SPIS TREŚCI
Czy makijaż oka jest dla każdego?
Jak najbardziej! Wystarczy delikatny makijaż oka – podkreślenie rzęs, powieki muśnięte cieniem w naturalnym odcieniu – aby zobaczyć różnicę. Nie musisz od razu porywać się na makijaż wieczorowy i smoky eyes! Bardzo ważny jest też wygląd brwi, tworzą one rodzaj ramy nie tylko dla oczu, ale dla całej twarzy – cienkie, opadające, jasne, niekształtne mogą wręcz nadawać jej zmęczony i smutny wygląd. Naucz się je malować, a od razu zobaczysz niesamowitą różnicę!
Warto wiedzieć, jak zrobić makijaż oczu krok po kroku, aby dodać sobie urody – źle wykonany może bowiem mieć odwrotny skutek: postarzać – zamiast dodawać świeżości, pomniejszać oczy – zamiast je powiększać, dawać efekt opadających powiek – zamiast optycznie je unosić. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kolorów i znajomość technik aplikacji poszczególnych kosmetyków – choć dzisiejsze trendy praktycznie nie narzucają ograniczeń i wręcz modne jest eksperymentowanie z kolorami i sposobami makijażu, warto znać zasady, aby na co dzień uniknąć urodowych wpadek.
To, co dobrze wygląda na pokazie mody czy na zdjęciu, niekoniecznie bowiem sprawdzi się na co dzień. A gdy zaczynasz swoją przygodę z makijażem oka, znajomość podstaw jest obowiązkowa. Dzięki temu będziesz potem mogła bez problemu wykonać dowolny, bardziej skomplikowany, wyrazisty lub ekstrawagancki makijaż oczu bez ryzyka niepożądanych efektów estetycznych.
Makijaż oka czy podkreślone usta – co wybrać?
To zależy, co ci się podoba i na jaką okazję robisz makijaż – czy bardziej chodzi ci o codzienny look, czy chcesz wykonać makijaż wieczorowy:
Mocne usta i delikatnie podkreślone oczy – w tym makijażu to usta najbardziej przyciągają uwagę! To dobry sposób, jeśli masz mało czasu, a chcesz szybko zrobić efektowny make-up. Pamiętaj jednak, że makijaż ust też musi być precyzyjny, zwłaszcza jeśli używasz szminki w zdecydowanym, np. czerwonym, fuksjowym lub bordowym kolorze. Powieki wystarczy wtedy lekko rozświetlić, podkreślić brwi i pogrubić tuszem rzęsy. Świetnie będzie też wyglądać cienka kreska na górnej powiece. Gotowe!
Mocno podkreślone oczy i jasne usta – to sposób na magnetyzujące spojrzenie, które przyciągnie uwagę innych. Oczy naprawdę mogą być wyraziste, np. ciemne smoky eyes z mocno pogrubionymi i wydłużonymi rzęsami, a do tego usta w kolorze nude – matowe lub pokryte glossem.
Akcent na oczy i usta – takie zestawienie sprawdzi się zwłaszcza w makijażu wieczorowym. Zwróć jednak uwagę na zestawienie kolorów, np. czerwone usta będą się świetnie komponować z grafitowo-czarnym makijażem oka, ale niekoniecznie z jaskrawymi, papuzimi cieniami. To może już być za dużo!
Jak malować oczy w zależności od typu urody?
Jaki makijaż oka będzie dla ciebie najlepszy? Jaki kolor cieni będzie do ciebie najbardziej pasował? Warto przy wyborze przede wszystkim uwzględnić typ urody, a więc odcień karnacji, kolor włosów i oczu. I tak:
Najładniej wyglądają cienie do powiek w kolorach kontrastujących, a nie zlewających się z tęczówką, np.:
-
Oczy zielone: cienie brązowe, złote, miedziane, szare, burgundowe.
-
Oczy niebieskie: złote, beżowe, fioletowe, różowe, oliwkowe, khaki, grafitowe.
-
Oczy szare: srebrne, różowe, fuksjowe.
-
Oczy piwne: szare, różowe, pistacjowe, fioletowe i niebieskie.
Jeśli chodzi o tonację koloru (ciepłą lub chłodną), tutaj warto zwrócić uwagę na odcień karnacji i włosów:
-
Wiosna (jasna, delikatna skóra w ciepłym odcieniu, włosy blond, piaskowe, słomkowe, oczy niebieskie, szare lub zielone): do jej typu urody pasują ciepłe odcienie brązów, khaki, beżu, brzoskwiniowego różu, mlecznej czekolady, beże.
-
Lato (jasna, dosyć chłodna skóra skłonna do rumienia, włosy blond, często „mysie”, oczy szare, niebieskie, często niebiesko-szare): pasują do niej chłodne brązy, szarości, zieleń, pudrowe róże, ale też mocniejsze kolory, np. fiolet czy turkus.
-
Jesień (cienka, jasna skóra ze skłonnością do piegów, oczy zielone, brązowe, błękitne, włosy brązowe, kasztanowe, miedziane, rude, złote): dobrze będzie wyglądać w ciepłych odcieniach miedzi, złota, brązu, zieleni, odcieniach morelowych, brzoskwiniowych, czekoladowych i bordowych.
-
Zima (jasna, blada, porcelanowa skóra, choć może też być oliwkowa i śniada, oczy zielone lub niebieskie lub brązowe, wręcz czarne, włosy bardzo ciemne): pasuje jej zimna kolorystyka, a więc odcienie szarości, czerni, srebra, bieli, błękitu, fioletu.
Makijaż oka – krok po kroku
Przedstawiamy prosty makijaż oka dla początkujących:
Przygotowanie skóry
To ważny, a niestety często zaniedbywany etap.
-
Zwróć uwagę, że profesjonalni makijażyści zawsze mają przy sobie lekki krem nawilżający i zaczynają swoją pracę od pielęgnacji twarzy i okolicy oczu! A więc obowiązkowo najpierw krem pod oczy.
-
Specjalna baza pod cienie wyrówna koloryt i strukturę powiek, a także zwiększy przyczepność pigmentu i sprawi, że cień będzie się dłużej trzymał.
-
Jeśli nie masz pod ręką bazy, wystarczy przed aplikacją cieni delikatnie przypudrować powieki albo cienko pokryć je korektorem.
Nałożenie cieni
Malowanie oka zacznij od wyboru cieni do powiek. Odpowiednio skomponowane odcienie (ciemniejszy i jaśniejszy) nie tylko zapewniają piękny kolor, ale też pozwalają optycznie wymodelować kształt i wielkość oka. Od czego zacząć make-up?
-
Makijaż oczu zacznij od nałożenia cielistego, beżowego cienia (najlepiej matowego) na całą ruchomą powiekę i jej załamanie. Ułatwi to późniejsze blendowanie innych kolorów.
-
Do aplikacji cieni najlepiej jest używać specjalnego pędzelka – rozcieraj cień na całej powiece tak długo, aż ostre krawędzie stopią się ze skórą.
-
Ciemniejszy cień nałóż w zewnętrznym kąciku oka do połowy powieki, blisko linii rzęs. Następnie delikatnie go rozcieraj pędzelkiem kolistymi ruchami, aż granice między ciemnym a jasnym cieniem się rozmyją i jeden kolor płynnie przejdzie w drugi.
-
W wewnętrznym kąciku oka nałóż perlisty lub srebrzysty cień (rozświetlacz). Ten prosty trik optycznie powiększy oko i sprawi, że będziesz wyglądać na wypoczętą.
-
Ciemniejszym odcieniem możesz też bardzo delikatnie podkreślić dół oka, nakładając go od zewnętrznego kącika i rozcierając na linii rzęs. Unikaj jednak ciemnych, ostrych kresek, które optycznie pomniejszają oko. Wewnętrzny kącik oka rozświetl srebrzystym cieniem także na dolnej powiece.
-
Możesz też pokreślić białą lub beżową kredką wewnętrzną stronę dolnej powieki (tzw. linię wodną) – to dodatkowo otwiera oko.
Rysowanie kresek
Jeśli robisz kreski za pomocą kredki, w razie wpadki (np. nierówna lub zbyt gruba linia) delikatnie rozetrzyj ją pędzelkiem, jeśli nie masz czasu na zmywanie makijażu oka i ponowną próbę. Stosowanie eyelinera wymaga więcej wprawy i precyzji, ale naprawdę szybko nauczysz się go używać, aby efektownie malować oczy.
-
Kreskę zacznij rysować od wewnętrznego kącika oka i poprowadź ją w kierunku zewnętrznego kącika, lekko ją odbijając ku górze, co optycznie uniesie powiekę. Kreska nie musi trzymać się idealnie kształtu oka.
-
Jeśli kreska wychodzi ci za gruba przy wewnętrznym kąciku, zacznij rysować ją od połowy powieki w kierunku zewnętrznych kącików, a na koniec uzupełnij brakujący fragment cienką linią (lub zostaw).
-
Cienka na górnej linii rzęs optycznie je zagęści, natomiast tzw. jaskółki, przeciągnięte w kierunku skroni, optycznie wydłużą i otworzą oko.
-
Wygodny eyeliner w pisaku pozwoli ci pięknie wyciągnąć kreski ku skroniom i wymodelować je w jaskółki lub kocie ok. Zakończenie kreski powinno być cieniutkie. Możesz wcześniej wyznaczyć kropkami miejsca zakończenie linii, aby mieć pewność, że będą symetryczne.
-
Kreskę najlepiej rysować na otwartym oku, bo wtedy widzisz jej dokładny kształt – malowana na zamkniętej powiece często okazuje się potem opadać w dół.
Tuszowanie rzęs
Wybierz tusz pozwalający uzyskać wymarzony efekt na rzęsach, np. ich wydłużenie, pogrubienie czy podkręcenie albo maksymalne podkreślenie. Jak aplikować maskarę, aby idealnie pokryć nią rzęsy i uniknąć sklejania włosków i rozmazania tuszu?
-
Wytuszuj rzęsy od nasady po same końce, delikatnie poruszając szczoteczką w lewo i w prawo (ruchem zygzakowatym), co pozwoli rozczesać włoski i precyzyjnie je pokryć pigmentem.
-
Jeśli chcesz maksymalnie wydłużyć rzęsy, możesz najpierw pomalować ich końcówki, a gdy przeschną, jeszcze raz pokryć maskarą na całej długości.
-
Prostym trikiem na pogrubienie rzęs jest oprószenie ich transparentnym pudrem po nałożeniu pierwszej warstwy tuszu, a następnie aplikacja drugiej warstwy maskary. Jeśli jednak wybierzesz dobry tusz pogrubiający, nie będzie to konieczne!
-
Dobrze jest też pomalować dolną linię rzęs. Jeśli są krótkie i delikatne, trzymaj szczoteczkę pionowo, a nie poziomo. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością tuszu, bo makijaż szybko się rozmaże.
Podkreślenie brwi
Makijaż oczu wymaga oprawy i dopełnienia w postaci ładnie podkreślonych łuków brwiowych. Jak je wymodelować i pomalować, aby uzyskać wyrazisty, a jednocześnie naturalny efekt?
-
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego koloru – mało kto wygląda dobrze w czarnych brwiach! Najlepiej postaw na odcienie brązów i grafit.
-
Przed malowaniem zadbaj o kształt łuku brwiowego, wykonując regulację włosków w domu lub u kosmetyczki.
-
Do wyboru masz wiele produktów do malowania brwi: kredki, cienie, żele, a nawet specjalne maskary z aplikatorem w kształcie spiralki, które pozwalają szybko i łatwo podkreślić ich linię i kolor.
-
Zwróć uwagę na prześwity między włoskami i uzupełnij je kolorem – pamiętaj, że kosmetyki do brwi nakłada się i na włoski, i na skórę pomiędzy nimi.
-
Osoby początkujące powinny trzymać się idealnie naturalnej linii brwi, ale gdy nabierzesz trochę wprawy, możesz też lekko je poszerzyć lub wydłużyć (zarówno w kierunku skroni, jak i nasady nosa, jeśli tutaj uległy przerzedzeniu).
-
Na koniec dobrze je przeczesz szczoteczką lub spiralką, możesz też utrwalić je żelem, aby były pod kontrolą przez cały dzień.
Makijaż oka a najczęściej popełniane błędy
-
Brak bazy – ten niewidoczny kosmetyk ułatwia makijaż oczu, zapobiega osypywaniu cieni do powiek i wydłuża ich trwałość. Wyrównuje też koloryt skóry, która wokół oczu ma często inny odcień niż na pozostałej części twarzy. Baza jest naprawdę bardzo pomocna dla osób początkujących, a profesjonaliści nie wyobrażają sobie bez niego swojej pracy!
-
Posklejane rzęsy, widoczne grudki, rozmazana maskara – to zawsze wygląda niechlujnie i powoduje, że cała twarz nabiera zmęczonego wyrazu. Jeśli masz tendencję do łzawienia oczu, stosuj maskary wodoodporne!
-
Źle rozblendowane cienie – sprawiają, że makijaż oczu wygląda ciężko i nieatrakcyjnie, zawsze rozetrzyj pigment tak, aby granice nie były wyraźnie widoczne.
-
Czarne brwi – u większości osób wyglądają jak przyklejone!
-
Cienie poprowadzone zbyt wysoko ponad załamanie powieki, aż pod brwi – dają wrażenie ciężkich, opadających górnych powiek.
-
Czarna kreska na linii wodnej – to najszybszy sposób na… optyczne pomniejszenie oczu, podobnie zresztą jak obrysowanie ich dookoła czarnym eyelinerem lub kredką. Po wewnętrznej stronie dolnej powieki najlepiej sprawdzi się jasna, beżowa, ewentualnie biała kredka, która optycznie powiększy oko.
-
Ciężka dolna powieka – jeśli nałożysz za dużo ciemnego cienia na dolną powiekę, cała twarz będzie wyglądać na starszą i bardziej zmęczoną. W makijażu wieczorowym równoważy to ciemny cień na górnej powiece, ale jeśli robisz makijaż dzienny, dół dosłownie wystarczy musnąć cieniem, aby dodać jej wyrazistości, ale nie przeciążyć.
-
Zbyt dużo rozświetlacza – wystarczy odrobina w wewnętrznym kąciku, aby dodać spojrzeniu świeżości. Jeśli nałożysz go za dużo, osypie się pod okiem i podkreśli dolinę łez, a twarz nabierze płaczliwego wyglądu.
Malowanie oczu – po jakie kosmetyki sięgnąć?
Na rynku jest wiele kosmetyków do makijażu oczu, ale gdy zaczynasz swoją przygodę, warto sięgnąć po sprawdzone bestsellery marek specjalizujących się w tzw. kolorówce, które współpracują z profesjonalnym makijażystami. Oferowane przez nie produkty są wysokiej jakości i po prostu łatwo ich używać – cienie idealnie się blendują i nie osypują w trakcie nakładania, tusz nie robi grudek na rzęsach i ich nie skleja, a rysowanie kresek precyzyjnym eyelinerem czy malowanie rzęs specjalną maskarą nie sprawi ci żadnych trudności.
Cienie do powiek
Najłatwiej aplikować klasyczne cienie w kamieniu – rób to za pomocą specjalnego pędzelka, który pozwoli nałożyć je idealnie na całą powiekę i ładnie rozblendować różne kolory. Dobrym wyborem do makijażu oka jest paletka cieni w wybranej tonacji (np. dopasowanej do twojego typu urody) – kolory zostały w niej tak dobrane, abyś mogła wykonać idealny make-up. Jeśli nabierzesz trochę wprawy, możesz sięgnąć po cienie w płynie, aplikowane za pomocą gąbeczki lub palca. Najwięcej kłopotów sprawiają cienie sypkie, które mogą brudzić skórę pod oczami (możesz podłożyć chusteczkę, aby tego uniknąć).
Kredki i eyelinery do oczu
Nowoczesne produkty tego typu umożliwiają bardzo precyzyjne wykonanie kresek na powiekach. Do wyboru masz kredki i płynne eyelinery o wodoodpornej formule, np.
Tusze do rzęs
Wybór zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć, ale wiele kobiet wybiera tusze zagęszczające i pogrubiające rzęsy. Ważne, aby maskara pozwalała precyzyjnie pomalować nawet te najmniejsze włoski i ich nie zlepiała – zależy to nie tylko od rodzaju samego tuszu, ale też użytej szczoteczki. Wśród bestsellerów znajdziesz:
Produkty do brwi
Spośród wielu dostępnych kosmetyków warto wybrać te, które pozwalają nawet osobie bez wprawy szybko i łatwo podkreślić ładnie linię brwi. Polecamy:
Podsumowanie
Makijaż oka nie musi być trudny, zwłaszcza gdy masz pod ręką kosmetyki dobrej jakości oraz znasz zasady doboru ich kolorów i techniki aplikacji. Nawet elementy makijażu uważane za dosyć trudne, np. rysowanie kresek eyelinerem, zrobisz łatwo i bez wysiłku, gdy masz pod ręką precyzyjny, odpowiednio zakończony eyeliner, który dosłownie sam prowadzi się po skórze. Trzeba też pamiętać o tym, że makijaż oka zależy nie tylko od okazji, ubioru, preferencji modowych, trendów czy typu urody, ale również wieku – z czasem dochodzi bowiem do wiotkości skóry i opadania powiek, pojawiają się cienie pod oczami, brwi się rozsuwają i ulegają przerzedzeniu, a oczy często są obrzęknięte. Wszystko to należy uwzględnić w make-upie i odpowiednim przygotowaniu skóry (baza i korektor obowiązkowo!), unikając mocno błyszczących kolorów i poświęcając więcej czasu na malowanie brwi. Mając jednak wiedzę, jak wykonać prosty makijaż oczu krok po kroku, zrobisz to szybko, precyzyjnie i z olśniewającym efektem. Malowanie się może naprawdę być prawdziwą przyjemnością!
Źródła:
Marwicka J., Niemyska K., Maj M., Sztuka makijażu jako sposób na podkreślenie naturalnego piękna twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 2018, 2, vol. 7
Suligowski I., Wykonywanie makijażu 514[03].Z3.02, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
Furtowicz P., Kurs makijażu krok po kroku
Makeup manual – a step by step guide on how to do makeup like a pro, Bebeautiful.in