Farbowanie włosów to bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Jest to całkowicie zrozumiałe, bowiem koloryzacja włosów jest w stanie w bardzo krótkim czasie odmienić nasz wygląd. Mogą to być naprawdę niewielkie, kosmetyczne zmiany, jak nadanie swoim włosom delikatnych, brązowych refleksów, jak i diametralna metamorfoza i zupełnie nowy odcień, na przykład przejście od bardzo jasnego blondu do średniego brązu. Farbowanie włosów to stosunkowo szybki i nieskomplikowany zabieg, a coraz większa dostępność coraz to nowych rodzajów farb sprawia, że tę czynność coraz chętniej wykonujemy samodzielnie w domu.
Oczywiście, decydując się na farbowanie włosów w profesjonalnym salonie fryzjerskim, otrzymujemy gwarancję tego, że nasz nowy odcień włosów zostanie dobrze dopasowany do naszego typu urody oraz zaaplikowany w sposób prawidłowy. Mimo to często dość długi okres oczekiwania na wizytę, jak i wysokie ceny tego zabiegu sprawiają, że samodzielne farbowanie włosów w domu zyskuje pewną przewagę. Bardzo dużą zaletą samodzielnej koloryzacji włosów jest to, że możemy przeprowadzić ją dokładnie wtedy, kiedy mamy czas i ochotę, co stanowi duże ułatwienie dla osób o napiętym grafiku.
Co warto wiedzieć na temat domowej koloryzacji farbą do włosów brąz? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wystrzegać się zbyt częstego farbowania. Niezależnie od tego, czy sięgniesz po trwałą lub półtrwałą farbę do włosów, częsta koloryzacja może znacznie osłabić włosy, które z czasem staną się zniszczone, zaczną wypadać, rozdwajać się i źle układać. Co więcej, pod wpływem zbyt częstych koloryzacji może zmienić się ich porowatość.
Oprócz tego nie powinno się poddawać koloryzacji włosów, które są bardzo zniszczone. Zła kondycja sprawi, że pigment nie będzie w stanie odpowiednio wniknąć w strukturę włosa, a w wyniku tego kolor znacznie szybciej będzie się wymywał i płowiał.
Kiedy decydujemy się na samodzielną koloryzację włosów, nie powinniśmy zapominać o przeprowadzeniu próby uczuleniowej. Jest to bardzo istotny element każdej koloryzacji, który nigdy nie powinien być pomijany. Próbę uczuleniową powinno się przeprowadzać na 48 godzin przed planowanym farbowaniem. Na niewielkim obszarze skóry (np. za uszami) aplikujemy odrobinę produktu i po upływie około 10 minut zmywamy. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany na skórze, jak swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie, powinniśmy zrezygnować z koloryzacji wybraną farbą. Bardzo ważne, aby próbę uczuleniową przeprowadzać nawet wtedy, kiedy po raz kolejny sięgamy po sprawdzoną markę oraz odcień.
Ważnymi elementami domowej koloryzacji włosów jest dokładnie zapoznanie się z instrukcją, prawidłowe odmierzenie oraz połączenie poszczególnych składników i przede wszystkim przestrzeganie czasu, przez jaki farba ma pozostać na naszych włosach.