Spis treści
- Cera mieszana – charakterystyka
- Cera mieszana – przyczyny
- Cera mieszana a składniki aktywne
- Pielęgnacja cery mieszanej: oczyszczanie
- Pielęgnacja cery mieszanej: jakie serum do cery mieszanej?
- Pielęgnacja cery mieszanej: krem do twarzy
- Pielęgnacja cery mieszanej: ochrona przeciwsłoneczna
- Pielęgnacja cery mieszanej: złuszczanie
- Cera mieszana – o czym jeszcze warto pamiętać?
Cera mieszana – charakterystyka
Na pewno spotkaliśmy się z różnymi określeniami typów skóry. Nawet jeśli nie wgłębialiśmy się w ich charakterystykę, to niektóre produkty kosmetyczne w swoim przeznaczeniu mają podkreślone, dla jakiego typu cery są szczególnie rekomendowane. Wśród podstawowych rodzajów cer wyróżniamy między innymi cerę suchą, cerę tłustą, cerę mieszaną oraz cerę normalną. Oprócz tego spotkamy takie określenia, jak skóra wrażliwa, skóra naczynkowa, czy skóra skłonna do dermatoz, np. do trądziku czy atopii. Są to jednak podtypy cery.
Czym charakteryzuje się cera mieszana?
- Cera mieszana w dużym uproszczeniu jest najczęściej połączeniem skóry suchej lub normalnej z cerą tłustą. Jednak coraz częściej cera mieszana to połączenie kilku typów i podtypów cer.
- Nadmierne wydzielanie sebum, a co za tym idzie, wyświecanie się skóry występuje w tak zwanej „strefie T”, czyli na czole, nosie i na brodzie.
- W pozostałych partiach skóry może ona być sucha, a nawet bardzo sucha z tendencją do łuszczenia się, pękania i podrażnień.
- Wzmożone występowanie niedoskonałości takich jak zaskórniki lub wypryski możemy zaobserwować właśnie w „strefie T”.
Cera mieszana – przyczyny
Charakterystyczne objawy skóry mieszanej wskazują na nadmierną aktywność gruczołów łojowych w „strefie T” i obniżoną lub normalną ich aktywność w pozostałych partiach skóry twarzy. Taki stan rzeczy może mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych zaliczamy:
- Uwarunkowania genetyczne
Skłonność do posiadania określonego rodzaju skóry może być przez nas dziedziczona. W ten sposób możemy urodzić się z tendencją do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych na brodzie, nosie czy czole.

- Zmiany hormonalne
Często do pojawianie się problemów w „strefie T” dochodzi u osób, które z natury posiadają cerę suchą, ale z jakichś powodów zaczyna występować wzmożona produkcja sebum we wspomnianych miejscach skóry twarzy. Ta aktywność bardzo często powodowana jest zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej naszego organizmu. Wzmożoną aktywność gruczołów łojowych możemy obserwować więc w okresie dojrzewania, w okresie ciąży, w trakcie cyklu menstruacyjnego, podczas zaprzestania przyjmowania antykoncepcji hormonalnej czy wówczas, gdy zmagamy się z chorobą o podłożu hormonalnym.
- Niewłaściwa dieta
Dieta uboga w witaminy, kwasy omega, minerały, w której obecne są cukry, tłuszcze czy wysoko przetworzona żywność może prowadzić do pogorszenia się stanu naszej skóry i prowokować gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum.
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy
Na stan naszej skóry ogromny wpływ ma również właściwa pielęgnacja twarzy. Jeśli jednak używamy niewłaściwie dobranych produktów, składników pielęgnacyjnych, które nie odpowiadają na indywidualne potrzeby naszej skóry, możemy ją przesuszyć. Może przyczynić się do tego również zbyt agresywne pocieranie skóry ręcznikiem, zbyt częste złuszczanie martwego naskórka lub nadmierna ilość produktów matujących w naszej pielęgnacji i makijażu. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia skóry, wówczas w akcie „obrony” zacznie ona produkować zwiększoną ilość sebum, szczególnie w „strefie T”.
- Stres i zmęczenie
Długotrwałe odczuwanie stresu, zmęczenie i niewyspanie wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, zdolności koncentracji i przyswajania wiedzy. Mają one również wpływ na naszą skórę. Pod wpływem przewlekłego stresu może, w dużym uproszczeniu, dojść do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, a co za tym idzie, do jej przesuszenia. Wówczas gruczoły łojowe będą starać się „zrekompensować skórze” jej suchość i zaczną być bardziej aktywne. W efekcie nasze skóra będzie mieć silne cechy cery mieszanej.
- Brak ochrony przeciwsłonecznej
Nie od dziś wiadomo, jak istotną rolę odgrywa prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy, która to jest najbardziej wyeksponowaną na działanie promieni słonecznych częścią naszej skóry. Szkodliwy wpływ promieni UV (w tym między innymi UVA i UVB) na naszą skórę może prowadzić między innymi do jej nadmiernego przesuszenia. Wówczas może dojść do naruszenia bariery hydrolipidowej i nadmiernej produkcji sebum w „strefie T”.
Cera mieszana a składniki aktywne
Czym jest skuteczna i prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy? To przede wszystkim rutyna pielęgnacyjna, która jest systematyczna, właściwie ukierunkowana na potrzeby naszej skóry, skomponowana z produktów i składników aktywnych, które będą wspierać jej funkcjonowanie i redukować niedoskonałości.
Aby odpowiednio dobrać składniki aktywne dla cery mieszanej, należy sobie odpowiedzieć: jakie podstawowe potrzeby posiada skóra mieszana?
- Regulacja nadmiernego wydzielania sebum w „strefie T”.
- Właściwe nawilżenie skóry twarzy, które jest wspólną potrzebą każdego rodzaju skóry.
- Redukcja niedoskonałości, szczególnie tych pojawiających się na brodzie, czole i nosie.
- Wsparcie prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej lub jej odbudowa, jeśli doszło do jej naruszenia.
- Właściwa ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy.
- Działanie antyoksydacyjne.
Jakie składniki aktywne warto wziąć pod uwagę w rutynie pielęgnacyjnej stworzonej z myślą o skórze mieszanej?
Kwas salicylowy (INCI: Salicylic Acid) to kwas z grupy kwasów BHA (beta-hydrokwasy). Znany jest ze swoich właściwości regulujących wydzielanie sebum, wspomagających prawidłowe złuszczanie naskórka, zmniejszających widoczność porów. Ponadto wspomaga walkę z różnymi rodzajami niedoskonałości oraz przebarwień. Często polecany jako składnik aktywny sprawdzający się przy pielęgnacji skóry skłonnej do występowania trądziku.
Kwas hialuronowy to składnik aktywny naturalnie występujący w naszym organizmie. Jego poziom zaczyna jednak regularnie spadać po ok. 25. roku życia. Znany jest ze swoich właściwości nawilżających, zapobiegających nadmiernej utracie wody przez naskórek, wspierających procesy regeneracyjne skóry, wspomagających redukcję zmarszczek, transportujących inne składniki aktywne w głąb skóry (jest promotorem przenikania). W skórze i w kosmetykach występuje najczęściej w formie soli sodowej.
Niacynamid to pochodna witaminy B3. Znany jest z takich właściwości, jak między innymi: właściwości przeciwzapalne, zdolność regulowania ilości wydzielanego sebum, wzmocnienie właściwego funkcjonowania bariery hydolipidowej, regulacja aktywności cytokin prozapalnych (białek inicjujących reakcje zapalne), działanie przeciwstarzeniowe (jest antyoksydantem), wspomaganie redukcji przebarwień i niedoskonałości.
Retinol to pochodna witaminy A. Polecany jest również do pielęgnacji skóry tłustej i z niedoskonałościami i znany z takich właściwości, jak: zdolność regulowania ilości wydzielanego sebum, wspomaganie redukcji niedoskonałości i przebarwień, wsparcie prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej skóry, działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe.
Witamina C (oraz jej pochodne) jest używana jako składnik aktywny produktów pielęgnacyjnych przez wzgląd na swoje szerokie właściwości, między innymi: wspieranie redukcji niedoskonałości i przebarwień, działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe (jest silnym antyoksydantem), działanie rozjaśniające.
Pielęgnacja cery mieszanej: oczyszczanie
Oczyszczanie skóry twarzy to kluczowy moment każdej rutyny pielęgnacyjnej. Nie tylko pozwala na usunięcie z powierzchni skóry makijażu, produktów pielęgnacyjnych i filtrów SPF, ale również wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz (pyły i metale ciężkie ze smogu i spalin, pyłki roślinne mogące wywoływać reakcje alergiczne, kurz, roztocza, patogeny). To również sposób na usunięcie nadmiaru sebum, przygotowanie skóry do przyjęcia składników aktywnych z dalszych etapów pielęgnacji, pomoc w utrzymaniu równowagi pH skóry twarzy czy jej delikatne złuszczenie i stymulowanie. Ponadto prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy wspiera właściwe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry.
Jakie produkty polecamy do oczyszczania cery mieszanej?
Nawilżający żel do mycia twarzy Revitalift Filler to wyjątkowy produkt do delikatnego i skutecznego oczyszczania skóry twarzy. Jego formuła została wzbogacona o kwas hialuronowy i kwas salicylowy. Wygładza, nawilża i intensywnie usuwa z powierzchni skóry zanieczyszczenia, nie powodując podrażnień i uczucia ściągnięcia.



Pielęgnacja cery mieszanej: jakie serum do cery mieszanej?
Serum to produkt pielęgnacyjny, który co do zasady posiada najczęściej największą koncentrację składników aktywnych wśród kosmetyków przeznaczonych do domowej rutyny pielęgnacyjnej. W pielęgnacji cery mieszanej mogą sprawdzić się między innymi:
Serum z kwasem hialuronowym Revitalift Filler. To serum nawilżające, które w swojej formule zawiera 1,5% czystego kwasu hialuronowego (makrocząsteczkowy, mikrocząsteczkowy i mikrowypełniający kwas hialuronowy). Dzięki temu intensywnie nawilża skórę twarzy, sprawia, że ta staje się bardziej jędrna, a już po 6 tygodniach stosowania można zauważyć wyraźnie zredukowane zmarszczki.





Pielęgnacja cery mieszanej: krem do twarzy
Po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy i nałożeniu odpowiednio dobranego serum, przychodzi czas na domknięcie pielęgnacji kremem. Jakie polecamy?
Nawilżający krem do twarzy Revitalift Filler Water Cream to lekka formuła, która zawiera 2 rodzaje kwasu hialuronowego (mikrocząsteczkowy i mikrowypełniający), 3 rodzaje ceramidów, niacynamid oraz glicerynę. To wyjątkowe połączenie składników aktywnych wspiera dogłębne nawilżenie skóry twarzy oraz wspiera redukcję drobnych zmarszczek. Zamknięty w innowacyjnym słoiczku w technologii airless nie dopuszcza do produktu powietrza, dzięki czemu zapewnia higieniczne dozowanie i świeżość formuły.


Pielęgnacja cery mieszanej: ochrona przeciwsłoneczna
Niezwykle istotną kwestią w przypadku każdego rodzaju skóry, w tym cery mieszanej, jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Promienie UV nie tylko niosą ryzyko oparzeń słonecznych, ale przede wszystkim mogą powodować stres oksydacyjny, wysuszają skórę twarzy, przyśpieszając tym samym procesy starzenia oraz nadaktywność gruczołów łojowych. Jakie kremy z SPF polecamy?
Krem z witaminą C SPF50+ Revitalift Clinical to ultralekki UV Fluid. W swojej formule zawiera pochodną witaminy C oraz filtr SPF50+ zapewniający bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Skóra twarzy nie tylko jest chroniona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale również formuła kremu wspomaga redukcję przebarwień oraz pomaga zapobiec pojawieniu się pierwszych oznak starzenia, wspomaga redukcję drobnych zmarszczek.




Pielęgnacja cery mieszanej: złuszczanie
Każda skóra potrzebuje odpowiedniego złuszczenia martwego naskórka. Eksfoliacja pomaga nam minimalizować ryzyko powstawania niedoskonałości, wspomaga odpowiednie przenikanie składników aktywnych w głąb skóry i wspomaga regulację ilości wydzielanego sebum.
W tym celu warto raz w tygodniu wykonać odpowiednio dobrany peeling. Polecamy peeling kwasowy Bright Reveal, w którego formule znajdują się między innymi:
- Kwasy AHA, które pomagają wyrównać teksturę skóry,
- Kwasy BHA, które pomagają zwęzić pory i zredukować niedoskonałości,
- Kwasy PHA, które pomagają delikatnie złuszczyć martwy naskórek,
- Niacynamid.
Natychmiast po użyciu skóra wygląda na odnowioną i rozświetloną. Po 2 tygodniach stosowania przebarwienia potrądzikowe są widocznie zredukowane, po 3 tygodniach wszystkie rodzaje przebarwień są widocznie zredukowane, natomiast po 6 tygodniach do -47% przebarwień potrądzikowych jest widocznie zredukowana*.
*Ocena kliniczna, 77 osób, 6 tygodni
Cera mieszana – o czym jeszcze warto pamiętać?
Prawidłowa pielęgnacja skóry mieszanej to nie tylko odpowiednio skomponowana rutyna pielęgnacyjna. To również szereg aktywności i czynników, które warto unikać. Należą do nich między innymi:
- Używanie wysuszających produktów pielęgnacyjnych oraz nadmierne matowienie skóry przy pomocy wysuszających produktów lub produktów matujących. Wówczas suche obszary skóry twarzy wysuszają się jeszcze bardziej, a gruczoły łojowe w „strefie T” zaczynają intensywniej produkować sebum. W efekcie zauważymy pogorszenie się stanu naszej cery.
- Używanie zbyt szorstkich szczotek lub ręczników do skóry twarzy – wszelkiego rodzaju podrażnienia będę prowokowały gruczoły łojowe do nadmiernej aktywności oraz naruszały barierę hydrolipidową skóry.
- Częste, bezwiedne dotykanie twarzy dłońmi, pocieranie jej.

- Nadmierna ekspozycja skóry twarzy na słońce lub korzystanie z solarium.
- Samodzielne, mechaniczne usuwanie niedoskonałości z twarzy. W efekcie zwiększamy ryzyko „rozsiania” stanu zapalnego oraz powstawanie trudnych lub niemożliwych do usunięcia blizn.
- Dieta bogata w wysoko przetworzone produkty spożywcze, produkty bogate w sztuczne konserwanty i barwniki, cukry, sól, ostre przyprawy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Zbyt długie używanie tego samego ręcznika do osuszania skóry twarzy i rzadkie zmienianie pościeli.
- Stosowanie niepotwierdzonych i nieprzebadanych sposobów na niedoskonałości (na przykład nakładanie pasty do zębów na zmiany skórne). Takie działanie może pogorszyć stan naszej skóry.
Nawet wybierając produkty do makijażu, warto postawić na takie, które w swoich formułach również mają składniki pielęgnujące. Dzięki temu skóra nie będzie się dodatkowo przesuszać, a makijaż będzie mógł zdecydowanie dłużej wyglądać dobrze.
- Pielęgnujący podkład do twarzy True Match to formuła, która nie tylko doskonale dopasowuje się do naszego odcienia skóry, ale również w formule posiada 80% nawilżający kompleks z kwasem hialuronowym.
- Możemy również postawić na produkt, który jest połączeniem serum i podkładu, czyli nawilżający podkład do twarzy True Match Nude, którego lekka formuła została wzbogacona 1% czystego kwasu hialuronowego. Dzięki temu skóra pozostaje nawilżona, a niedoskonałości są wyraźnie zredukowane.


Za artykuł odpowiada L’Oréal Polska Sp. z o.o.
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz
mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny