Spis treści
Zmarszczki – czym są?
Zmarszczki to zagłębienia w skórze, które mogą przybierać formę linii, bruzd lub fałdek, w zależności od ich głębokości. Źródłem ich powstawania są procesy starzeniowe zachodzące w skórze. Wraz z wiekiem w skórze zaczyna ubywać kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych odpowiadających między innymi za jędrność i gładkość skóry. To jednak nie jedyna przyczyna powstawania zmarszczek. Z czasem w naszym organizmie dochodzi do ubytku kwasu hialuronowego, czyli organicznego związku chemicznego odpowiedzialnego za odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wskutek czego dochodzi do jej przesuszania. Zmniejsza się również zawartość lipidów w naskórku.
Istnieją jednak czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne, które mogą mieć wpływ na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, a wskutek tego, pojawiania się zmarszczek. Należą do nich między innymi:
- Promieniowanie UV
Szczególnie szkodliwe dla skóry jest promieniowanie UVA i UVB. Szacuje się, że promieniowanie słoneczne powoduje współcześnie aż 80% oznak starzenia się skóry. Proces ten ma nawet własną nazwę, którą jest fotostarzenie skóry.
- Zanieczyszczenia zewnętrzne
Skóra jest największym organem człowieka, który najbardziej narażony jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak między innymi: metale ciężkie i pyły pochodzące ze spalin i smogu, kurz, pyłki roślin mogące wywoływać reakcje alergiczne, roztocza, ale również pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych czy makijażu. Nieprawidłowe oczyszczanie skóry twarzy może prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, w efekcie czego nieodpowiednio nawilżona przesusza się, co stanowi idealne warunki do powstawania zmarszczek.
- Stres
Pod wpływem stresu dochodzi do osłabienia bariery naskórkowej (w tym hydrolipidowej), co sprawia, że skóra jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, zmniejsza się jej jędrność, zwiększa podatność na stany zapalne. Wówczas na jej powierzchni mogą powstawać drobne zmarszczki, które z czasem będą mieć tendencję do pogłębiania się.
- Nieodpowiednia dieta
Dieta złożona z wysokoprzetworzonych produktów jest uboga w składniki odżywcze, których również potrzebuje nasza skóra, by zachować jędrność i gładkość.
Najczęstsze rodzaje zmarszczek
Zmarszczki możemy podzielić ze względu na źródło ich powstawania lub na miejsca, w których najczęściej występują. Biorąc pod uwagę ich genezę, wyróżniamy:
- ZMARSZCZKI MIMICZNE
Zmarszczki mimiczne i ich powstawanie wiążą się z ekspresją twarzy. W ciągu jednego dnia dochodzi do wielokrotnych skurczów mięśni twarzy, szacuje się, że nawet do 15 tysięcy dziennie. Wiążą się one z ogólną ekspresją twarzy (np. zmiany na twarzy podczas uniesienia brwi, marszczenie czoła, mrużenie oczu, uśmiechanie się) oraz czynnościami, które wykonujemy (mówienie, jedzenie, picie, etc.). Zwykle są to pierwsze zmarszczki, które pojawiają się na skórze twarzy. Możemy je zaobserwować nawet między 25. a 30. rokiem życia. Początkowo znikają wraz z końcem danej ekspresji (np. zmarszczki, które powstają w trakcie uśmiechania się, gdy przestajemy się uśmiechać, znikają). Po czasie jednak zaczynają mieć charakter stały i w niektórych miejscach pozostają na dłużej, pogłębiając się.
- ZMARSZCZKI GRAWITACYJNE
Powstawanie zmarszczek grawitacyjnych jest związane z procesem starzenia się skóry, który postępuje z wiekiem. Na ogół pojawiają się w okolicy 40. roku życia. Skóra wraz z wiekiem zaczyna tracić kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, tracąc tym samym swego rodzaju „podporę” skóry i jędrność. Stopniowo siła grawitacji powoduje coraz większą deformację skóry, która pod własnym ciężarem się rozciąga.
- ZMARSZCZKI SENNE
Jest to rodzaj zmarszczek, który powstaje na skutek odgniatania się skóry twarzy w trakcie snu. Powstają w różnych miejscach, w zależności od przyjętej w trakcie snu pozycji, najczęściej pojawiają się, gdy śpimy na brzuchu lub na boku. U osób młodych zmarszczki senne wygładzają się w ciągu dnia, lecz im jesteśmy starsi, tym częściej mają tendencję do utrwalania się, szczególnie, jeśli regularnie śpimy w określonej pozycji.
- ZMARSZCZKI POSŁONECZNE
Zmarszczki posłoneczne powstają w wyniku procesu fotostarzenia - działanie promieni UV (w szczególności UVA i UVB) sprawia, że skóra przesusza się, staje się matowa, a zmarszczkom posłonecznym często towarzyszą przebarwienia. Promieniowanie słoneczne nie tylko wysusza skórę, ale uszkadza również struktury kolagenu. Najczęściej tego rodzaju zmarszczki pojawiają się na czole, szyi i dekolcie.
- ZMARSZCZKI STATYCZNE
To rodzaj zmarszczek, które powstają w wyniku utrwalenia się zmarszczek sennych lub mimicznych. Charakterystyczne dla młodszych osób jest to, że zmarszczki mimiczne lub senne wygładzają się - pierwsze po ustąpieniu danej ekspresji twarzy, drugie w ciągu dnia. Z czasem jednak skóra, w której zaczyna brakować kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, ma tendencje do utrwalania tego rodzaju zmarszczek- tak właśnie powstają zmarszczki statyczne.
- ZMARSZCZKI ATROFICZNE
Powstanie tego rodzaju zmarszczek wiąże się z atrofią, czyli zanikiem tkanek. Taki zanik często występuje na skutek nagłego spadku poziomu estrogenów, na przykład w okresie menopauzy. Skóra zaczyna tracić swoją elastyczność, w efekcie czego staje się szara, matowa, często zapadają się policzki, a na skórze pojawiają się bruzdy, linie i wgłębienia, które przez obniżony poziom białek strukturalnych szybko się utrwalają.
Zmarszczki na czole, pod oczami, wokół ust
Możemy również podzielić zmarszczki ze względu nie na ich źródło, a miejsce występowania.
ZMARSZCZKI NA CZOLE
Zmarszczki na czole mogą pojawić się niezależnie od wieku, spowodowane działaniem mięśnia czołowego. To właśnie od pozwala między innymi na unoszenie brwi, marszczenie czoła i brwi. Na ich powstawanie mają wpływ również czynniki genetyczne oraz czynniki zewnętrzne – to od nich zależy między innymi to, jak wcześnie będą pojawiać się zmarszczki na czole i jak szybko zaczną się utrwalać.
Najczęściej spotykane rodzaje zmarszczek na czole to:
- Lwia zmarszczka
To charakterystyczne równoległe bruzdy, które pojawiają się od nasady nosa, kończąc się między brwiami lub tuż powyżej nich. Ich głównym źródłem jest mimika, są więc zmarszczkami mimicznymi. Z czasem jednak mogą przybrać charakteru zmarszczek statycznych- charakterystyczna lwia zmarszczka początkowo się wygładza, gdy dana ekspresja twarzy ustąpi, jednak wraz z wiekiem może stać się widoczna na stałe.
- Poziome zmarszczki czołowe
Ich źródłem również jest głównie wyrażanie emocji za pomocą ekspresji mięśni twarzy. Ich powstawanie możemy zaobserwować, podczas gdy ktoś patrzy do góry, unosi brwi, wyraża zdziwienie. Początkowo mają charakter dynamiczny, więc, jak w przypadku lwiej zmarszczki, znikają po ustąpieniu ekspresji, jednak z czasem również mogą przeobrazić się w zmarszczki statyczne.
ZMARSZCZKI POD OCZAMI
Skóra pod oczami różni się od skóry w pozostałych obszarach twarzy. Co warto o niej wiedzieć? Przede wszystkim jest zdecydowanie cieńsza od skóry w pozostałych częściach. Ma zaledwie pół milimetra grubości, więc i naskórek jest bardzo cienki. Praktycznie nie posiada gruczołów łojowych, zawiera niewielkie ilości białek strukturalnych takich jak elastyna czy kolagen. Dlatego też jest wyjątkowo narażona na przesuszenia czy obrzęki.
Do najczęściej spotykanych zmarszczek w okolicy oczu należą:
- Kurze łapki
To rodzaj linii, które pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu, rozchodząc się od nich na zewnątrz. Są rodzajem zmarszczek mimicznych (mrużenie oczu, uśmiechanie się). Jak każde zmarszczki mimiczne, z wiekiem mają tendencje do utrwalania się i przestają się wygładzać po skurczu mięśnia.
- Dolina łez
Jest to głęboka zmarszczka biegnąca od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka. To obszar, po którym najczęściej spływają łzy, stąd jej nazwa. Powstaje w rezultacie zapadania się skóry pod okiem.
ZMARSZCZKI W OKOLICY UST
Usta i ich okolice to obszar skóry twarzy, który jest miejscem dużej aktywności mimicznej. Podczas mówienia, jedzenia, picia skóra wokół ust nieustannie ulega skurczom odpowiednich mięśni. Większość zmarszczek, które powstaje, również są zmarszczkami dynamicznymi (mimicznymi), które z czasem się utrwalają.
Do najczęściej spotykanych rodzajów zmarszczek w tej okolicy należą:
- Zmarszczki palacza
Choć ich nazwa sugeruje, że narażone na ich powstanie mogą być jedynie osoby palące, nic bardziej mylnego. To drobne pionowe linie, które znajdują się głównie nad górną wargą, ciągnąc się od samych ust w górę. Osoby palące są bardziej narażone na ich szybsze pojawienie się i utrwalenie, jednak każda inna czynność wymagająca specyficznego ułożenia ust w dziubek, będzie powodować ich pojawianie się (np. picie przez słomkę).
- Bruzdy nosowo-wargowe
Są to zmarszczki, które biegną od kącika nosa w kierunku kącików ust. Im skóra w tej okolicy jest bardziej jędrna, tym później możemy zaobserwować ich pojawienie się. Z wiekiem skóra traci jednak swoją elastyczność zaczyna opadać pod wpływem grawitacji i to właśnie opadanie skóry twarzy policzków sprawia, że bruzdy nosowo-wargowe stają się widoczne.
- Zmarszczki marionetki (fałdki marionetki)
To zmarszczki, które przebiegają od kącików ust w dół w kierunku brody. Powstają w wyniku utraty elastyczności skóry policzków, gdy te zaczynają opadać.
Do innych często spotykanych rodzajów zmarszczek należą między innymi:
- Zmarszczki papierowe
Zmarszczki papierowe to drobne i płytkie linie, które powstają w wyniku odwodnienia, przesuszanie się skóry. Tam, gdzie tkanka skórna jest najbardziej narażona na utratę wody, tam pojawiają się właśnie one. Najczęściej w okolicach oczu i ust. Często mają charakter krótkotrwały i można je wyeliminować dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóry i zadbaniu o barierę hydrolipidową skóry.
- Obręcze Wenus
Są to zmarszczki, które w postaci poziomych linii i bruzd pojawiają się na szyi. Są rodzajem zmarszczek mimicznych powstających w wyniku pochylania głowy podczas czytania, pracy, spania.
Redukcja zmarszczek a składniki aktywne
Pojawienie się na skórze twarzy zmarszczek jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i wiąże się z procesem starzenia się skóry. Mając jednak świadomość, jak wiele czynników wiąże się z ich powstawaniem lub utrwalaniem, możemy dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji twarzy opóźnić ich pojawienie się i utrwalanie, spłycić lub zredukować te już widoczne. W walce ze zmarszczkami bardzo ważny będzie dobór właściwych składników aktywnych. Do tych najczęściej spotykanych w produktach przeciwzmarszczkowych i jednocześnie do najbardziej skutecznych należą między innymi:
Witamina C nie bez powodu nazywana jest „witaminą młodości”. Jest silnym antyoksydantem, który wyłapuje wolne rodniki i przeciwdziała wystąpieniu stresu oksydacyjnego, który przyspiesza starzenie się skóry. Pobudza ona fibroblasty produkujące kolagen, łagodzi stany zapalne, wpływa na redukcję przebarwień.
Retinol jest pochodną witaminy A, która łatwo przenika w głąb naskórka. Podobnie jak witamina C pobudza fibroblasty do produkcji białek podporowych takich jak elastyna i kolagen, poprawia gęstość i strukturę skóry, jednocześnie zapobiegając przyspieszonej degradacji wspomnianych białek. Reguluje również podziały komórkowe, dzięki czemu skóra staje się mocniejsza i grubsza. Stymuluje regenerację wszystkich struktur skóry. W ten sposób wspomaga spłycenie, a nawet redukcję zmarszczek.
Niacynamid to pochodna witaminy B3, która między innymi znana jest ze swoich właściwości stymulowania produkcji lipidów w skórze (między innymi ceramidów), wzmacniania bariery hydrolipidowej skóry (dzięki czemu ta zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia i może pełnić swoje funkcje ochronne). Ponadto przyczynia się do zmniejszenia się przebarwień, redukcji porów i przyśpiesza procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Znany jest ze swoich właściwości wiązania do 1000 razy tylu cząsteczek wody, ile sam waży. Nawilża skórę, reguluje jej odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. To jeden ze składników, którego wraz z wiekiem jest coraz mniej w naszym organizmie, dlatego też warto jest go dostarczać skórze twarzy z zewnątrz nie tylko w ramach walki ze zmarszczkami, ale również w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Niektóre formy kwasu hialuronowego, mogą również, podobnie jak retinol, inicjować procesy naprawcze.
- Witamina E
Jest to witamina, która ma silne działanie antyoksydacyjne, chroni więc skórę przed stresem oksydacyjnym, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Łatwo wnika w struktury skóry, gdzie może być magazynowana, aby w przypadku niespodziewanego narażenia na promieniowanie UV lub inne źródła stresu rodnikowego, być dostępna tam, gdzie jest potrzebna.
- Pro-Xylane
Pro-xylane to opatentowana przez naukowców L’Oréal substancja czynna, która jest pochodną cukru z drzewa brzozowego (ksylozy). Substancja ta wzmacnia cząsteczki glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w skórze. Pobudza również produkcję białek strukturalnych takich jak kolagen i elastyna. Dzięki temu ma wpływ na wygładzenie zmarszczek, poprawienie owalu twarzy i gęstości skóry.
Do pozostałych składników aktywnych polecanych w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej należą: kolagen, ceramidy, peptydy, kwasy AHA (alfa-hydrokwasy np. kwas glikolowy).
Krem przeciwzmarszczkowy – jaki wybrać?
Jak działa Revitalift Laser Retinol + Niacynamid? Natychmiast po użyciu skóra jest intensywnie nawilżona i odżywiona. Po dwóch tygodniach stosowania zmarszczki są wyraźnie zredukowane, a struktura skóry bardziej ujednolicona. Stosowany na szyję sprawia, że skóra szyi jest wyraźnie bardziej jędrna. Po czterech tygodniach stosowania zmarszczki są wyraźnie zredukowane, a koloryt skóry widocznie ujednolicony.
Krem z kwasem hialuronowym Revitalift Filler Intensywnie Wypełniający to krem anti-age, który w swojej formule zawiera trzy rodzaje kwasu hialuronowego, aby jeszcze skuteczniej wspierać redukcję zmarszczek:
- makro kwas hialuronowy, który zapewnia intensywne nawilżenie,
- mikro kwas hialuronowy, który wspomaga ujędrnienie i przywrócenie skórze objętości,
- nowy mikrowypełniający kwas hialuronowy, który wspiera skuteczną redukcję zmarszczek.
Jakie rezultaty przynosi stosowanie Revitalift Filler Intensywnie Wypełniającego kremu? Natychmiast po zastosowaniu kremu widoczne jest nawilżenie skóry, które utrzymuje się przez 48 godzin*, poprawa napięcia (+25%) oraz jędrności skóry (+14%)**. Po 1 tygodniu stosowania skóra u 82% kobiet jest gładsza***. Po 4 tygodniach regularnego stosowania kremu skóra staje się bardziej sprężysta z widocznie zredukowanymi zmarszczkami**** w trzech kluczowych obszarach twarzy: na czole (-16%), kurze łapki (-11%) oraz bruzda nosowo-wargowa (-8%).
Krem przeciwzmarszczkowy na dzień Revitalift Laser X3 to krem, który został stworzony z myślą o intensywnej regeneracji skóry. Formuła kremu została wzbogacona między innymi o: Pro-xylane w stężeniu 3%, fragmentowany kwas hialuronowy, pro-retinol, witaminę Cg (pochodna witaminy C).
Jak działa Revitalift Laser X3 Intensywna Regeneracja? Już po jednym użyciu skóra twarzy jest bardziej nawilżona, a jej tekstura poprawiona. Po 6 miesiącach stosowania widoczność zmarszczek jest wyraźnie zredukowana.
Krem anti-age z kwasem hialuronowym Revitalift Filler Intensywnie Wypełniający z SPF50 to krem przeciwzmarszczkowy na dzień w wysoką ochroną przeciwsłoneczną. W swojej formule zawiera trzy rodzaje kwasu hialuronowego: mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy, makrocząsteczkowy kwas hialuronowy oraz mikrowypełniający kwas hialuronowy (50 razy mniejszy od makrocząsteczkowego), który wspiera redukcję zmarszczek). Filtry, nadające kosmetykowi wartość SPF50, pozwalają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i fotostarzeniem.
Serum przeciwzmarszczkowe
Serum do skóry twarzy to taki rodzaj produktu, który z reguły zawiera wyższe stężenia składników aktywnych i dzięki temu doskonale uzupełnia się z odpowiednio dobranym kremem, który będzie działać silniej okluzyjnie, wzmacniając efekty działania serum.
Serum z retinolem Revitalift Laser Pure Retinol to serum na noc, które zawiera w swojej formule między innymi:
- 0,2% czystego retinolu,
- kwas hialuronowy,
- odżywcze olejki.
Serum to pomaga wygładzić i rozświetlić skórę, jak również wspiera walkę nawet z głębokimi zmarszczkami. Dzięki obecności składników nawilżających jego aplikacja jest bardzo komfortowa. Skóra natychmiast po użyciu jest nawilżona, staje się elastyczna i wygląda na wygładzoną. Po 1 miesiącu regularnego stosowania serum, powierzchnia skóry wygląda młodziej i jest rozświetlona, natomiast po 4 miesiącach stosowania serum redukuje 36% zmarszczek*****, widocznie niwelując nawet te głębokie.
Serum z kwasem hialuronowym Revitalift Filler to serum wygładzające do twarzy, które w swojej formule zawiera 1,5% czystego kwasu hialuronowego. Formuła ta zawiera trzy rodzaje skoncentrowanego kwasu hialuronowego: makrocząsteczkowy, mikrocząsteczkowy oraz mikrowypełniający, zapewniając natychmiastowy efekt nawilżenia i stymulując zwiększanie jędrności skóry.
Jak działa serum Revitalift Filler? Natychmiast po jego użyciu skóra jest intensywnie nawilżona i bardziej jędrna. Wraz z regularnym użyciem serum następuje stopniowa redukcja zmarszczek: po 2 tygodniach -14% zmarszczek******, a po 6 tygodniach -47%*******.
Serum przeciwzmarszczkowe Revitalift Laser X3 to serum, w którego formule znajdziemy 3% stężenie Pro-Xylane, fragmentowany kwas hialuronowy. Serum to odpowiada na takie potrzeby jak redukcja zmarszczek i poprawa owalu twarzy.
Serum przeciwzmarszczkowe z witaminą C
Serum wzbogacone o 12% witaminy C, witaminę E oraz kwas salicylowy, takie jak L'Oréal Paris Revitalift Clinical, stanowi doskonały wybór dla osób zmagających się z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Te składniki aktywne działają synergicznie, aby poprawić teksturę skóry, wyrównać jej koloryt i zmniejszyć widoczność porów oraz pierwszych, drobnych zmarszczek. Dzięki temu serum, skóra staje się bardziej rozświetlona, a jej struktura gładsza już po kilku tygodniach regularnego stosowania.
Serum przeciwzmarszczkowe pod oczy
W związku z tym, że delikatna, cienka i skłonna do przesuszeń skóra wokół oczu potrzebuje szczególnej pielęgnacji, warto w swojej rutynie przeciwzmarszczkowej uwzględnić serum pod oczy Revitalift Filler.
Serum to w swojej formule zawiera między innymi:
- 2,5% czystego kwasu hialuronowego,
- niacynamid,
- witaminę Cg (pochodna witaminy C).
Krem pod oczy
Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Ekspert Wieku 60+ to formuła, która w swoim składzie zawiera między innymi:
- peptydy, które wzmacniają i zagęszczają strukturę skóry pomagając jej odzyskać jędrność,
- kofeinę, która przywraca skórze napięcie, tym samym redukując widoczność cieni i opuchlizny.
Zmarszczki a ochrona przeciwsłoneczna
Fotostarzenie się skóry to proces uszkodzeń skóry, które są wywołane szkodliwym działaniem promieni UV, w szczególności zaś promieniowaniem UVA i UVB. Podczas długotrwałej i przewlekłej nadmiernej ekspozycji na słońce bez środków ochronnych, skóra zaczyna być sucha, narażona na poparzenia, pojawiają się na niej przebarwienia posłoneczne oraz zmarszczki. Dochodzi również do uszkodzenia fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny.
Aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę, warto sięgnąć po jeden z kremów SPF50+:
To połączenie antyoksydacyjnych właściwości witaminy C z bardzo wysokim stopniem ochrony skóry twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Pomaga ono zapobiec pojawieniu się pierwszych oznak starzenia skóry, zredukować przebarwienia oraz drobne zmarszczki. To wszystko w lekkiej i przyjemnej formule.
To krem, który wspomaga redukcję przebarwień (posłonecznych, związanych z wiekiem i potrądzikowych) oraz chroni skórę przed działaniem promieni UV. W swojej formule zawiera między innymi niacynamid oraz kwas LHA, który jest delikatnym składnikiem złuszczającym.
** Test instrumentalny, 40 kobiet
*** Test konsumencki, 60 kobiet
**** Ocena kliniczna, 58 kobiet
***** Badanie kliniczne na 22 osobach, ocena kliniczna zmarszczek na czole
****** Badanie kliniczne, 75 kobiet
******* Ocena kliniczna, 53 kobiety
******** Test instrumentalny – kurze łapki – 39 kobiet