SPIS TREŚCI
Jakie właściwości powinien mieć szampon do włosów?
Jeśliby zapytać dowolną osobę, jaką funkcję pełni szampon do włosów, to prawdopodobnie zawsze spotkamy się z podobną odpowiedzią: jego głównym zadaniem jest oczyszczanie. Rzeczywiście ten kosmetyk powstał z myślą o usuwaniu nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i wcześniej aplikowanych produktów (np. stylizujących) z naszej skóry głowy oraz samych kosmyków. Oczyszczanie to kluczowy etap pielęgnacji naszej fryzury, ponieważ tylko czyste włosy będą prezentowały się estetycznie, a do tego będą podatne na wchłanianie składników odżywczych zawartych w odżywkach czy maskach.
Co jednak ważne, to fakt, że już od lat szampony nie służą wyłącznie do oczyszczania. Oczywiście wciąż posiadają właściwości myjące, ale zazwyczaj znajdziemy w nich konkretne substancje aktywne, które mają za zadanie także odżywić włosy. Oprócz tak podstawowych możliwości jak ułatwienie rozczesywania czy wyeliminowanie ewentualnych problemów związanych ze skórą głowy możemy też niejednokrotnie liczyć na wygładzenie, nawilżenie czy uregulowanie produkcji sebum. Wiele zależy od tego, jakie są nasze ewentualne potrzeby i oczekiwania względem szamponu.
Warto mieć przy tym na uwadze, że właściwości odżywcze zawarte w szamponie nie zastąpią nam pozostałych elementów pielęgnacji, dlatego wciąż dobrze mieć w zanadrzu skuteczną odżywkę i maskę. Poza tym może się też przydać peeling (enzymatyczny lub drobinkowy), serum na końcówki, a także olejki.
Jak często powinny być stosowane szampony do włosów?
Częstotliwość mycia włosów jest pod wieloma względami kwestią indywidualną. Przykładowo posiadaczki kręconych włosów niejednokrotnie ograniczają oczyszczanie do jednego dnia w tygodniu, podczas którego gruntownie pozbywają się wszelkich zanieczyszczeń i przeprowadzają inne zabiegi pielęgnujące, które mają za zadanie utrzymać włosy w doskonałej kondycji. Zdarza się jednak, że u innych osób mycie jest wykonywane co 2-3 dni, a nawet codziennie.
Z czego to wynika? Mimo że każdy z nas posiada podobną liczbę gruczołów łojowych, to ich praca może przebiegać w różny sposób. Jeżeli ich aktywność jest wzmożona, włosy będą przetłuszczać się szybciej, w związku z czym już po dniu lub dwóch od mycia mogą ponownie wymagać oczyszczenia. W dużej mierze jest to uwarunkowane genetycznie: z natury możemy mieć włosy ze skłonnością do przetłuszczania.
Można spotkać się z głosami, że jeżeli nasza fryzura szybko zaczyna wyglądać nieświeżo, to warto wstrzymać się z myciem i ograniczyć jego częstotliwość. W praktyce jednak taka metoda zupełnie nie zdaje egzaminu. W ten sposób doprowadzamy jedynie do tego, że na naszych włosach odkłada się jeszcze większa warstwa sebum i zanieczyszczeń, co może dodatkowo zaburzyć pracę gruczołów łojowych.
Wniosek z tego jest jeden: myj włosy dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Jednocześnie pamiętaj o tym, że na ich szybsze przetłuszczanie się mogą wpływać m.in. zaburzenia hormonalne, nieumiejętna pielęgnacja, warunki atmosferyczne czy nawet noszenie czapki jesienią i zimą.
Rodzaje szamponów do włosów
Zazwyczaj podstawowym kryterium, które uwzględniamy w czasie poszukiwania najlepszego szamponu, jest oczywiście jego deklarowane przez producenta działanie. Szukamy czegoś, co nie tylko sprawnie pozbędzie się zanieczyszczeń, ale także da konkretny rezultat, np. przyspieszy porost włosów i ograniczy ich wypadanie lub sprawi, że będą one bardziej miękkie i gładkie. Jest to jak najbardziej słuszne rozumowanie, ale gdy w grę wchodzi szampon do włosów, istnieją jeszcze dwa czynniki, które powinny zadecydować o tym, jaki produkt ostatecznie wybierzemy: porowatość włosów oraz ogólne cechy naszej skóry głowy.
Szampon a skóra głowy
Potrzeby naszej skóry głowy są bardzo istotne, bo przecież to tutaj mieszczą się mieszki włosowe oraz cebulki. W związku z tym, jeżeli nie zatroszczymy się o skalp, trudno będzie liczyć na to, aby kosmyki prezentowały się zdrowo i pięknie. Niestety, wbrew pozorom, niewiele jest osób, których skórę głowy można by określić jako „normalną” – czyli taką, która zachowuje optymalny poziom nawilżenia, nie ulega łatwo podrażnieniom ani nie mierzy się z problemem silnego łojotoku.
Sucha skóra głowy wiąże się ze sporym dyskomfortem, który często objawia się poprzez uporczywe swędzenie. Trzeba też mieć na uwadze, że w przypadku przesuszenia może wystąpić łupież, którego leczenie niejednokrotnie zajmuje bardzo wiele czasu. Dlatego też w pielęgnacji powinien pojawić się szampon nawilżający skórę głowy, taki jak Botanicals Fresh szampon odżywczy olejek arganowy & krokosz, który powstał z myślą o włosach bardzo suchych. Dzięki niemu włosy znów staną się miękkie, a skóra głowy zyska niezbędne odżywienie. Pamiętajmy, że szampon do suchej skóry głowy powinien mieć delikatną formułę, a w jego składzie powinny się znaleźć przede wszystkim humektanty, czyli właśnie substancje odpowiedzialne za nawilżenie.
Problematyczna może się też okazać skóra głowy ze skłonnością do przetłuszczania się. Nasilony łojotok stanowi niestety siedlisko do rozwoju bakterii, a do tego diametralnie wpływa na wygląd naszych włosów, ponieważ – szczególnie u nasady – bardzo szybko stają się one oklapnięte i zaczynają zbijać się w nieestetyczne strąki. Szampon Elseve Magiczna Moc Glinki do włosów przetłuszczających się z suchymi końcówkami z pewnością pomoże rozwiązać ten problem. Skutecznie oczyszcza, nawilża (a to właśnie brak nawilżenia często wzmaga pracę gruczołów łojowych) i sprawia, że włosy są lekkie, a do tego pozostają dłużej świeże. Tym samym łatwiej będzie nam je układać, z kolei skóra głowy będzie wolniej się przetłuszczać.
Nieco innym zjawiskiem jest wrażliwa skóra głowy. Tutaj konieczny jest delikatny szampon, ponieważ ten typ skóry łatwo ulega podrażnieniom, nierzadko wywołując uciążliwy świąd i uczucie ściągnięcia. Skalp może być wówczas zaczerwieniony, co jest bezpośrednim skutkiem działania czynników zewnętrznych. Dobrze, żeby szampon do wrażliwej skóry głowy opierał się na ekstraktach ziołowych, które działają kojąco. Takim rozwiązaniem będzie szampon łagodzący lawenda Botanicals Fresh Care. Nie tylko chroni on delikatne włosy, ale też sprawdza się znakomicie w przypadku podrażnionej skóry głowy. Sama aplikacja zaś będzie przyjemniejsza ze względu na aromatyczny zapach.
Dobry szampon do włosów a porowatość
Czym właściwie jest porowatość włosa? Choć nie da się tego dostrzec gołym okiem, nasze włosy na całej długości pokryte są niewielkimi łuskami. W zależności od tego, jak mocne są one odchylone od włosów, określamy ich porowatość. Bezpośrednio wpływa to na wygląd naszej fryzury, a także pielęgnację, jaką powinniśmy stosować na co dzień. W ten sposób wyróżniamy:
-
włosy wysokoporowate – charakteryzują się najwyższym stopniem odchylenia łusek od kory włosa. Oznacza to, że są bardzo podatne na stylizację, ale niestety mają dużą tendencję do przesuszania i puszenia się. Tego typu włosy, zwłaszcza gdy są nieprawidłowo pielęgnowane, wyglądają na zniszczone. W ich przypadku dużo łatwiej o uszkodzenia powstałe w wyniku łamania się i rozdwajania. Najczęściej wysokoporowate są włosy kręcone, jednak podobnie dzieje się w przypadku pasm poddawanych częstym koloryzacjom;
-
włosy średnioporowate – dość podatne na stylizację i mają duży potencjał, jeżeli chodzi o uzyskanie na nich lśniącego, gładkiego efektu, ale nieodpowiednio traktowane również mogą się przesuszać czy łamać. Tzw. średniopory są niezwykle często spotykane szczególnie wśród osób z włosami falowanymi. Jeżeli dopasujemy do nich właściwe kosmetyki pielęgnacyjne, staną się zdrowe, mocne i błyszczące;
-
włosy niskoporowate – najczęściej lejące się i wyróżniające tzw. efektem tafli. Zazwyczaj są to włosy naturalnie proste, które w dodatku są gładkie i miękkie. Niemniej posiadacze włosów niskoporowatych mogą borykać się z brakiem odbicia u nasady i zmniejszoną objętością.
Jeżeli wiemy, jaką porowatość mają nasze włosy, znacznie łatwiej będzie nam ustalić prawidłową rutynę pielęgnacyjną.
Szampon do włosów wysokoporowatych powinien być pozbawiony silnych detergentów, które mogą dodatkowo je przesuszać i narażać na uszkodzenia. W jego składzie natomiast powinny się znaleźć wszelkiego rodzaju olejki, które znakomicie je odżywią, nawilżą, a do tego zabezpieczą przed czynnikami zewnętrznymi. Przykładem takiego szamponu jest Elseve Magiczna Moc Olejków Szampon odżywczy do włosów suchych. Dzięki dodatkowi roślinnych olejków dogłębnie odżywia włosy, wydobywając ich blask oraz miękkość.
Szampon do włosów średnioporowatych powinien łagodnie, a jednocześnie skutecznie oczyszczać, a do tego dbać o to, by naprawiać ewentualne uszkodzenia, które mogą przyczyniać się do wypadania, oraz zapobiegać kolejnym. W tej roli z pewnością sprawdzi się Elseve Dream Long Więcej niż szampon, który zawiera skoncentrowaną dawkę lipidów wnikających w zniszczone partie włosów i odbudowujących je. Wzmacnia kosmyki i je oczyszcza, a jednocześnie nie obciąża.
Szampon do włosów niskoporowatych, oprócz oczywiście oczyszczenia, powinien też gwarantować wzmocnienie. Jak już zostało wspomniane, włosom niskoporowatym często brakuje objętości, ponieważ są cienkie, wobec czego na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest ich niewiele. Elseve Fibralogy szampon zwiększający objętość do włosów cienkich i pozbawionych gęstości będzie tutaj strzałem w dziesiątkę. Za sprawą dodatku w postaci molekuły filloxane pasma staną się grubsze, a do tego mocniejsze.
Jak poprawnie używać szamponu do włosów?
Może się wydawać, że szczegółowy opis aplikacji szamponu jest kompletnie niepotrzebny, ponieważ każdy przecież wie, w jaki sposób go używać. Okazuje się jednak, że w tym kluczowym etapie pielęgnacji często popełniane są błędy, które mogą bardzo silnie wpłynąć zarówno na kondycję naszej fryzury, jak i na to, jak ocenimy produkt, który postanowiliśmy włączyć do codziennego mycia.
Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to fakt, że nazwa „szampon do włosów” jest poniekąd myląca. Wszystko dlatego, że w praktyce szampon służy do oczyszczania skóry głowy, a nie pasm. Jego formuła powinna zadziałać na skalp i to tam koncentrujemy kosmetyk naniesiony przy pomocy naszych dłoni. Podczas tego procesu zwykle wykonuje się delikatny masaż, który pobudza cebulki do wzrostu. Nie ma najmniejszej potrzeby dokładania szamponu w taki sposób, by nałożyć go też na całą długość kosmyków – zamiast tego przeciągamy po nich powstałą podczas mycia pianę, co w zupełności wystarczy.
Oprócz tego warto wspomnieć, że dobrze jest rozcieńczać szampony przed zaaplikowaniem go na głowę. Do tego celu możemy wykorzystać wcześniej przygotowany pojemnik, choć z równym powodzeniem produkt możemy połączyć z wodą w naszych dłoniach. Dlaczego jest to istotne? W ten sposób sprawiamy, że kosmetyk jest delikatniejszy, a jednocześnie nie traci on niczego ze swoich oczyszczających właściwości. Do tego przekłada się to na wydajność szamponu, co z pewnością docenimy zarówno pod względem finansowym, jak i ogólnej wygody.
Mycie szamponem – krok po kroku
Przejdźmy teraz do pełnego opisu tego, jak powinno wyglądać idealne mycie szamponem. Poniższe wskazówki mają za zadanie usprawnić cały proces i jednocześnie sprawić, że wyciągniemy maksimum działania naszego ulubionego produktu, co z kolei realnie przełoży się na kondycję naszych włosów.
-
Przed przystąpieniem do etapu pielęgnacji dokładnie rozczesz włosy, dzięki czemu unikniesz ich splątania w trakcie mycia.
-
Zwilż dokładnie włosy i skórę głowy.
-
Nabierz na dłoń odrobinę szamponu do włosów lub też wlej go do przyszykowanej miseczki, dolewając do niej również odrobinę wody. Zadbaj o to, by wytworzyła się piana.
-
Pianę nanieś na skalp, starając się, by nie pominąć żadnego miejsca.
-
Wmasuj szampon w skórę głowy.
-
Spłucz kosmetyk, nie żałując wody, tak by upewnić się, że całość produktu – i tym samym zanieczyszczenia, które usunął – zostanie skrupulatnie zmyta.
-
Zanim przejdziesz do aplikacji odżywki lub maski, odciśnij nadmiar wody w miękki ręcznik lub bawełnianą koszulkę.
Czego unikać w trakcie mycia i pielęgnacji włosów?
Powyższy przewodnik krok po kroku dotyczący tego, w jaki sposób myć włosy, to tylko jedna z części związana z tym etapem pielęgnacji. Pod uwagę trzeba też wziąć kilka innych kwestii. Jedną z nich jest z pewnością temperatura wody – w żadnym razie nie moczmy naszych kosmyków w gorącym lub zimnym strumieniu, ponieważ tak skrajne temperatury sprawiają, że łuski włosa zaczynają się odchylać, co może narazić nasze pasma na uszkodzenia. Zamiast tego lepiej wykorzystać wodę letnią czy po prostu o temperaturze pokojowej.
Koniecznie należy też pamiętać, by w trakcie wmasowywania szamponu nie wykonywać gwałtownych ruchów. Delikatne przesuwanie opuszkami palców po skórze głowy w zupełności wystarczy, nie jest nam potrzebny większy nacisk, a wprost przeciwnie – w dłuższej perspektywie mógłby się on okazać szkodliwy, zwłaszcza jeśli mamy podrażniony skalp lub osłabione cebulki włosów. Oprócz tego z pewnością należy jeszcze raz podkreślić to, jak ważne jest dokładnie spłukanie szamponu z włosów. Niedostateczne zmywanie nakładanych kosmetyków to jeden z głównych powodów, dla których włosy szybciej się przetłuszczają. Dokładnie tak samo należy postępować w przypadku aplikowanych później odżywek czy masek.
Włosy są już czyste i odświeżone – co dalej? Oto kilka praktycznych porad:
-
nie pocieraj włosów ręcznikiem – w ten sposób sprawiasz, że stają się bardziej skłonne do łamania i wypadania. Zamiast tego jedynie delikatnie je osusz, dociskając do nich materiał. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wspomniana bawełniana koszulka. Nie poleca się też zawijania włosów w turban częściej, niż jest to konieczne;
-
pozwól włosom naturalnie wyschnąć lub susz je w odpowiedniej temperaturze – gorący nawiew to dodatkowe narażanie naszych pasm na wysoką temperaturę, która jest bardzo szkodliwa. Jednocześnie, jeśli to możliwe, nie kładź się do łóżka z wilgotnymi włosami (opcjonalnie możesz nałożyć na głowę ochronny turban);
-
związuj włosy na noc – minimalizuje to ich tarcie o pościel czy elementy naszej nocnej odzieży, a jest to kluczowe zwłaszcza wtedy, gdy nasze kosmyki są osłabione, a przez to kruche i łamliwe. Najlepiej związywać włosy w luźny koczek bądź warkocz;
-
pamiętaj, że nie tylko włosy powinny być czyste, ale też akcesoria, których używasz do ich układania – regularnie oczyszczaj szczotki i grzebienie, pierz gumki czy opaski. Dzięki temu można znacząco ograniczyć gromadzenie się na włosach zanieczyszczeń, które bezpośrednio przyczyniają się do ich szybszego przetłuszczania się.