Gdy wiemy już, jak zbudowany jest włos, w jaki sposób wygląda proces jego wzrostu, warto poruszyć temat wypadania włosów. Wiemy już, że dzienna utrata 100-200 włosów jest zjawiskiem naturalnym, jeśli jednak obserwujemy zdecydowanie większą skalę zjawiska wypadania, możemy mieć do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów. Takie zjawisko nazywamy również łysieniem.

Do czynników mogących przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów zaliczamy między innymi:
- Zmiany i zaburzenia hormonalne
Gospodarka hormonalna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, stan skóry czy włosów. Do takich hormonów zaliczamy między innymi androgeny, czyli hormony odpowiedzialne za owłosienie okolic pach czy okolicy łonowej. Hamują one wzrost włosów na głowie. Z kolei estrogeny znacznie wydłużają fazę wzrostu włosa (anagen), przez co kiedy dochodzi do utraty włosów w trakcie ciąży i mamy wrażenie znacznego ich przerzedzenia, warto pamiętać, że faza wzrostu nowych została nieco wydłużona i nowe włosy pojawią się na miejsce tych, które wypadły.
Zjawisko nadmiernego wypadania włosów może być również związane z naszym wiekiem, i to na różnych etapach życia. Jest to tak zwane łysienie fizjologiczne. Występuje u noworodków, u kobiet po okresie ciąży oraz kobiet i mężczyzn powyżej 60. roku życia. Do tego ostatniego dochodzi, ponieważ dochodzi do zanikania mieszków włosowych, więc włosy stają się cieńsze, faza ich wzrostu skraca się i dochodzi do wypadania włosów. Łysienie związane z wiekiem jest procesem nieodwracalnym.
Co ciekawe, cebulki włosów formują się u człowieka już w 22 tygodniu życia płodowego, by w 8. miesiącu nastąpiła determinacja typu włosów. Tak więc gęstość, struktura czy kolor włosów to elementy uwarunkowane genetycznie. Również skłonność do niektórych typów łysienia może być dziedziczona genetycznie.
Długotrwały stres, przebyte infekcje (o różnym podłożu: wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym), zatrucia i choroby przewlekłe mogą prowadzić do spowolnienia wzrostu włosów i ich nadmiernego wypadania.
Niektóre leki mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Zaliczamy do nich między innymi leki przeciwzakrzepowe, chemioterapeutyki, beta-blokery, interferony (leki używane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C lub stwardnienia rozsianego), leki immunosupresyjne, leki hormonalne, leki przeciwmiażdżycowe, leki przeciwwirusowe, leki reumatologiczne, niektóre leki przeciwdepresyjne.
Tempo wzrostu włosów jest nieco szybsze u mężczyzn, niż u kobiet. Jest to nieznaczna różnica, natomiast w jej wyniku mężczyźni są częściej narażeni na łysienie androgenowe, natomiast kobiety na telogenowe.
- Nieprawidłowo zbilansowana dieta i niedobory żywieniowe
Niezwykle istotnym elementem dla zapewnienia prawidłowego wzrostu włosa jest dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jeśli nasza dieta jest niewłaściwie zbilansowana, intensywnie odchudzamy się, cierpimy na zaburzenia odżywiania, wówczas może dojść do nadmiernego wypadania włosów. Należy zatem zadbać, by w naszej diecie znalazły się wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze, w tym między innymi żelazo, cynk, witaminy.
- Nieodpowiednia pielęgnacja
Nieodpowiednia pielęgnacja to taka, która jest niedostosowana do indywidualnych potrzeb naszej skóry głowy i włosów. Jeśli zauważamy znaczne przesuszenie skóry głowy i w żaden sposób na to nie reagujemy, możemy doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Przyczynić się do tego mogą również uszkodzenia mechaniczne włosów (np. podczas stylizacji na gorąco), nieodpowiednie zabezpieczenie włosów przed działaniem czynników zewnętrznych (m.in. działanie promieni UV czy stylizacja na gorąco przy pomocy prostownicy lub lokówki). Kolejnym błędem mogą być niewłaściwie dobrane, obciążające kosmetyki do włosów, niewłaściwe farbowanie włosów czy zbyt mocne ściągnie włosów gumką.