jest oznaką zniszczenia włosów, a ich cechą naturalną.

Rodzaje porowatości włosów

To, w jakim stopniu rozchylone są łuski włosa, określa ich porowatość. Włosy możemy podzielić na wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Porowatość włosów często jest cechą wrodzoną, jednak my także mamy na nią bardzo duży wpływ, np. poprzez niewłaściwą pielęgnację włosów czy zabiegi stylizacyjne (prostowanie, kręcenie włosów lokówką, częste farbowanie i rozjaśnianie), które negatywnie wpływają na strukturę włosa.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate charakteryzują się najwyższym poziomem rozchylenia łusek, przez co są bardzo wymagające w pielęgnacji. Bardzo duże rozchylenie łusek sprawia, że są wyjątkowo przesuszone, kruche, łamliwe, matowe, szorstkie w dotyku, łatwo się puszą i często wyglądają na zniszczone. Bardzo często włosy wysokoporowate to włosy naturalnie kręcone, jednak mogą być to także włosy farbowane lub rozjaśniane.

Włosy wysokoporowate są niezwykle podatne na zniszczenia, trudno wydobyć z nich blask i miękkość. Bardzo szybko reagują na zmianę warunków atmosferycznych, szczególnie poziom wilgotności w powietrzu, z łatwością chłoną wodę  i produkty pielęgnacyjne. Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej pielęgnacji i poświęcenia im odpowiedniej uwagi.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate cechuje średni stopień rozchylenia łusek i są one w dobrej kondycji pod względem nawilżenia. W większości przypadków są to włosy sprawiające najmniej problemów. Łączą w sobie niektóre cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Jeśli nie będziemy w ich przypadku stosować właściwej pielęgnacji, mogą przekształcić się we włosy wysokoporowate. 

Włosy średnioporowate zwykle są mało wymagające, podatne na układanie, jednak podobnie jak włosy wysokoporowate mogą się puszyć i być problematyczne przy rozczesywaniu. Zdarza się, że są osłabione i pozbawione blasku. Przy dużej wilgotności mogą być podatne na falowanie i puszenie.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate charakteryzują się bardzo niskim stopniem rozchylenia łusek, które są domknięte i ściśle do siebie przylegają. Włosy niskoporowate są sprężyste, miękkie, lejące i błyszczące, nie mają tendencji do puszenia pod wpływem wilgotności. Bardzo łatwo uzyskać na nich efekt tafli. Mimo to włosy niskoporowate często bywają oklapnięte u nasady i pozbawione objętości. Oprócz tego bardzo łatwo je obciążyć, przez co mają tendencję do przetłuszczania. 

Włosy niskoporowate łatwo się rozczesują, ale też długo schną, są także oporne na farbowanie oraz stylizację.


Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Poznanie porowatości swoich włosów oraz tego, jakie posiadają potrzeby, to pierwszy krok do tego, aby zadbać o ich wygląd. Włosy wysokoporowate bardzo źle reagują na wysokie temperatury, dlatego w miarę możliwości warto zrezygnować z suszenia włosów suszarką z gorącym nawiewem i korzystania z prostownicy lub lokówki. To włosy, które zdecydowanie potrzebują silnego odżywienia i regeneracji. 

W ich pielęgnacji pomocne będą produkty do włosów marki L’Oréal Paris. Do mycia farbowanych włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po Szampon nadający blask Róża & Geranium z linii Botanicals Fresh Care. Zawarte w nim połączenie olejku kokosowego, soi i esencji z geranium nie tylko skutecznie oczyszcza, ale i dodaje blasku włosom farbowanym lub matowym. W przypadku włosów wysokoporowatych dobrze sprawdzi się także kolejny produkt z linii Botanicals – Szampon regenerujący Arnika. Produkt delikatnie oczyszcza, a ekstrakt z arniki silnie regeneruje zniszczone pasma. Do głębokiej regeneracji włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po Maskę odżywczą Olejek Arganowy & Krokosz, która odżywia i przywraca miękkość przesuszonym włosom.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate potrzebują przede wszystkim wygładzenia, wzmocnienia i odbudowy. Przy tym typie włosów warto sięgnąć po szampon z gamy Elseve – Total Repair 5 Szampon Regenerujący do włosów zniszczonych. Zawarte w nim ceramidy i kwasy tłuszczowe sprawią, że Twoje włosy będą nie tylko odpowiednio zregenerowane i wzmocnione, ale i miękkie w dotyku.

W przypadku włosów średnioporowatych warto zadbać o ich odpowiednie wygładzenie. W tym celu świetnie sprawdzi się Magiczna Moc Olejków Eliksir Dwufazowy do włosów suchych. Ten dwufazowy eliksir wzbogacony ekstraktem z olejków kwiatowych oraz serum nawilżająco-nabłyszczającym nie tylko głęboko odżywia, ale i zmiękcza włosy, zapewniając im wygładzenie i blask bez ich nadmiernego obciążania.


Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Tym, czego wymagają włosy niskoporowate, jest dodanie im objętości i zapobieganie ich nadmiernemu obciążeniu. Stąd zamiast bogatej i odżywczej pielęgnacji warto postawić na lekkie szampony i odżywki. Do mycia włosów niskoporowatych bardzo dobrym wyborem będzie Fibralogy Szampon Zwiększający Objętość do włosów cienkich pozbawionych gęstości z linii Elseve. Jego lekka formuła sprawia, że włosy stają się gęstsze i wyraźnie odbite u nasady.

Włosy niskoporowate nie potrzebują głębokiego odżywienia, dlatego zamiast bogatych odżywczych masek, które mogą obciążać włosy, lepiej sprawdzą się odżywki, np. Magiczna Moc Glinki Odżywka Pielęgnacyjna do włosów przetłuszczających się z suchymi końcówkami. Po jej użyciu włosy stają się nawilżone, błyszczące, lekkie i łatwe w rozczesywaniu.