SPIS TREŚCI
Stylizacja brody – na czym polega?
Można powiedzieć, że moda na noszenie bujnego zarostu przeżywa obecnie swój renesans. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zapuszczanie brody, co skutkuje większą obecnością brodaczy na ulicach. Nawet w świecie polityki i celebrytów coraz częściej możemy spotkać osoby z długą brodą. Niestety wielu jej posiadaczy zapomina o tym, że broda wymaga podobnych zabiegów pielęgnacyjnych, tak samo jak włosy na głowie, by utrzymać ją w należytej kondycji. Żeby zrozumieć, jak ważna jest pielęgnacja i stylizacja brody, warto przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób rosną i „działają” nasze włosy.
Włosy na naszym ciele są nieożywionym elementem, podobnie jak chociażby paznokcie. Nie można jednak powiedzieć tego samego o ich „bazie”, czyli mieszkach włosowych. To właśnie one dostarczają włosom wszystkich substancji, które są niezbędne do ich dalszego i zdrowego wzrostu. Dotyczy to wszystkich włosów na naszym ciele, nie tylko tych wyrastających na czubku głowy. Jeśli okolice mieszków włosowych nie zostaną dokładnie oczyszczone, może dojść do sytuacji, gdzie stracą one swoją drożność, co jest prostą drogą do poważniejszych problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy nawet atopowe zapalenie skóry.
Dodatkowym ryzykiem związanym z zarostem jest wrastanie włosów i wynikające z tego podrażnienia skóry. Nasze włosy nie rosną równo i nie chodzi tutaj tylko o tempo ich wzrostu. Bardzo często zdarza się tak, że włos naturalnie rośnie pod pewnym kątem. Jest to o tyle nieprzyjemne dla posiadacza brody, że na wczesnym etapie wzrostu włosa może on wbić się w skórę i doprowadzić do różnorodnych problemów. Jednym z nich jest swędzenie brody, którego świadomy jest chyba każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się nawet na kilkudniowy zarost. Włosy są najbardziej niesforne właśnie na pierwszych etapach rozwoju, więc to wtedy powodują największy dyskomfort. Dobrze dopasowany do naszych potrzeb olejek do brody, jest w stanie rozwiązać ten problem.
Kolejnym powodem, dlaczego warto dbać o nasz zarost, są po prostu względy estetyczne. Mowa tutaj nie tylko o brodzie, której włosy sterczą w każdą możliwą stronę, ale także o fragmentach martwego naskórka, który bardzo często tkwi właśnie między włosami zarostu. Jest to odpowiednik łupieżu na głowie z tym, że właśnie występuje w okolicach naszej brody, opadając często na koszulkę i powodując ogólny nieestetyczny wizerunek naszej brody. Skąd bierze się taki łupież?
Nie zapominajmy, że pod warstwami bujnego zarostu jest niezwykle delikatna i wrażliwa skóra twarzy. Jeśli nie zadbamy o jej prawidłowe nawilżenie i oczyszczenie, martwy naskórek zacznie odchodzić od żywych komórek. Z racji tego, że nie będzie mógł swobodnie opaść, zatrzyma się między włosami brody. Uniknięcie takiego scenariusza jest możliwe jedynie dzięki prawidłowemu nawilżeniu skóry twarzy i jeśli naszej codziennej rutynie towarzyszy stylizacja zarostu.
No dobrze, wiemy już dlaczego prawidłowa pielęgnacja zarostu jest istotna i że jest w stanie uchronić nas nawet przed chorobami skóry, jednak w dalszym ciągu nie było powiedziane, jak należy dbać o brodę. Nie jest to wyjątkowo skomplikowany proces, choć należy pamiętać, żeby wybrać właściwe kosmetyki i narzędzia pielęgnacyjne. Jednym z takich narzędzi jest chociażby kartacz, czyli szczotka do brody. To właśnie od niego zaczyna się cały proces, jakim jest stylizacja brody. Tradycyjnie kartacze są wyposażone we włosy dzika, które są wyjątkowo grube i szorstkie. Dzięki temu są w stanie dokładnie wniknąć pomiędzy nasz zarost i odpowiednio go wyczyścić, między innymi z martwego naskórka. Obecnie włókna w kartaczach są częściej pochodzenia syntetycznego, jednak w dalszym ciągu mogą pomóc nam uporać się z poskromieniem brody.
Pamiętajmy także o regularnych wizytach u barbera. Nie należy to może do najtańszych przyjemności, ale zdecydowanie warto postawić na dokładne przycięcie i uformowanie naszego zarostu przynajmniej raz w miesiącu. Nierówne włosy na brodzie, rosnące w każdą stronę, nie są dobrą wizytówką dla mężczyzny, warto więc zadbać o to, by nasza broda była zawsze w miarę możliwości dobrze ułożona, uczesana i wystylizowana. Jeśli masz w domu maszynkę do golenia z regulacją długości, nic nie stoi na przeszkodzie, byś spróbował wykonać stylizację brody samodzielnie – nie zastąpi to wizyty u doświadczonego golibrody, ale z całą pewnością pomoże Ci odświeżyć swój wizerunek.
Czesanie i przycinanie brody to jednak tylko początek właściwej pielęgnacji zarostu. Pozostaje jeszcze kwestia użycia odpowiednich kosmetyków i mycia naszej brody. W codziennej stylizacji z całą pewnością może nam pomóc dobry olejek do brody, który jest jednym z podstawowych kosmetyków dla brodaczy. Dlaczego jego użycie jest tak istotne?
Olejek do brody – dlaczego jest tak ważny w pielęgnacji?
Olejek do brody to jeden z zupełnie podstawowych kosmetyków do brody, który powinien być stosowany regularnie. Dlaczego? Wynika to z wielu właściwości, jakie może zaoferować nam ten produkt. Nie tylko nawilża on nasz zarost, ale także pomaga w stylizacji i może służyć nawet za delikatne perfumy. Dodatkowo, jeśli jest wyposażony w odpowiednie składniki, olejek do brody jest w stanie odżywić strukturę włosa i pobudzić mikrocyrkulację krwi w obrębie mieszków włosowych, co przyśpieszy tempo zapuszczania brody.
Właściwości olejku do brody
Jak zaznaczyliśmy w poprzednim akapicie, olejki do brody oferują nam wiele unikalnych właściwości. Przyjrzyjmy się im, żeby nie było więcej wątpliwości na temat tego, co daje olejek do brody i dlaczego stanowi on must have każdego brodatego mężczyzny.
-
Nawilża skórę i włosy – to zdecydowanie jedna z głównych i najważniejszych właściwości, jakie oferuje nam olejek do pielęgnacji brody. Wiele problemów z włosami, nie tylko tymi na czubku głowy, wynika z faktu, że skóra pod nimi jest wysuszona. Może to prowadzić do podrażnień, ale także do różnych chorób skórnych, jeśli skóra będzie się ciągle znajdowała w takim stanie. Przesuszenie to także problem dla samych włosów, które bez swojego naturalnego nawilżenia stracą blask oraz objętość i będą narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dobry olejek do brody nawilży skórę i strukturę włosa, przez co nie będziemy musieli martwić się o łupież na brodzie i inne mało przyjemne dolegliwości związane z przesuszoną skórą.
-
Łagodzi uczucie swędzenia – ten punkt poniekąd wiąże się z poprzednim, ale o tym, jak bardzo potrafi swędzieć rosnąca broda, nie trzeba przekonywać żadnego posiadacza zarostu. Warto więc wyszczególnić tę właściwość olejków do brody, gdyż wyeliminowanie świądu twarzy będzie bardzo ważne dla każdego, kto dopiero zapuszcza swoją brodę. Olejki mają w swoim składzie substancje łagodzące swędzenie, ponadto wpływają na dobre ułożenie brody względem naszej twarzy, dzięki czemu włoski nie będą nas kuły.
-
Wpływa na wygląd naszego zarostu – to bardzo ważna właściwość, jaką oferuje ten kosmetyk. Broda, na której zostały zastosowane olejki do brody, wygląda zdecydowanie lepiej niż taka, której właściciel pominął ten punkt pielęgnacji. Jest nie tylko bardziej lśniąca, pełna i nawilżona, ale także lepiej się układa.
-
Pomaga w układaniu brody – stylizacja zarostu może być nieco skomplikowana z racji na to, że jego grube włosy mają tendencję do wzrostu w różnych kierunkach. Oczywiście podstawą jest tutaj dobre wyrównanie i przycięcie naszych włosów, ale dobry olejek do brody sprawi, że włosy będą się układały znacznie lepiej.
-
Pomaga pozbyć się z włosów nieprzyjemnych zapachów – nasze włosy bardzo łatwo nasiąkają różnymi zapachami. Pół biedy, kiedy jest to zapach perfum, ale znacznie częściej do naszego zarostu może przyczepić się zapach jedzenia lub dymu tytoniowego. Żeby tego uniknąć, możemy zastosować właśnie olejek do zarostu, który nie tylko zostawi na brodzie swój zapach, ale także zabezpieczy włosy przed nasiąkaniem inną wonią.
-
Służy także zabezpieczeniu włosa – to następna ważna właściwość, jaką mogą zaoferować nam te kosmetyki. Nasze włosy są narażone na wiele czynników, które mogą je uszkodzić. Jest to chociażby pył, kurz, zabrudzenia w powietrzu, mocne światło słoneczne czy gorące powietrze suszarki. Przed tymi wszystkimi czynnikami zabezpieczy nas olejek do pielęgnacji brody, który wytworzy na strukturze włosa dodatkową barierę ochronną.
Jak widać po powyższej liście właściwości olejków do brody, te niepozorne kosmetyki mają naprawdę wiele zalet. Warto w tym miejscu zaznaczyć także to, że dobry olejek do brody jest niezwykle wydajny. Nasza broda nie potrzebuje dużych ilości tego produktu, by wyraźnie odżyć i zwiększyć swoją objętość, co przekłada się na małe zużycie kosmetyku. Jeśli się więc w niego wyposażymy, będziemy mogli przez długi czas cieszyć się zdrową i nawilżoną brodą.
Olejek na porost brody – składniki
Jak wspominaliśmy już wcześniej, na rynku możemy znaleźć także olejek na porost brody. Jest to standardowy olejek, ale wyposażony w dodatkowe składniki, których zadaniem jest wpłynąć pozytywnie na proces porostu włosa. Czy olejki na porost brody działają?
Olejki na porost brody jak najbardziej działają, jest tutaj jednak jedno zastrzeżenie. Długość oraz gęstość naszego zarostu są definiowane genetycznie. Jeśli nasza broda jest naturalnie rzadka, trudno będzie nam sprawić, że na naszej twarzy wyrosną nowe włosy. Gęstość i objętość brody jest zależna między innymi od testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Im więcej mamy go w organizmie, tym bardziej bujna będzie nasza broda. Jeśli jednak stężenie testosteronu w naszym ciele jest mniejsze, nasza broda będzie zdecydowanie rzadsza. Pamiętajmy tutaj o tym, że nie musi to być powód do zmartwień. Oczywiście gęsta broda to marzenie wielu mężczyzn, ale nie każdemu jest dane noszenie brody do pasa. Cykl rośnięcia włosa może być przeróżny i wynosi od dwóch do nawet siedmiu lat, więc istnieje spora szansa na to, że Twoja broda zagęści się z czasem. Wielu mężczyzn zauważa znaczną poprawę stanu swojego zarostu nawet w okolicy czterdziestego roku życia.
Niestety nie przeskoczymy naszych naturalnych predyspozycji genetycznych, co nie oznacza, że olejki na porost brody nie działają. Ich działanie ogranicza się do tych włosów, które już wyrosły na naszej twarzy, ale mogą znacznie przyśpieszyć ich wzrost i rozwój dzięki zawartym w nich składnikom. Jakie z nich możemy wyszczególnić?
Przede wszystkim będzie to olejek rycynowy – praktycznie każdy olejek na porost brody powinien być wzbogacony o ten składnik. Olejek rycynowy słynie ze swoich właściwości wzmacniających włosy i przyśpieszających ich porost. Pobudza także krążenie krwi w okolicy mieszków włosowych, co stymuluje nasz zarost do lepszego i szybszego wzrostu.
Przydatne mogą się okazać także witaminy z grupy B. Ich obecność jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o rozwój naszych włosów, nie tylko tych na brodzie, ale na całym ciele. Warto jest więc poszukać olejku, który może zaoferować nam obecność tych witamin w swoim składzie.
Istnieje także wiele innych naturalnych składników, które pomogą nam zapuścić brodę szybciej, pamiętajmy jednak o tym, że nie ma tutaj drogi na skróty ani żadnego magicznego składnika, który sprawi, że nasza broda podwoi swoją długość w tydzień. By cieszyć się zdrową, gęstą i długą brodą, musimy przede wszystkim odpowiednio o nią dbać, ta natomiast odwdzięczy nam się szybkim wzrostem.
Jak stosować olejek do brody?
Skoro już wiemy, że zdecydowanie warto jest włączyć olejek do brody do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, zastanówmy się przez chwilę, jak powinno się stosować ten kosmetyk. Teoretycznie nie ma w tym nic trudnego – wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość produktu i wetrzeć go w brodę. Jest jednak kilka pielęgnacyjnych szczegółów, które mogą pomóc nam we właściwym traktowaniu naszej brody.
Podstawowym pytaniem jest tutaj to, czy olejek do brody powinien być stosowany na mokrą, czy na suchą brodę. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – na suchą! Wynika to z faktu, że olej nie łączy się z wodą, więc nakładając nasz kosmetyk na wilgotną brodę, ryzykujemy tym, że po prostu z niej spłynie. Nie tylko zmarnujemy wtedy kosmetyk, ale także nie odczujemy żadnych efektów. Kosmetykiem do brody, który może zostać użyty na wilgotnych włosach, jest balsam i to na jego użycie powinniśmy postawić zaraz po myciu brody, dopiero później sięgając po olejek.
To, że olejku do brody nie powinno się stosować, kiedy włosy są jeszcze mokre, nie oznacza, że może on być stosowany na nieumytych włosach. Zdecydowanie lepiej sobie poradzi, jeśli całe włosy będą czyste i gotowe na przyjęcie zawartych w olejku substancji odżywczych. W celu dokładnego umycia naszego zarostu możemy zastosować Żel 3w1 L'Oréal Paris Men Expert. Idealnie nadaje się on do oczyszczenia włosów i skóry twarzy przed nałożeniem olejku do brody.
Kiedy możemy nałożyć olejek do brody? Zasadniczo zawsze wtedy, gdy będziemy chcieli nawilżyć lub ułożyć naszą brodę. Olejki mogą być stosowane kilka razy dziennie bez żadnych negatywnych efektów, pamiętajmy jednak o tym, by przed nocą dokładnie je zmyć. Skóra i włosy będą miały wtedy chwilę na odpowiednią regenerację bez żadnych kosmetyków.
Więc – jak stosować olejek do brody? Przejdźmy przez każdy krok aplikacji tego kosmetyku.
-
Dokładnie umyjmy naszą brodę, stosując odpowiedni produkt, taki jak Żel 3w1 Loreal Paris Men Expert. Tylko stosując dedykowane produkty do zarostu, możemy mieć pewność, że nasza broda dostanie te składniki, których potrzebuje.
-
Kolejny krok to wyczesanie brody przy użyciu kartacza. Pomoże jej to w wyschnięciu i pozbędzie się z niej fragmentów martwego naskórka.
-
Kiedy upewnimy się, że nasza broda jest już sucha, możemy przystąpić do aplikacji olejku do brody. W tym celu odmierzmy na dłoni parę kropel i potrzyjmy rękami o siebie. Dzięki temu olejek zwiększy swoją temperaturę i będzie łatwiejszy w nakładaniu.
-
Kiedy mamy już przygotowany olejek, zacznijmy jego nakładanie od dołu. Wetrzyjmy go dokładnie w okolice szyi i podbródka, przesuwając dłońmi wyżej.
-
Gdy ten etap mamy za sobą, powtórzmy punkt 3. i odmierzmy na dłoni kolejne krople olejku.
-
Tym razem nałożymy olejek od góry, czyli zaczynając od okolic naszych uszu i stopniowo zmierzając dłońmi w dół. Ułożymy wtedy nieco naszą brodę i równomiernie rozprowadzimy produkt po jej powierzchni.
-
Ostatni krok to ponowne użycie szczotki do brody, mające na celu jest ostateczne ułożenie.
Dobry olejek do brody przy skórze wrażliwej
Czy olejek do brody może być używany przez osoby ze skłonnościami do podrażnień skóry? Jak najbardziej – jeśli wybierzemy dobry olejek do brody, nie tylko będziemy mogli go używać, ale istnieje szansa, że pomoże on załagodzić podrażnioną skórę twarzy. W tym celu najlepiej będzie poszukać produktu o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Przykładem takiego produktu może być Olejek do długiej brody L'Oréal Paris Men Expert. W jego składzie nie znajdziemy żadnych barwników i parabenów, które mogłyby spowodować problemy skórne.
Warto też zwrócić uwagę na obecność w składzie olejku mocnych substancji zapachowych. Nawet jeśli są one naturalne, to składnik o tak mocnym zapachu jak chociażby eukaliptus jest w stanie wywołać podrażnienia na skórze wrażliwej, więc mężczyźni, którzy ją posiadają, powinni się raczej decydować na olejki o delikatniejszych składzie.
Co daje olejek do brody?
Jak widać, regularne i umiejętne stosowanie olejku do brody w codziennej pielęgnacji jest w stanie pomóc nam w utrzymaniu naszej brody w jak najlepszej możliwej kondycji. Stawiając na obecność tego produktu w naszej codziennej pielęgnacyjnej rutynie, jesteśmy w stanie zadbać o prawidłowe odżywienie naszych włosów oraz skóry.
Szczególnie istotne jest to drugie, gdyż tylko zdrowa i oczyszczona skóra może stać się „gruntem” dla pięknej i długiej brody. Jeśli skóra naszej twarzy nie będzie odpowiednio nawilżona i oczyszczona, ryzykujemy różnymi problemami – do mniej poważnych można zaliczyć łupież na brodzie, ale w najgorszych możliwych scenariuszach niewłaściwie pielęgnowana skóra może zostać dotknięta łuszczycą czy egzemą. Warto o tym pamiętać i postawić na odpowiednią pielęgnację, która uchroni nas przed takimi sytuacjami.
Dodatkowo olejek do brody to nasz sojusznik w szybkim i bezproblemowym zapuszczaniu zarostu. Nasza broda nie tylko urośnie szybciej dzięki zawartym w olejku substancjom odżywczym, ale także nie będzie nas swędzieć. Ten drugi aspekt jest niezwykle istotny, ponieważ rosnąca broda jest w stanie stać się źródłem ogromnego dyskomfortu.
Zdecydowanie warto jest stosować olejki do brody – dzięki nim stylizacja zarostu stanie się dla nas dużo łatwiejsza i bardziej efektywna, my natomiast będziemy mogli cieszyć się długą i zdrową brodą.