Spis treści
- Odcień koloru, tony włosów – dlaczego tak chętnie farbujemy włosy?
- Zanim zaczniesz: co warto wiedzieć o włosach przed ich farbowaniem?
- Tony włosów i refleksy – na czym polega oznaczenie kolorów?
- Kolory farb do włosów – jak czytać numery farb?
- Jak dobrać farbę do włosów – rodzaje farb do włosów
- Koloryzacja bezpośrednia (nietrwała) – na czym polega?
- Jak działa koloryzacja półtrwała?
- Jak działa koloryzacja permanentna?
- Dekoloryzacja – co warto wiedzieć?
- Koloryzacja – o czym warto pamiętać, farbując włosy?
- Koloryzacja włosów – podsumowanie
Odcień koloru, tony włosów – dlaczego tak chętnie farbujemy włosy?
Farbowanie włosów pozwala nam na odświeżenie wyglądu, zmianę stylu czy nawet podkreślenie osobowości. Nie musimy jednak odwiedzać fryzjera, aby cieszyć się nową fryzurą! Warto wyzbyć się obaw przed domową koloryzacją i samodzielnie przekonać się, że jest to nie tylko proste, ale pozwala również zaoszczędzić niemało czasu.
Co jest jednak konieczne? Niezależnie, czy interesuje nas farba do włosów brązowych, czarnych czy nawet blond, w pierwszej kolejności należy poszerzyć swoją wiedzę z zakresu koloryzacji. W końcu na rynku dostępne są przeróżne farby do włosów! Kolory nie są w tym przypadku jedyną decyzją, z jaką przyjdzie się nam zmierzyć. Warto zacząć przede wszystkim od określenia, jaki rodzaj koloryzacji nas interesuje – trwały, półtrwały, czy może wolimy sięgnąć po zmywalne (tymczasowe) produkty?
Zanim zaczniesz: co warto wiedzieć o włosach przed ich farbowaniem?
O kolorze włosów decyduje melanina. Dla wielu osób ten naturalny odcień ma naprawdę duże znaczenie. Wyróżnić możemy aż dwa rodzaje melaniny i to właśnie proporcje jednego i drugiego okazują się tutaj kluczowe. Tak zwana eumelanina ma czarnobrązowy kolor i jej posiadamy w organizmie najwięcej, natomiast feomelanina ma zabarwienie czerwono-żółte bądź czerwono-złote.
Ciekawostką jest natomiast fakt, że dwa różne włosy mogą mieć ten sam kolor pochodzący z różnych proporcji eumelaniny i feomelaniny. Nasze oko nie dostrzega żadnej różnicy. To jednak doskonale tłumaczy, dlaczego po zastosowaniu tej samej farby do włosów dwie różne osoby mogą uzyskać nieco inny efekt. Dzieje się tak głównie dlatego, że eumelanina szybciej reaguje na utlenianie.
A jak określić kolor włosów, który chcemy uzyskać? Tutaj pomocne będą oznaczenia obecne na farbach, których odczytywania warto się nauczyć!
Tony włosów i refleksy – na czym polega oznaczenie kolorów?
Jak znaleźć odpowiedni produkt koloryzujący? Tutaj pomocne mogą być tak zwane tony. Paleta farb do włosów jest naprawdę szeroka, dlatego potrzebny był sposób na jej usystematyzowanie. Stąd oznaczenie kolorów farb do włosów cyframi. Wyróżnić można następujące tony:
- 1 - czarny,
- 2 - bardzo ciemny brąz,
- 3 - ciemny brąz,
- 4 - brąz,
- 5 - jasny brąz,
- 6 - ciemny blond,
- 7 - blond,
- 8 - jasny blond,
- 9 - bardzo jasny blond,
- 10 - i bardzo, bardzo jasny blond.
Oznaczenia farb do włosów obejmują również tak zwane refleksy. Te cyfry znajdują się po przecinku. Można ich wymienić aż osiem:
- 1 – refleks popielaty z niebieskim pigmentem;
- 2 – refleks opalizujący z pigmentem fioletowym;
- 3 – refleks złoty z pigmentem żółtym;
- 4 – refleks miedziany z pigmentem pomarańczowym;
- 5 – refleks mahoniowy z pigmentem pomarańczowo-czerwonym;
- 6 – refleks czerwony z pigmentem czerwonym;
- 7 – refleks matte z pigmentem zielonym;
- 8 – refleks mocca z pigmentami: fioletowym, czerwonym i pomarańczowym.
Czasami paleta kolorów włosów, jaką możemy uzyskać, jest jeszcze bardziej rozbudowana. Niekiedy po przecinku bądź kropce znajduje się druga cyfra, która oznacza intensywność bądź głębię refleksu. Dodatkowo czasami jedną z cyfr jest zero. Jeśli zero pojawia się jako pierwsza cyfrą po przecinku, kolor jest delikatniejszy. Jeśli występuje jako druga, kolor jest intensywniejszy i głębszy.
Jak w takim przypadku powinna być odczytana numeracja farb do włosów?
- 8.3 to Złoty Jasny Blond
- 8.03 to Naturalny Złoty Jasny Blond
- 8.30 to Głęboki Złoty Jasny Blond
- 8.00 to Głęboki Jasny Blond
Kolory farb do włosów – jak czytać numery farb?
Właśnie w ten sposób opisywane są odcienie farb do włosów. Takie nazewnictwo pomaga nie tylko producentowi, ale przede wszystkim konsumentowi. Podczas zakupu produktu należy więc zwracać uwagę nie tyle na grafikę, a przede wszystkim na numery farb do włosów i odczytywać je według powyższego schematu. To całkiem proste! Na przykład farba 8.1 oznacza w tym przypadku jasny blond z popielatym refleksem.
Podsumowując – pierwsza cyfra opisuje jeden z dziesięciu tonów. Kolejne są oznaczenia dotyczące refleksów. Pojedyncza cyfra oznacza sam rodzaj refleksu, natomiast zestawy liczb mówią o jego intensywności bądź głębi.
Jak dobrać farbę do włosów – rodzaje farb do włosów
Niezależnie czy poszukiwana jest farba do włosów blond Excellence Creme 10.21 Jasny perłowy blond, brązowych czy pasująca do innych odcieni – wybrany produkt nie zawsze będzie gwarantował nam permanentną koloryzację. Dlaczego? Jest to zależne od tego, do jakiej kategorii należy taki kosmetyk.
Wyróżnić można koloryzację nietrwałą (nazywaną też tymczasową), półtrwałą oraz permanentną. W ofercie L'Oréal Paris dostępne są produkty z wszystkich trzech kategorii. A czym się różnią?
Koloryzacja bezpośrednia (nietrwała) – na czym polega?
Tak zwana koloryzacja bezpośrednia to taka, w przypadku której nie zachodzi proces rozjaśniania czy utleniania. Barwniki pozostają na łuskach osłonki włosa włosa lub pomiędzy nimi. Sam produkt bezpośrednio nie narusza struktury włosa.
Wśród produktów nietrwałych można dokonać podziału na te, które są jednodniowe (spłukują się przy kontakcie z wodą i szamponem) oraz na te, które pozostają niekiedy nawet do 8 myć.
Do pierwszej opisanej kategorii zalicza się farba na odrosty w sprayu Magic Retouch. Kosmetyk ten sprawdzi się doskonale w momencie, gdy nie mamy czasu na standardowe farbowanie. Jest to rozwiązanie tymczasowe, ale skuteczne. Farba do odrostów dostępna jest w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Gama Magic Retouch stosowana jest jako natychmiastowy retusz. Produkty wyróżnia łatwa aplikacja, która utrzymuje się aż do następnego mycia włosów.
Jak działa koloryzacja półtrwała?
Jaki są zalety kosmetyków z tej gamy? Z racji na brak amoniaku, zapach kosmetyku jest znacznie przyjemniejszy. Aplikacja jest bardzo prosta i przyjemna. Mniej zasady i słabszy oksydant sprawiają, że taka farba pozostaje delikatniejsza dla włosa i wypłukuje się zanim pojawią się odrosty (czyli po około 28 myciach). Dodatkowo uzyskany po farbowaniu kolor jest bliski naturalnemu odcieniowi włosów.
Jak działa koloryzacja permanentna?
W samym asortymencie nie brakuje propozycji farb permanentnych:
- Gama Excellence to rytuał potrójnej pielęgnacji, który zapewnia do 100% pokrycia siwych włosów.
- Gama Préférence to koloryzacja inspirowana profesjonalną technologią. Wyróżnia się żelową formułą. Produkt zawiera barwniki o wysokiej odporności, dzięki czemu zapewnia do 8 tygodni blasku.
Dekoloryzacja – co warto wiedzieć?
Koloryzacja – o czym warto pamiętać, farbując włosy?
Gdy wiemy już, jak prezentuje się paleta kolorów farb do włosów i jak dobrać odpowiedni produkt – czas sprawdzić, jak odpowiednio przygotować się do domowej koloryzacji. Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że bardzo zniszczone pasma powinny być uprzednio poddane zabiegom regeneracyjnym. Farbowanie przebiega pomyślnie, jeżeli mówimy o zdrowo wyglądających i silnych włosach, które dobrze przyswajają pigment.
Mitem jest natomiast, że przed koloryzacją włosy nie powinny być myte. Wiele lat temu rzeczywiście był to jeden z kroków, który pomagał uchronić pasma przed działaniem silnych składników aktywnych, natomiast dostępne aktualnie farby mają inny skład i nie powodują uszkodzeń.
A jak często farbować? Zazwyczaj wyznacznikiem jest tutaj odrost, który staje się widoczny po około czterech tygodniach. To również idealny czas na odświeżenie koloru. Jeżeli nie jest to nasze pierwsze farbowanie, aplikację kosmetyku koloryzującego należy zacząć od nasady włosów. W pierwszej kolejności farba powinna zadziałać na odrosty, dopiero później zaleca się zaaplikowanie jej na całą długość pasm.
A jak powinno przebiegać farbowanie włosów w domu? Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego procesu znajdują się w ulotce dołączonej do preparatu. Należy bezwzględnie przestrzegać opisanych tam kroków, jak również trzymać się wyznaczonego czasu określającego, jak długo farba powinna pozostać na włosach. Należy również zachować ostrożność, tj. zabezpieczyć ubrania oraz podczas aplikacji nosić jednorazowe rękawiczki.
Są osoby, dla których największy problem stanowi dobór odcienia farby do typu urody. Jak uniknąć błędu? Fryzjerzy zalecają, aby postawić na kolor włosów, który będzie przynajmniej dwa tony ciemniejszy lub jaśniejszy niż skóra. W ten sposób łatwiej będzie znaleźć najlepszy odcień koloru pasującego do naszej karnacji. Dużą popularnością cieszy się na przykład farba do włosów ciemny blond z gamy Casting Natural Gloss 623 Nugatowy Ciemny Blond, który pasuje niemal do każdego typu urody.
Koloryzacja włosów – podsumowanie
Domowa koloryzacja włosów może być prosta i przyjemna dla każdego, kto tylko zechce dowiedzieć się o niej czegoś więcej! Szybka nauka rozróżniania tonów i refleksów sprawia, że temat farbowania przestaje być dla nas tajemnicą.
Marka L'Oréal Paris od lat dba o to, aby dostarczać konsumentom produkty najwyższej jakości, ale jednocześnie edukować klientów w kwestii koloryzacji. Okazuje się, że nawet w domowym zaciszu można uzyskać efekt zbliżony do tego, z jakim kojarzy się nam wizyta u profesjonalnego fryzjera. Wystarczy dobór odpowiedniego produktu. Paleta kolorów włosów naturalnych nie jest tak bogata, jak to, co mają nam do zaoferowania farby dostępne w różnych wariantach – począwszy od tych z kategorii produktów trwałych, poprzez półtrwałe, aż po tymczasowe. Farbowanie włosów może być ciekawym sposobem na ubarwienie swojej osobowości!
Bibliografia
1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.
2. Materiały prasowe.
3. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of Beauty” 2015, nr 2.