Kiedy chemia wspiera naturę w naszych produktach do pielęgnacji skóry

Kiedy słyszymy słowa chemia i kosmetyki w tym samym zdaniu, myślimy, że jedynym ogniwem łączącym je jest rozszyfrowanie etykiet na naszych ulubionych produktach do pielęgnacji skóry.


Nie ma mowy! Chemia to nie wróg: wyjaśniamy dlaczego

WSKAZÓWKA
1

Chemia: na pomoc naturze

Niezależnie od tego, czy jest to krem, żel, emulsja czy olejek, wszystkie kosmetyki mają tę samą podstawową strukturę: jeden lub kilka składników aktywnych, które zapewniają skuteczność produktu, substancję pomocniczą rozprowadzającą te składniki, dodatki do perfumowania, konserwacji i pienienia produktu oraz ustabilizowania jego pH. Powyższe składniki mogą pochodzić z roślin, zwierząt, minerałów, a nawet mogą być syntetyczne. Jednak, jak dobrze wiemy, zasoby przyrody nie są nieskończone. Chemia przychodzi na ratunek, aby chronić zasoby naturalne i uratować przemysł kosmetyczny! Chemia wcale nie jest czarnym charakterem w tej historii: zastępuje naturalne składniki, odtwarzając cząsteczki znajdujące się w naturze poprzez syntezę chemiczną lub biotechnologię. Ale to nie wszystko: chemia wkracza również jako część naszych kosmetyków, gdy nasze ciało nie jest już w stanie wyprodukować wystarczającej ilości niektórych cząsteczek, takich jak kolagen lub kwas hialuronowy.
WSKAZÓWKA
2

Chemia w pielęgnacji naszej skóry

Retinol, parabeny, peptydy ... Wszystkie te składniki, z których składają się nasze produkty kosmetyczne pochodzą z chemii. Są obecne we wszystkich naszych łazienkach i toaletkach, ale samym szczycie podium znajdują się: - kwas hialuronowy – ten super nawilżający składnik jest obecny w naskórku, ale jego stężenie zmniejsza się po 20. roku życia. Mieszanka pierwiastków pomaga przywrócić nawilżoną, jędrną skórę. - Pro-Xylane: ekstrakt cukrowy z drewna bukowego, który stymuluje syntezę kolagenu w celu ujędrnienia, wygładzenia naskórka. - Q10: jest naturalnie obecny we wszystkich naszych komórkach skóry, ale jego ilość maleje z wiekiem. Dodatek Q10 do kosmetyków pomaga pozbyć się pierwszych zmarszczek. - Fibroxyl: ten aktywny składnik pochodzący z Zielonej Chemii może stymulować rozciąganie fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny. - Ceramid R: jest to syntetyczny ceramid, który pomaga wzmocnić naczynia włosowate oraz chronić i wygładzać mieszki włosowe.