Moja skóra ma skłonność do atopii

Napięta, swędząca skóra ze skłonnością do przesuszania? Atopowe zapalenie skóry to niegroźna choroba, która jest jednak niezwykle uciążliwa. Dlatego należy dbać o skórę w szczególny sposób.

WSKAZÓWKA
1

Jak rozpoznać atopową skórę

Czy Twoja skóra jest sucha, zaczerwieniona i wrażliwa? Czy łatwo ulega podrażnieniom? Czy swędzi, jest napięta i reaguje na czynniki zewnętrze? Oprócz tego, cierpisz może na alergie? Nie szukaj dalej. Prawdopodobnie masz atopową skórę. To nie choroba, a raczej predyspozycje genetyczne do rozwijania alergii. Atopowa skóra reaguje nie niektóre alergeny, wytwarzając nietoleracje i jest bardziej porowata: nie spełnia już swojej funkcji jako bariera przeciwko atakom z zewnątrz. Rezultat... Atopowe zapalenia skóry Niegroźna, niezaraźliwa przypadłość, która wiąże się z wystąpieniem egzemy i intensywnym swędzeniem.
WSKAZÓWKA
2

Podłoże skóry atopowej

Atopia rozwija się na sprzyjającym podłożu genetycznym: od 50% do 70% osób ze skórą atopową ma rodzica cierpiącego na tę dolegliwość. Ale genetyka nie jest jedynym winowajcą w tym przypadku. Zmiany środowiskowe mogą również odgrywać tu znaczną rolę: nadmierne mycie skóry, wystawianie jej na działanie dymu z papierosów i innych środków toksycznych, przesadna higiena niemowląt, osłabiająca ich układ odpornościowy. Innymi czynnikami mogącymi powodować podrażnienie a nawet egzemę są produkty chemiczne stosowane na skórę, ciepło i pot.
WSKAZÓWKA
3

Pielęgnacja skóry atopowej

Skórę atopową charakteryzuje wyjątkowa suchość: stosowanie kremów nawilżających i wygładzajacych powinno należeć do Twoich codziennych nawyków pielęgnacyjnych. Regularne nawilżanie naprawi skórę, która będzie mogła ponownie spełniać funkcję bariery ochronnej przed atakami z zewnątrz. Dlatego, stosuj produkty nawilżające z mniejszą zawartością alergenów i jak najbardziej neutralne takie jak kremy na bazie wazeliny czy kremy typu "cold cream". Pod prysznic, wybierz oleiste produkty bez mydła i nie spędzaj pod nim zbyt dużo czasu, aby nie wystawiać skóry na działanie wapnia czy chloru. Wysusz miękkim ręcznikiem, bez pocierania.