Wypadanie włosów to bardzo uciążliwy problem, który skutecznie może rujnować nasze samopoczucie i pewność siebie. Zdrowe i lśniące włosy są marzeniem wielu z nas, warto więc poświęcić chwilę na poznanie przyczyn, dlaczego włosy wypadają nam z głowy. Dzięki dowiedzeniu się, dlaczego tak się dzieje i z czego może wynikać to, że nasze włosy znikają z naszej głowy, z całą pewnością uzbroimy się w niezbędną wiedzę, by podjąć z tym skuteczną walkę. Zanim więc sięgniesz po szampon na wypadanie włosów – sprawdź, z czego może wynikać to, że w ogóle go potrzebujesz.
Przyczyny wypadania włosów mogą być przeróżne i czasami trudno będzie stwierdzić, co jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy w naszym przypadku. Dzieje się tak dlatego, że włosy są niejako odbiciem ogólnego stanu naszego organizmu. Dlaczego tak jest? W prostych słowach – o ile nasze włosy nie są ożywioną tkanką naszego organizmu, to wyrastają one z mieszków włosowych, które są stale połączone z naszym układem krwionośnym. Oznacza to, że wszystko, co dostaje się do naszego organizmu, w jakimś stopniu trafi także do włosów. Dotyczy to wszelkiej maści witamin i minerałów, ale niestety również toksyn i innych zanieczyszczeń. Ponadto same mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na różne substancje, które do nich trafiają. Jeśli więc nie dokładamy wszelkich starań, by nasz organizm dostawał odpowiednią ilość potrzebnych mu substancji, z całą pewnością odbije się to na naszych włosach.
W tym kontekście warto wspomnieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy, która wiąże się z procesem wzrostu włosa – nie jest on zsynchronizowany w obrębie całej głowy. Oznacza to, że nasze włosy jednocześnie znajdują się w różnych fazach wzrostu – anagenie, katagenie oraz telogenie. Anagen to faza, kiedy nasze włosy aktywnie rosną, katagen jest niejako fazą utrzymania, natomiast telogen to ostatni etap rozwoju włosa, kiedy jest on już praktycznie martwy.
W związku z tym, że nasze włosy pojedynczo i niezależnie znajdują się w tych fazach, nie mamy do czynienia z procesem tracenia wszystkich włosów na rzecz rozwoju nowych, jak dzieje się w wypadku niektórych zwierząt, jednakże nie oznacza to wcale, że jakaś faza nie będzie dominowała na naszej głowie. Jeśli zdarzy się tak, że w krótkim okresie dojdzie do obumarcia wielu włosów, które znajdą się w telogenie, ilość włosów w anagenie czy katagenie nie nadąży za nimi i w efekcie nasza fryzura ulegnie przerzedzeniu.
Wiemy już, że włosy są ściśle związane z całym naszym organizmem i że znajdują się na różnych etapach wzrostu w tym samym czasie. Możemy więc domyślić się, że przyczyny wypadania włosów są przeróżne i zależą od wielu czynników. Jakie z nich możemy wyszczególnić? Przede wszystkim włosy mogą wypadać przez:
-
zaburzenia hormonalne;
-
nieodpowiednią dietę – brak odpowiedniej ilości substancji odżywczych, witamin i minerałów;
-
choroby wewnątrzustrojowe;
-
choroby zakaźne;
-
stres;
-
niektóre leki;
-
stosowanie mocnych upięć włosów;
-
zbyt mocne rozczesywanie;
-
niewłaściwą pielęgnację skóry głowy;
-
genetykę.