Przedstawiamy prosty makijaż oka dla początkujących:
Przygotowanie skóry
To ważny, a niestety często zaniedbywany etap.
-
Zwróć uwagę, że profesjonalni makijażyści zawsze mają przy sobie lekki krem nawilżający i zaczynają swoją pracę od pielęgnacji twarzy i okolicy oczu! A więc obowiązkowo najpierw krem pod oczy.
-
Specjalna baza pod cienie wyrówna koloryt i strukturę powiek, a także zwiększy przyczepność pigmentu i sprawi, że cień będzie się dłużej trzymał.
-
Jeśli nie masz pod ręką bazy, wystarczy przed aplikacją cieni delikatnie przypudrować powieki albo cienko pokryć je korektorem.
Nałożenie cieni
Malowanie oka zacznij od wyboru cieni do powiek. Odpowiednio skomponowane odcienie (ciemniejszy i jaśniejszy) nie tylko zapewniają piękny kolor, ale też pozwalają optycznie wymodelować kształt i wielkość oka. Od czego zacząć make-up?
-
Makijaż oczu zacznij od nałożenia cielistego, beżowego cienia (najlepiej matowego) na całą ruchomą powiekę i jej załamanie. Ułatwi to późniejsze blendowanie innych kolorów.
-
Do aplikacji cieni najlepiej jest używać specjalnego pędzelka – rozcieraj cień na całej powiece tak długo, aż ostre krawędzie stopią się ze skórą.
-
Ciemniejszy cień nałóż w zewnętrznym kąciku oka do połowy powieki, blisko linii rzęs. Następnie delikatnie go rozcieraj pędzelkiem kolistymi ruchami, aż granice między ciemnym a jasnym cieniem się rozmyją i jeden kolor płynnie przejdzie w drugi.
-
W wewnętrznym kąciku oka nałóż perlisty lub srebrzysty cień (rozświetlacz). Ten prosty trik optycznie powiększy oko i sprawi, że będziesz wyglądać na wypoczętą.
-
Ciemniejszym odcieniem możesz też bardzo delikatnie podkreślić dół oka, nakładając go od zewnętrznego kącika i rozcierając na linii rzęs. Unikaj jednak ciemnych, ostrych kresek, które optycznie pomniejszają oko. Wewnętrzny kącik oka rozświetl srebrzystym cieniem także na dolnej powiece.
-
Możesz też pokreślić białą lub beżową kredką wewnętrzną stronę dolnej powieki (tzw. linię wodną) – to dodatkowo otwiera oko.
Rysowanie kresek
Jeśli robisz kreski za pomocą kredki, w razie wpadki (np. nierówna lub zbyt gruba linia) delikatnie rozetrzyj ją pędzelkiem, jeśli nie masz czasu na zmywanie makijażu oka i ponowną próbę. Stosowanie eyelinera wymaga więcej wprawy i precyzji, ale naprawdę szybko nauczysz się go używać, aby efektownie malować oczy.
-
Kreskę zacznij rysować od wewnętrznego kącika oka i poprowadź ją w kierunku zewnętrznego kącika, lekko ją odbijając ku górze, co optycznie uniesie powiekę. Kreska nie musi trzymać się idealnie kształtu oka.
-
Jeśli kreska wychodzi ci za gruba przy wewnętrznym kąciku, zacznij rysować ją od połowy powieki w kierunku zewnętrznych kącików, a na koniec uzupełnij brakujący fragment cienką linią (lub zostaw).
-
Cienka na górnej linii rzęs optycznie je zagęści, natomiast tzw. jaskółki, przeciągnięte w kierunku skroni, optycznie wydłużą i otworzą oko.
-
Wygodny eyeliner w pisaku pozwoli ci pięknie wyciągnąć kreski ku skroniom i wymodelować je w jaskółki lub kocie ok. Zakończenie kreski powinno być cieniutkie. Możesz wcześniej wyznaczyć kropkami miejsca zakończenie linii, aby mieć pewność, że będą symetryczne.
-
Kreskę najlepiej rysować na otwartym oku, bo wtedy widzisz jej dokładny kształt – malowana na zamkniętej powiece często okazuje się potem opadać w dół.
Tuszowanie rzęs
Wybierz tusz pozwalający uzyskać wymarzony efekt na rzęsach, np. ich wydłużenie, pogrubienie czy podkręcenie albo maksymalne podkreślenie. Jak aplikować maskarę, aby idealnie pokryć nią rzęsy i uniknąć sklejania włosków i rozmazania tuszu?
-
Wytuszuj rzęsy od nasady po same końce, delikatnie poruszając szczoteczką w lewo i w prawo (ruchem zygzakowatym), co pozwoli rozczesać włoski i precyzyjnie je pokryć pigmentem.
-
Jeśli chcesz maksymalnie wydłużyć rzęsy, możesz najpierw pomalować ich końcówki, a gdy przeschną, jeszcze raz pokryć maskarą na całej długości.
-
Prostym trikiem na pogrubienie rzęs jest oprószenie ich transparentnym pudrem po nałożeniu pierwszej warstwy tuszu, a następnie aplikacja drugiej warstwy maskary. Jeśli jednak wybierzesz dobry tusz pogrubiający, nie będzie to konieczne!
-
Dobrze jest też pomalować dolną linię rzęs. Jeśli są krótkie i delikatne, trzymaj szczoteczkę pionowo, a nie poziomo. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością tuszu, bo makijaż szybko się rozmaże.
Podkreślenie brwi
Makijaż oczu wymaga oprawy i dopełnienia w postaci ładnie podkreślonych łuków brwiowych. Jak je wymodelować i pomalować, aby uzyskać wyrazisty, a jednocześnie naturalny efekt?
-
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego koloru – mało kto wygląda dobrze w czarnych brwiach! Najlepiej postaw na odcienie brązów i grafit.
-
Przed malowaniem zadbaj o kształt łuku brwiowego, wykonując regulację włosków w domu lub u kosmetyczki.
-
Do wyboru masz wiele produktów do malowania brwi: kredki, cienie, żele, a nawet specjalne maskary z aplikatorem w kształcie spiralki, które pozwalają szybko i łatwo podkreślić ich linię i kolor.
-
Zwróć uwagę na prześwity między włoskami i uzupełnij je kolorem – pamiętaj, że kosmetyki do brwi nakłada się i na włoski, i na skórę pomiędzy nimi.
-
Osoby początkujące powinny trzymać się idealnie naturalnej linii brwi, ale gdy nabierzesz trochę wprawy, możesz też lekko je poszerzyć lub wydłużyć (zarówno w kierunku skroni, jak i nasady nosa, jeśli tutaj uległy przerzedzeniu).
-
Na koniec dobrze je przeczesz szczoteczką lub spiralką, możesz też utrwalić je żelem, aby były pod kontrolą przez cały dzień.