Jak sprawdzić poziom pH dla różnych typów skóry?

Skóra ma swój własny, indywidualny poziom pH. Poznanie wartości pH skóry jest przydatne przy wyborze odpowiednich zabiegów upiększających. Jaki jest poziom pH skóry i jak możemy go wykorzystać do udoskonalenia pielęgnacji? Postępuj zgodnie z naszym prostym przewodnikiem!

WSKAZÓWKA
1

Poziom pH skóry, o co w tym chodzi?

pH to skór od angielskiego "potential of hydrogen" (wykładnik jonów wodorowych). To sposób pomiaru poziomu kwasowości w danym środowisku, produkcie lub naszej skórze! Każdy rodzaj skóry ma inny poziom kwasowości, a zatem inną wartość pH. Wartości pH mierzy się w skali od 0 (najbardziej kwaśny) do 14 (najbardziej zasadowy). Kiedy mówimy o pH neutralnym, oznacza to wartość 7. Jednak jeśli chodzi o skórę, wartości wahają się między 5,2 a 7. Innymi słowy, poziom pH naszej skóry określa, czy mamy suchą, normalną, tłustą lub mieszaną skórę. To także powód, dla którego musimy starannie dobierać produkty do naszej skóry.
WSKAZÓWKA
2

Różne wartości pH skóry

Zdrowa skóra będzie miała poziom pH między 4 a 6, co oznacza, że jest lekko kwaśna. Produkty kosmetyczne do skóry normalnej zaspokajają potrzeby skóry, która mieści się w tej skali. Skóra musi być lekko kwaśna, aby chronić ją przed bakteriami i zachować naturalną barierę ochronną. Jednak niszczące czynniki zewnętrzne mogą zaszkodzić warstwie hydrolipidowej (płaszcz kwasowy AKA), zaburzając poziom pH, co ma bezpośrednie konsekwencje dla naszej skóry. Jeśli więc Twoja skóra jest sucha, oznacza to, że jej poziom pH jest niższy niż 6,5, prawdopodobnie bliższy 4. Jest zatem wyjątkowo kwaśny i wymaga dodatkowej pielęgnacji. Skóra tłusta ma poziom pH przekraczający 6,5, to skóra alkaliczna, która potrzebuje więcej kwasu.
WSKAZÓWKA
3

Jak zwracać uwagę na wartość pH skóry

Niektóre czynniki - produkty alkaliczne, tytoń, stres, alkohol - uszkadzają film hydrolipidowy skóry,. Staje się ona sucha, wrażliwa i podatna na plamy lub podrażnienia. Aby utrzymać nienaruszoną barierę skórną, powinniśmy stosować produkty o wartości pH niższej niż 7. Odpowiadają one nie tylko poziomowi zdrowej skóry, ale neutralizują bakterie, które mogą powodować nadmierną reakcję immunologiczną naszej skóry i wytwarzanie dużej ilości sebum. Jeśli chcesz zmierzyć poziom pH danego produktu, w aptece możesz nabyć kolorowe paski lakmusowe. Jeśli wyróżniony kolor zbliża się do czerwonej strefy, oznacza to, że produkt jest bardziej kwaśny niż alkaliczny.
WSKAZÓWKA
4

Dostosowanie nawyków pielęgnacyjnych do wartości pH skóry

Aby uniknąć uszkodzenia naszej skóry, musimy szanować jej poziom pH i zastosować odpowiednią pielęgnację. Jednakże, bez względu na poziom pH, nadal mądrze jest unikać wszystkich agresywnych produktów o alkalicznej wartości pH i wybierać produkty o neutralnym pH. Unikaj więc mydeł alkalicznych/żeli pod prysznic/żeli do twarzy, ponieważ zaburzą one naturalną wartość pH Twojej skóry. Zamiast tego wybierz formuły na bazie oleju, ponieważ są delikatne i mają przyjazny dla skóry poziom pH.