Aktywność fizyczna – dlaczego jest tak istotna dla naszego zdrowia?
Aktywność fizyczna, tuż obok odpowiednio zbilansowanej diety, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dbania o swoje zdrowie. Dzięki niej możemy wzmocnić i zwiększyć mięśnie, przez co nasza wytrzymałość zdecydowanie bardziej wzrasta. Dodatkowo wpływa ona bezpośrednio na budowę kości, sprawiając, że te są mniej podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Oczywiście uprawianie sportu pozwala także na spalanie tkanki tłuszczowej i zgubienie nadmiernych kilogramów. Ćwiczenia mobilizują zarówno układ krwionośny, jak i naszą odporność. Ponadto nie od dziś wiadomo, że ruch stanowi istotny element profilaktyki wielu chorób, m.in. chorób serca, nadciśnienia czy cukrzycy.
Trzeba też podkreślić, że dzięki aktywności fizycznej możemy zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Nierzadko na jej skutek wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, a do tego możemy wówczas realnie zredukować poziom stresu. Zażywając regularnie ruchu, nie tylko będziemy szybciej zwalczać ewentualne zmęczenie, ale też poprawimy swoje codzienne samopoczucie. Może nas to nawet uchronić przed stanami depresyjnymi, a nawet polepszyć nasze życie w społeczeństwie, ponieważ dobry nastrój ma odzwierciedlenie w kontaktach towarzyskich.
To, w jaki sposób oddajemy się aktywności fizycznej, jest w stu procentach indywidualne. Możemy biegać, grać w piłkę nożną czy siatkówkę, systematycznie odwiedzać siłownię bądź też korzystać z zajęć na basenie. Nawet regularne spacery pozytywnie wpłyną na nasze ciało i umysł.
Wydzielanie się potu – naturalna reakcja organizmu
Mimo że pocenie się nie należy do najprzyjemniejszych, a często wręcz stwarza niekomfortowe sytuacje, to warto jednak pamiętać, że właśnie za sprawą tego zjawiska nasze ciało broni się przed przegrzaniem. Pot to najważniejsza forma termoregulacji naszego organizmu. Jak wiadomo, każdy człowiek posiada określoną temperaturę ciała m.in. poprzez wydzielanie ciepła wynikającego z przemiany materii. W chwili, kiedy temperatura ta zaczyna się podnosić – na skutek upału, gorącej kąpieli czy właśnie wysiłku fizycznego – zostaje uruchomiony „system chłodzenia”. Pot ma służyć schłodzeniu, ponieważ w ten sposób nasze ciało oddaje część ciepła do otoczenia.
Łącznie każdy z nas posiada 2 miliony gruczołów potowych, które dzielimy na dwa rodzaje:
- ekrynowe – znajdują się na całym ciele, jednak ich największe skupisko jest pod pachami, a także na stopach i dłoniach. To właśnie one odpowiadają za termoregulację; zaczynają pracować, kiedy organizm jest przegrzany lub gdy temperatura otoczenia przekracza 30 stopni Celsjusza. Oddziałuje na nie także układ nerwowy, stąd możemy też zacząć się pocić pod wpływem stresu lub silnych emocji;
- apokrynowe – uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania, przy czym nie mają żadnego związku z termoregulacją. Są rozmieszczone pod pachami, na skórze głowy, a także w miejscach intymnych (w tym w sutkach oraz w mosznie). Ich działanie skutkuje wydzielaniem się lepkiej, biało-żółtej wydzieliny, ponieważ zawarte są w niej białko oraz tłuszcze. Pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe jest wydzielany tylko w określonych sytuacjach, jak silne emocje czy na skutek hormonów płciowych.
Dlaczego pot nieprzyjemnie pachnie?
Trzeba zaznaczyć, że każdy z nas pachnie zupełnie inaczej, wobec czego do pewnego stopnia nie mamy wpływu na to, jaki zapach wydziela pot na naszym ciele. Niemniej warto jednocześnie podkreślić, że na nieprzyjemną woń potu w dużej mierze oddziałuje nasza dieta oraz tryb życia. Jeśli w codziennym jadłospisie nie brakuje cebuli, czosnku czy pora, to warto zdać sobie sprawę z tego, że spożywanie ich w nadmiernych ilościach wzmacnia zapach potu, mogąc uczynić go trudnym do zniesienia. By to ograniczyć, należy zadbać o to, by w spożywanych posiłkach nie brakowało tymianku, estragonu i mięty, które neutralizują przykry zapach. Pomocne może się również okazać picie naparów z szałwii.
Nie jest też żadną tajemnicą, że o przykrym zapachu potu decyduje niedostateczne zachowywanie higieny. Jeśli regularnie nie pozbywamy się nagromadzonego łoju, zanieczyszczeń i potu, to bakterie na naszej skórze mają idealną pożywkę. W związku z tym nieprzyjemna woń będzie się utrzymywać nawet wtedy, kiedy się nie pocimy.
Nadmierna potliwość – jak z nią walczyć?
Jak już zostało wspomniane, pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie. Niektóre osoby jednak zmagają się z nadmierną potliwością, która nie jest adekwatna do wysiłku fizycznego ani do warunków, w jakich aktualnie przebywają. Podobnie jak nieprzyjemny zapach, może mieć to związek z aktualną dietą. Warto zadbać o to, by opierać posiłki na drobiu, a także na świeżych warzywach i owocach.
Potliwość wzmagają także ostre przyprawy, takie jak kurkuma, pieprz i chili, dlatego należy być ostrożnym z ich stosowaniem. Ponadto wzmożona potliwość może być wynikiem nadmiaru alkoholu, kofeiny, nikotyny, a nawet niektórych rodzajów herbat. Niezwykle istotny jest również wybór odzieży. Jeśli nasze ubrania są wykonane z syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów, pot będzie się wydzielał w zwiększonych ilościach. O odpowiednim ubiorze należy pamiętać szczególnie podczas aktywności fizycznej. Przewiewne, wygodne buty, a do tego komfortowy strój utrzymujący prawidłową temperaturę ciała to absolutna podstawa.
W razie gdy trudno jest nam poradzić sobie z nadmierną potliwością, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Być może to zjawisko jest wynikiem choroby, zaburzeń hormonalnych bądź chronicznego stresu. Dzięki poradom specjalisty będziemy w stanie zminimalizować ilość wydzielanego potu.
Ochrona przed potem – dezodorant czy antyperspirant?
Zmiana nawyków żywieniowych, a do tego zakładanie ubrań z wysokiej jakości materiałów to tylko część działań, jakie możemy podjąć, aby zminimalizować ilość potu i zneutralizować przykry zapach. Oprócz oczywiście dbania o higienę możemy także sięgać po kosmetyki, które pozwolą nam na zmniejszenie problemu. Mowa oczywiście o antyperspirantach i dezodorantach. Mimo że te dwie nazwy są stosowane zamiennie i wiele osób nie widzi różnicy między tymi dwoma produktami, warto wiedzieć, że ich działanie jest nieco inne, co powinno zaważyć na naszej decyzji dotyczącej tego, który z nich wybrać.
- Dezodorant – podstawową właściwością dezodorantu jest ochrona przed przykrym zapachem. Dlatego też jego skład opiera się w dużej mierze na substancjach antybakteryjnych oraz zapachowych. Jak wiadomo, naturalnie pot jest pozbawiony woni, jednak na skórze ulega on rozkładowi, skąd bierze się właśnie nieprzyjemny zapach. Dezodorant ma za zadanie zapobiegać temu procesowi i zmniejszać ilość bakterii. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma on wpływu na intensywność pocenia się.
- Antyperspirant – podobnie jak dezodorant zawiera substancje zapachowe i bakteriobójcze, jednak dodatkowo wzbogacony jest o związki chemiczne, które kontrolują ilość wydzielanego potu – mowa tutaj o alkalicznych solach glinu. Kosmetyk aktywuje się pod wpływem wilgoci i podwyższonej temperatury: zmniejsza pory, co pozwala na zminimalizowanie wytwarzania potu. Co ważne, antyperspirant działa tak długo, aż nie zostanie zmyty ze skóry, wobec tego może nas chronić przez cały dzień.
Jak wiadomo, w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, pod pachami, na plecach czy klatce piersiowej mogą pojawić się nieestetyczne plamy potu. Jest to w dużej mierze problematyczne, szczególnie jeśli wysiłkowi fizycznemu poddajemy się w miejscu publicznym. Jeśli zatem zależy nam na ochronie przed potem, warto sięgnąć po sprawdzony antyperspirant. Na co dzień zaś sprawdzi się dezodorant, zwłaszcza jeśli zwykle nasz pot wydziela nieprzyjemny zapach i chcemy go skutecznie zredukować.
Ochrona przed przykrym zapachem i potem – antyperspiranty L'Oréal Paris
Jeśli chcesz bez zbędnych przeszkód cieszyć się sportem i stale utrzymywać świeżość oraz suchość pod pachami, sprawdź antyperspirant L'Oréal Men Expert Invincible Sport. Jest on dostępny w dwóch wariantach: w tradycyjnym sprayu oraz w kulce. Produkt wykorzystuje skuteczny system pochłaniania wilgoci, dzięki zawartości magnezji, co sprawia, że suchość można utrzymać nawet do 96 godzin. Antyperspirant posiada świeży, drzewny zapach, który dopasowuje się do ciała mężczyzny.
Antyperspiranty L'Oréal Men Expert Invincible Sport znakomicie regulują wydzielanie potu podczas uprawiania sportu, a do tego redukują nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo są pozbawione alkoholu oraz przetestowane dermatologicznie, dzięki czemu możesz łatwo uniknąć ewentualnych podrażnień. By w pełni korzystać z wysiłku fizycznego i zawsze czuć się komfortowo, sięgnij po te produkty i nie przejmuj się już plamami z potu czy przykrym zapachem.