Spis treści
- Jaka skóra potrzebuje nawilżenia?
- Bariera hydrolipidowa skóry a jej odpowiednie nawilżenie
- Odpowiednie nawilżenie skóry – jaką rolę odgrywa?
- Co ma wpływ na poziom nawilżenia skóry?
- Nawilżenie skóry twarzy a składniki aktywne
- Krem nawilżający – jak wybrać odpowiedni?
- Serum nawilżające
- Maska nawilżająca do twarzy
- Nawilżający żel do mycia twarzy
- Nawilżenie skóry twarzy – o czym jeszcze warto pamiętać?
Jaka skóra potrzebuje nawilżenia?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: absolutnie każda skóra potrzebuje właściwego nawilżenia! Kiedy myślimy o nawilżeniu skóry twarzy, z pewnością jest to oczywisty krok w codziennej pielęgnacji twarzy dla tych, którzy posiadają skórę suchą, odwodnioną czy wrażliwą. Często nawet słyszymy od osób posiadających skórę tłustą, że w ich przypadku tłusta cera nie wymaga dodatkowego nawilżenia. Nic jednak bardziej mylnego!
Organizm dorosłego człowieka w 65% składa się z wody (u dzieci do 2. roku życia stanowi ona aż 78% składu organizmu, natomiast z wiekiem ta wartość systematycznie spada - u osób starszych często do nawet 45%)1. Aż 20% wody znajduje się w skórze, w tym około 60% w głębszych warstwach, a około 12-13% w warstwie rogowej naskórka.
Skóra jest nie tylko największym organem naszego organizmu, ale również jednym z najważniejszych. Jaką odgrywa rolę?
- Ochrona narządów wewnętrznych przed urazami mechanicznymi (na przykład uderzeniami).
- Udział w procesie termoregulacji organizmu – skóra również bierze udział w regulowaniu temperatury organizmu. Przykładem tego działania jest na przykład wydzielanie przez skórę potu w celu ochłodzenia organizmu, gdy mamy do czynienia z wysoką temperaturą lub nadmiernym wysiłkiem.
- Wpływ na produkcję witaminy D3 – to właśnie w skórze na skutek działania promieni słonecznych dochodzi do syntezy tak istotnej dla organizmu witaminy D3.
- Ochrona przed zanieczyszczeniami środowiskowymi, np. mikrocząsteczkami, pyłami, metalami ciężkimi.
- Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV poprzez wydzielanie przez skórę melaniny (wówczas skóra zmienia kolor, co często obserwujemy przy opalaniu- jest to mechanizm obronny skóry przed działaniem promieni słonecznych).
- Funkcje percepcyjne – odbiór wszelkich bodźców ze świata zewnętrznego poprzez dotyk.
- Ochrona przed substancjami chemicznymi.
- Funkcja diagnostyczna poprzez reakcje skóry (zmiana wyglądu, tekstury) na zmiany zachodzące w organizmie.
- Ochrona przed patogenami i alergenami.
- Udział w regulacji gospodarki witaminowej, wodno-elektrolitowej oraz tłuszczowej.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia każdego rodzaju skóry ma zatem ogromny wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie i pełnienie przez nią wyżej wymienionych funkcji.
Bariera hydrolipidowa skóry a jej odpowiednie nawilżenie
Bariera hydrolipidowa to niezwykle ważny element naszej skóry, który odpowiada między innymi za elastyczność, odpowiedni poziom nawilżenia, jędrność, funkcje ochronne. Składa się między innymi z takich składników, jak:
- Lipidy (w tym między innymi ceramidy, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe).
- Woda (odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry).
- Białka (w tym białka odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej struktury skóry).
- Substancje nawilżające (w tym między innymi aminokwasy, mocznik czy kwas piroglutaminowy).
- Sebum (wydzielina powstająca w gruczołach łojowych).
Do najważniejszych funkcji bariery hydrolipidowej należą między innymi ochrona przed utratą wody, ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, procesy regeneracyjne skóry, utrzymanie odpowiedniego pH skóry, transport substancji odżywczych i składników aktywnych w głąb skóry, utrzymanie jędrności i elastyczności skóry.
Właściwe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest dbanie o właściwy poziom nawilżenia skóry. Niezależnie od rodzaju skóry powinniśmy więc uwzględnić właśnie ten element pielęgnacyjny w swojej codziennej rutynie. Tym bardziej, że niektóre zabiegi pielęgnacyjne, np. skóry ze skłonnością do trądziku czy skóry tłustej, często mają skutek uboczny w postaci jej przesuszenia. Dlatego właśnie nie tylko osoby, które na co dzień zmagają się z suchą skórą twarzy, ale absolutnie każdy, powinien dostarczać skórze składników nawilżających.
Odpowiednie nawilżenie skóry – jaką rolę odgrywa?
Wiedząc już, jak wiele istotnych funkcji pełni skóra w naszym organizmie i jak szczególną rolę w jej właściwym funkcjonowaniu odgrywa nienaruszona bariera hydrolipidowa, warto pamiętać o tym, że odpowiednie nawilżenie skóry to przede wszystkim:
- Unikanie przesuszenia skóry, które nie tylko objawia się sporym dyskomfortem, szorstkością, pieczeniem, ale również przyśpiesza procesy starzenia skóry, utrwalanie zmarszczek czy powstawanie przebarwień.
- Właściwa ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, podrażnieniami i urazami.
- Spowolnienie procesów starzenia skóry, ponieważ odpowiednio nawilżona skóra zachowuje swoją strukturę, wolniej utrwalają się zmarszczki mimiczne, a białka budulcowe skóry funkcjonują prawidłowo.
- Ochrona skóry przed rozwojem bakterii i grzybów dzięki utrzymaniu właściwego pH odpowiednio nawilżonej skóry.
- Prawidłowa produkcja melaniny, a co za tym idzie odpowiednie procesy ochrony skóry przed działaniem promieni UV oraz rzadsze tworzenie się przebarwień.
- Właściwe przyjmowanie przez skórę składników aktywnych pochodzących z wybranej i dopasowanej do potrzeb naszej skóry rutyny pielęgnacyjnej.
To tylko niektóre z wybranych funkcji skóry, które są zachowane oraz niezaburzone dzięki właściwemu nawilżeniu skóry.
Co ma wpływ na poziom nawilżenia skóry?
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na właściwy poziom nawilżenia skóry. Należą do nich między innymi:
- Wiek – im jesteśmy starsi, tym możemy mieć większe trudności z zachowaniem odpowiedniego nawilżenia skóry twarzy, ponieważ z wiekiem spada między innymi poziom kwasu hialuronowego występującego naturalnie w naszym organizmie.
- Czynniki genetyczne – czyli między innymi odziedziczona tendencja do suchej skóry lub jej przesuszania.
- Ekspozycja skóry na słońce – a właściwie regularna i nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni UVA i UVB bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (filtry SPF).
- Warunki atmosferyczne – wśród nich nagłe zmiany temperatur, przebywanie w pomieszczeniach lub warunkach, w których mamy do czynienia z suchym lub zanieczyszczonym powietrzem.
- Niewłaściwa pielęgnacja twarzy – stosowanie wysuszających produktów kosmetycznych bez późniejszego nawilżenia skóry, niewłaściwy dobór składników aktywnych do indywidualnych potrzeb naszej skóry.
- Niektóre choroby – choroby, których jednym z objawów jest miejscowe przesuszanie skóry np. cukrzyca, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, choroby tarczycy.
- Niewłaściwe nawyki – na przykład zbyt intensywne pocieranie skóry twarzy ręcznikiem podczas pielęgnacji, częste długie i gorące kąpiele.
Nawilżenie skóry twarzy a składniki aktywne
Jak więc zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry twarzy? Jednym z najważniejszych elementów będzie świadoma pielęgnacja skóry. W dużej mierze polega ona na dobraniu produktów kosmetycznych, w których formułach znajdą się składniki aktywne odpowiadające potrzebom naszej skóry. Jeśli więc chcemy zadbać o nawilżenie, powinniśmy postawić na sprawdzone, nawilżające składniki aktywne. Jakie?
Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic Acid) to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Charakteryzuje się właściwościami głęboko nawilżającymi oraz zdolnością do ochrony skóry przed utratą wody. Dodatkowo ma zdolność do wspierania procesów regeneracji skóry.
- Ceramidy
Ceramidy to rodzaj tłuszczów (lipidów), które naturalnie występują w naszej skórze, wchodząc między innymi w skład bariery hydrolipidowej naskórka, a dokładniej w skład cementu międzykomórkowego. Mają zdolność zatrzymywania wody w naskórku, dbając tym samym o jego elastyczność, właściwą teksturę oraz jędrność.
- Gliceryna
Gliceryna jest substancją nawilżającą, która ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, tym samym nie tylko nawilża, ale również ułatwia transport pozostałych substancji w głąb naskórka.
Do pozostałych nawilżających składników aktywnych używanych w produktach kosmetycznych należą między innymi: pantenol, mocznik i jego pochodne, skwalan, kwas mlekowy.
Krem nawilżający – jak wybrać odpowiedni?
Krem nawilżający powinien znajdować się w każdej rutynie pielęgnacyjnej, niezależnie od rodzaju skóry, którą posiadamy. Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia, by móc zachować jej prawidłowe funkcjonowanie. To, jaki krem nawilżający wybierzemy, będzie już zależeć od tego, jaką konsystencję kremu preferujemy, w którym etapie codziennej pielęgnacji chcemy go użyć (pielęgnacja poranna, wieczorna, a może obydwie), jak intensywnego nawilżenia potrzebuje nasza skóra twarzy i od wielu innych czynników.
JAKI KREM NAWILŻAJĄCY POLECAMY?
Krem nawilżający Revitalift Filler Water Cream to ujędrniający krem nawilżający stworzony z myślą o każdego rodzaju skórze, w tym skórze suchej, bardzo suchej i wrażliwej.
W swojej ultra-lekkiej i intensywnie nawilżającej formule zawiera między innymi:
- Kwas hialuronowy, a dokładniej dwa rodzaje kwasu hialuronowego, czyli mikrowypełniający kwas hialuronowy, czyli kwas hialuronowy nowej generacji, który działa niemal natychmiast oraz mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wspomaga ujędrnienie oraz przywrócenie skórze objętości.
- Ceramidy, a dokładniej trzy rodzaje ceramidów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
- Niacynamid, czyli pochodną witaminy B3, która jest antyoksydantem, wspomaga walkę z niedoskonałościami skóry, w tym nierównym kolorytem i przebarwieniami.
- Glicerynę, by wesprzeć długotrwałe nawilżenie skóry.
Krem nawilżający Revitalift Filler Water Cream zamknięty jest w innowacyjnym słoiczku wykorzystującym technologię airless, dzięki czemu nie dopuszcza do produktu powietrza, zapewniając higieniczne dozowanie i świeżość formuły. By wydobyć krem wystarczy nacisnąć na wieczko, a opakowanie dozuje idealną porcję na jedną aplikację.
Jak działa? Widoczne rezultaty potwierdzone klinicznie:
- Natychmiast: skóra jest intensywnie nawilżona (+52%*) i wygląda na wygładzoną.
- Po 2 tygodniach: skóra jest 3x** bardziej wypełniona nawilżeniem, zmarszczki są zmniejszone u 100%** badanych kobiet.
*Test instrumentalny, 24 kobiety
**Ocena kliniczna, 85 kobiet, 2 tygodnie.
Przeciwzmarszczkowy krem nawilżający Revitalift Filler Intensywnie Wypełniający SPF50 to wyjątkowy krem nawilżający, który jednocześnie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. W wyniku inspiracji dermatologią estetyczną laboratoria L’Oréal Paris opracowały nową formułę kremu na dzień z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF50, która jeszcze skuteczniej wspiera walkę z oznakami starzenia się skóry, głęboko ją nawilża i dodatkowo chroni ją przed fotostarzeniem. W swojej formule krem zawiera aż trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
- Kwas hialuronowy makrocząsteczkowy o właściwościach nawilżających.
- Kwas hialuronowy mikrocząsteczkowy, który wspomaga ujędrnienie i przywrócenie skórze objętości.
- Nowy mikrowypełniający kwas hialuronowy, którego cząsteczka jest 50 razy mniejsza niż kwasu makrocząsteczkowego, dzięki czemu wspiera skuteczną redukcję zmarszczek.
Jak działa Revitalift Filler Intensywnie Wypełniający z SPF50?
- Natychmiast po użyciu skóra jest bardziej nawilżona, a poziom nawilżenia utrzymuje się przez 48 godzin*.
- Po 4 tygodniach stosowania kremu skóra staje się bardziej sprężysta z widocznie zredukowanymi zmarszczkami w trzech kluczowych obszarach twarzy: kurze łapki -39%, na czole -35% i bruzda nosowo-wargowa -35%**.
*Test instrumentalny, 23 kobiety.
**Ocena kliniczna, 42 kobiety, 4 tygodnie.
Serum nawilżające
Nawilżające serum do twarzy Revitalift Filler to wygładzające, przeciwzmarszczkowe serum stworzone z myślą nawet o najbardziej odwodnionej i pozbawionej blasku skóry twarzy. To wyjątkowe wygładzające i nawilżające serum do twarzy w swojej formule posiada 1,5% kwasu hialuronowego, a dokładniej jego trzy rodzaje:
- Makrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który tworzy na powierzchni skóry barierę zapobiegającą nadmiernej utracie wody, dzięki czemu zapewnia efekt nawilżenia.
- Mikrocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wnika w głębsze warstwy skóry, by stopniowo wypełnić zmarszczki od wewnątrz.
- Mikrowypełniający kwas hialuronowy, który dzięki małym cząsteczkom ma zdolność głębszego wnikania w naskórek, wspomagając redukcję drobnych linii i zmarszczek.
Jak działa nawilżające serum do twarzy Revitalift Filler?
- Natychmiast: skóra jest intensywnie nawilżona i bardziej jędrna.
- Stopniowa redukcja zmarszczek: po 2 tygodniach: -14%**; po 4 tygodniach: -31%**; a po 6 tygodniach: -47%**. Serum dedykowane jest wszystkim rodzajom skóry (nawet wrażliwej).
*Badanie kliniczne, 75 kobiet.
**Ocena kliniczna, 53 kobiety.
Nawilżające serum pod oczy Revitalift Filler zostało stworzone z myślą o intensywnym nawilżeniu delikatnej i cienkiej skóry w okolicach oczu. W swojej formule zawiera między innymi:
- Kompleks 2,5% czystego kwasu hialuronowego dla intensywnego nawilżenia i redukcji zmarszczek wokół oczu.
- Kofeinę, która pomaga zredukować cienie pod oczami.
- Witaminę Cg oraz niacynamid, które pomagają rozświetlić skórę pod oczami, zapewniając jej odświeżony wygląd.
Serum pod oczy Revitalift Filler posiada wygodny, potrójny, metalowy aplikator, który zapewnia chłodzący masaż podczas aplikacji serum i pomaga zmniejszyć obrzęki.
Jak działa serum?
- Natychmiast: Skóra wokół oczu jest widocznie nawilżona, a oczy wyglądają na bardziej wypoczęte.
- Po 2 tygodniach: Zmarszczki pod oczami są wygładzone. Cienie pod oczami są widocznie zmniejszone.
- Po 6 tygodniach: zmarszczki wokół oczu są zredukowane (-21%)*. 92% kobiet poleciłoby ten produkt**.
*Ocena kliniczna, 81 kobiet po 6 tygodniach.
**Test samooceny, 81 kobiet, 6 tygodni.
Maska nawilżająca do twarzy
Nawilżająca maska w płachcie Hyaluron Specialist to maska, w której formule znajdują się dwa rodzaje kwasu hialuronowego o wysokim stężeniu. Dzięki temu intensywnie nawilża, przywraca skórze sprężystość i wspomaga wygładzenie pierwszych zmarszczek.
Maseczka została stworzona w technologii ultracienkiego tkaninowego kompresu z japońskiej bawełny o grubości 0,3mm, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy, nie zsuwa się i przynosi natychmiastowe nawilżenie.
Nawilżający żel do mycia twarzy
Szalenie ważnym elementem właściwej pielęgnacji każdego rodzaju skóry jest jej dokładne oczyszczenie. Nie chodzi wyłącznie o pozbycie się makijażu, ale również resztek produktów kosmetycznych, których użyliśmy (np. filtrów SPF), kurzu, roztoczy, pyłków, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz.
Produkt do oczyszczania twarzy również może mieć właściwości nawilżające.
Nawilżenie skóry twarzy – o czym jeszcze warto pamiętać?
Jak już wiemy, absolutnie każdy rodzaj skóry twarzy potrzebuje właściwego nawilżenia, by skóra mogła pełnić swoje role. O czym jeszcze warto pamiętać, dbając o jej poziom nawilżenia?
- Warto unikać podczas pielęgnacji skóry twarzy mocnego i intensywnego jej pocierania np. ręcznikiem czy wacikiem. Wówczas możemy podrażnić skórę i uszkodzić barierę hydrolipidową, a tym samym sprawić, że trudniej będzie nam zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
- Powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej skóry twarzy, której podstawowym elementem jest stosowanie kremu do twarzy z filtrem SPF50 lub SPF50+. Dzięki temu zapobiegniemy przesuszeniu skóry w wyniku działania promieni UV, a tym samym przyspieszonym procesom starzenia skóry.
- Warto pamiętać o tym, że długotrwały stres również może przyczyniać się do większego przesuszania się skóry. W jaki sposób? Podczas sytuacji stresowych w naszym organizmie produkowany jest kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu. Zwiększa on ryzyko przesuszania skóry, bowiem bardzo spowalnia naturalną regenerację bariery hydrolipidowej. Warto więc w ramach możliwości unikać przewlekłego stresu, a z pewnością różnice zauważymy również na naszej skórze.
- Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w witaminy, minerały, białka, ale również odpowiednia ilość wypijanej każdego dnia wody to również czynniki, o które warto zadbać w trosce o swoje zdrowie oraz kondycję skóry.
1 https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody